خنک‌کننده‌های آیزوماکس پالایشگاه بندرعباس در برابر خوردگی واکسینه شدند

نفت نیوز: پژوهشگران خوردگی فلزات و کاتالیست پژوهشگاه صنعت نفت با شناسایی عوامل ایجاد خوردگی در کولر هوایی و ارائه پیشنهادهای عملی، مشکل کولر هوایی واحد آیزوماکس پالایشگاه بندرعباس را رفع کردند.

اکبر ایراندوخت؛ مجری طرح رفع مشکل کولر هوایی واحد آیزوماکس پالایشگاه بندرعباس با اعلام این خبر گفت: شبیه‌سازی واحد آیزوماکس پالایشگاه بندرعباس یکی از فعالیت‌های موفق پژوهشگاه صنعت نفت در راستای حل مشکلات واحدهای صنعتی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی محسوب می‌شود.

وی افزود: پژوهشگران پژوهشگاه صنعت نفت توانستند با مطالعات و پژوهش‌های خود، از تحمیل هزینه‌های سنگین مشکل خوردگی در کولرهای هوایی واحد آیزوماکس پالایشگاه بندرعباس، جلوگیری کنند.

وی در مورد واحد آیزوماکس یا شکست هیدروژنی توضیح داد: این واحد یکی از فرآیندهای مدرن در پالایشگاه‌های نفت محسوب می‌شود که مواد میان تقطیر با کیفیت بالا تولید می‌کند.

ایراندوخت افزود: خوراک پالایشگاه بندرعباس، نفت خام سنگین ایران است که حاوی مقادیر زیادی از ترکیبات گوگردی و نیتروژنی بوده و پتانسیل زیادی برای بروز مشکل خوردگی دارد.

وی ادامه داد: به طور طبیعی این گازها در شرایط راکتور و همین‌طور خارج راکتور با همدیگر واکنش داده و در نهایت نمک‌های خورنده نیز تشکیل می‌شود و از این رو باعث بروز مشکلات عملیاتی از قبیل خوردگی و گرفتگی در تیوب‌های کولرهای هوایی می‌شود.

ایراندوخت توضیح داد: پژوهشگاه صنعت نفت برای رفع مشکل خوردگی و گرفتگی در تیوب‌های کولرهای هوایی واحد آیزوماکس پالایشگاه بندرعباس از تکنیک‌های شبیه‌سازی کامپیوتری برای شناخت بیشتر ماهیت مسئله استفاده کرد و توانست این مشکل را برای همیشه حل و از بروز هزینه‌های اضافی جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support