اولین واحد ایزومریزاسیون نفتا تحت لیسانس ایرانی راه‌اندازی شد

با دانش فنی ایزومیر پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران، اولین واحد ایزومریزاسیون نفتا تحت لیسانس ایرانی در صنعت پالایش، آبان ماه سال جاری راه‌اندازی شد.

علیرضا خالقی نسب؛ مسئول طراحی واحد ایزومریزاسیون نفتا در پژوهشگاه صنعت نفت در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت ملی نفت ایران، با اعلام این خبر گفت: صنعت پالایش کشور با بیش از 100 سال قدمت، در تاسیس پالایشگاه‌ها همواره از دانش فنی خارجی استفاده کرده است و واحد ایزومریزاسیون نفتای پالایشگاه امام خمینی‌(ره) شازند در واقع اولین واحد پالایشی کشور با لیسانس ایرانی است.

وی تصریح کرد: طراحی پایه واحد ایزومریزاسیون نفتا در پالایشگاه امام خمینی‌(ره) شازند با ظرفیت 8 هزار و 500 بشکه و توانایی تولید روزانه یک میلیون و 350 هزار بنزین مرغوب از سوی پژوهشگاه صنعت نفت انجام شد.

وی افزود: طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی‌(ره) شازند با دو هدف عمده شامل افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده‌های نفتی و تطبیق آنها با استاندارد EU05 در حال انجام است.

خالقی نسب اظهار داشت: کیفیت فرآورده‌های نفتی تولیدی کشور در حال حاضر با استانداردهای روز دنیا تطبیق ندارند و برای تغییر استانداردهای سوختی و تطبیق این فرآورده‌ها با استاندارد EU05 لازم است در طراحی پالایشگاه‌های کشور تغییراتی ایجاد شود.

مسئول طراحی واحد ایزومریزاسیون نفتا در پژوهشگاه صنعت نفت گفت: برنامه کلی به روز کردن پالایشگاه‌های کشور از سوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در دستور کار قرار گرفت و در این راستا در 6 پالایشگاه کشور طرح توسعه پالایشگاه برنامه‌ریزی شد.

به گفته وی، با بکارگیری “دانش فنی ایزومیر” و احداث واحدهای ایزومریزاسیون نفتا در پالایشگاه‌ها، کیفیت بنزین بهبود می‌یابد؛ استفاده از محصول فرآیند ایزومریزاسیون در بنزین موجب ارتقاء کیفیت آن در ایران به سطح استاندارد یورو 2005 می‌شود.

مسئول طراحی واحد ایزومریزاسیون نفتا در پژوهشگاه صنعت نفت هدف از اجرای این پروژه را حفظ درجه خوش‌سوزی بنزین (عدد اکتان) پس از حذف ترکیبات سرب‌دار از آن اعلام کرد و افزود: عدد اکتان نفتای سبک که در پالایشگاه‌های قدیمی به طور مستقیم به بنزین اضافه می‌شود، 65 الی 70 است که فرآیند ایزومریزاسیون با تبدیل پارافین‌های خطی موجود در نفتای سبک به پارافین‌های شاخه‌دار، این شاخص مهم بنزین را به حدود 90 افزایش می‌دهد.

خالقی نسب یاد‌آور شد: با اضافه کردن محصول فرآیند ایزومریزاسیون به بنزین، دیگر نیازی به افزایش ترکیبات حلقوی سرطان‌زا هستند نخواهد بود، زیرا پارافین‌های شاخه‌دار ضمن کمک به افزایش عدد اکتان و حذف سرب از بنزین، هیچ‌گونه ترکیبات حلقوی به همراه ندارد.

وی همچنین اظهار داشت: صنعت نفت همیشه واردکننده دانش فنی واحدهای پالایشی تحت لیسانس بوده است اما طراحی، احداث و راه‌اندازی واحد ایزومریزاسیون نفتا در پالایشگاه امام خمینی‌(ره) به پایه دانش فنی متعلق به ایران و اولین قدم برای بومی کردن دانش فنی واحدهای پالایشی در کشور محسوب می‌شود.

خالقی نسب تاکید کرد: طراحی پایه واحد ایزومریزاسیون نفتا در پالایشگاه امام خمینی‌(ره) با ظرفیت پالایش هشت هزار و 500 بشکه در روز بر پایه دانش فنی ایزومیر، نخستین گام در شکستن سنت صد ساله خرید فناوری از خارج در صنعت پالایش است.

وی یادآور شد: دانش فنی ایزومریزاسیون نفتا به طور مشترک به وسیله پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران در سال 1381 به ثبت رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support