مهار تورم و رشد تولید

کاهش 40 درصدی آب مصرفی پالایشگاه گاز شهید هاشمی‌نژاد خانگیران

با انجام طرح بهینه‌سازی مصرف آب در پالایشگاه گاز شهید هاشمی‌نژاد خانگیران، 650 مترمکعب در روز مصرف آب این پالایشگاه کاهش یافت که این میزان برابر با 40 درصد کل مصرف این واحد صنعتی است.

مهدی گوگل؛ کارشناس مرکز تحقیقات انرژی پژوهشگاه صنعت نفت در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت ملی نفت ایران با بیان این مطلب افزود: همزمان با اجرای طرح بهینه‌سازی مصرف آب در پالایشگاه گاز شهید هاشمی‌نژاد خانگیران، طرح دیگری در پالایشگاه فوق به منظور “بالانس بخار فشار پایین” اجرا شد که نتیجه آن جلوگیری از اتلاف 50 تن در ساعت بخار فشار پایین در این پالایشگاه است.

وی در مورد طرح و مدل بهینه‌سازی مصرف آب توضیح داد: بعد از مدلسازی شبکه آب و پساب و با وارد کردن سیستم تصفیه انتخاب شده در این مدل، تمامی آب‌های دورریز بازیافت شد و مورد استفاده مجدد قرار گرفت.

گوگل یادآور شد: تا قبل از اجرای این پروژه، تمامی این پساب‌ها از سیستم خارج می‌شد و آلودگی‌های زیست محیطی فراوانی به همراه خود ایجاد می‌کرد.

وی گفت: آب‌های بازیافتی در طرح بهینه‌سازی مصرف آب در پالایشگاه گاز شهید هاشمی‌نژاد خانگیران، در مصارف دیگر مانند برج‌های خنک‌کننده مورد استفاده مجدد قرار گرفت.

گوگل تصریح کرد: اجرای طرح بهینه‌سازی مصرف آب در پالایشگاه گاز شهید هاشمی‌نژاد خانگیران خود مستلزم خارج سازی برخی سیستم‌های قدیمی از مدار بود، بنابراین سیستم‌های Evaporaor به طریقه standby از خط خارج و سیستم‌های تصفیه دیگری برای تامین آب BoilerFeedWater طراحی شد که این اقدامات تاثیر شگرفی را در کاهش مصرف آب به همراه داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support