افزایش تولید نفت خام ایران به میزان 100 هزار بشکه در روز میسر شد

سرپرست پروژههای نفت خام در پژوهشگاه صنعت نفت از تهیه فرمولاسیونی از نفت کوره برای افزایش ارزش افزوده نفت خام خبر داد که به گفته وی با اعمال این فرمولاسیون، حجم نفت خام صادراتی کشور افزایش خواهد یافت.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، علی اصغر پاسبان با اعلام این مطلب گفت: پژوهشگاه صنعت نفت موفق به تهیه فرمولاسیونی شده است که با افزودن این فرمولاسیون به نفت خام، حجم و ارزش افزوده نفت خام، افزایش پیدا میکند.

وی افزود: پژوهشگاه صنعت نفت با حمایتهای امور بینالملل و شرکت ملی نفت ایران توانست آزمایشهای مربوط به تهیه این فرمولاسیون را در مقیاس آزمایشگاه، پایلوت و مقیاس صنعتی در پالایشگاه بندرعباس انجام دهد.

وی توضیح داد: حدود 300 هزار بشکه نفت خام در پالایشگاه بندرعباس در مقیاس صنعتی مورد آزمایش قرار گرفت و حدود 236 هزار بشکه نفت خام سنگین از این مقدار نفت خام، برای صادرات آزاد شد که دستاوردی ملی محسوب میشود.

پاسبان گفت: با حمایت مدیریت امور بینالملل، نتایج تست ران بندرعباس به اجلاس اپک برده شد و دو شرکت خارجی برای خرید از محصول جدید، خواستار نمونه شدند.

پاسبان افزود: مواد، مجددا در پژوهشگاه صنعت نفت آزمایش شد و نتایج حاصل از آزمایش، مشخص کرد موادی را که در بخش نفت سفید، گازوئیل و نفت کوره از این محصول تولید شده است مرغوبتر از حالت قبل است.

او توضیح داد: وقتی فرمولاسیون جدید جذب یک بشکه نفت خام میشود، حجم نفت خام صادراتی کشور افزایش مییابد و حدود 6 تا 7 دلار به ازای هر بشکه نفت خام، برای کشور سودآوری ایجاد میشود.

وی افزود: برای افزایش ظرفیت تولید نفت خام کشور به میزان حدود 20 هزار بشکه در روز زحمت فراوانی کشیده میشد که با فرمولاسیون جدید به راحتی میتوانیم حدود 100 هزار بشکه که در روز ظرفیت تولید نفت خام اضافه کنیم و این موضوع باعث افزایش حجم نفت خام صادراتی ایجاد ارزش افزوده میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support