مهار تورم و رشد تولید

تولید روزانه 3/1 میلیون لیتر بنزین مرغوب در پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند

شانا ـ گروه پالایش و پخش: با راهاندازی واحد ایزومریزاسیون نفتا در پالایشگاه امام خمینی شازند (نخستین دانش فنی ایرانی در صنعت پالایش کشور) روزانه یک میلیون و 350 هزار لیتر بنزین مرغوب با عدد اکتان 85 در پالایشگاه شازند تولید میشود.

به گزارش خبرنگار شانا، مسئول طرح ایزومریزاسیون پالایشگاه امام خمینی شازند امروز (چهارشنبه 30 آذر) در جمع خبرنگاران گفت: ایزومریزاسیون نفتا در پالایشگاه امام خمینی شازند با دانش فنی «ایزومیر» متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران (نخستین دانش فنی ایرانی در صنعت پالایش کشور) آبان ماه امسال راهاندازی شد.

به گفته علیرضا خالقی نسب، طراحی پایه این واحد با ظرفیت 8 هزار و 500 بشکه و توانایی تولید روزانه یک میلیون و 350 هزار بنزین مرغوب از سوی پژوهشگاه صنعت نفت انجام شد. وی درباره روند ساخت پالایشگاهها در کشور گفت: صنعت پالایش کشور با بیش از 100 سال قدمت در ساخت پالایشگاهها همواره از دانش فنی خارجی استفاده کرده است و واحد ایزومریزاسیون نفتای پالایشگاه امام خمینی شازند نخستین واحد پالایشی کشور با دانش فنی ایرانی به شمار میآید.

علیرضا خالقی نسب تصریح کرد: برای تغییر استانداردهای سوختی و تطبیق این فرآوردهها با استاندارد یورو 5 برنامه به روز کردن پالایشگاههای کشور از سوی شرکت ملی پالایش و پخش در دستور کار قرار دارد و طرح توسعه در 6 پالایشگاه کشور برنامهریزی شده است.

مسئول طرح راهاندازی واحد ایزومریزاسیون در پالایشگاه شازند امام خمینی گفت: با استفاده از دانش فنی ایزومیر و احداث واحدهای ایزومریزاسیون نفتا در پالایشگاهها، کیفیت بنزین تولید ارتقا مییابد.

وی تصریح کرد: پژوهشگاه صنعت نفت با هدف حفظ درجه آرامسوزی بنزین (عدد اکتان) پس از حذف ترکیبهای سربدار از بنزین، این پروژه را در کشور اجرایی کرده است؛ به این ترتیب که عدد اکتان نفتای سبک که در پالایشگاههای قدیمی به طور مستقیم در بنزین استفاده میشود 65 تا 90 است، ولی در فرآیند ایزومریزاسیون، با تبدیل پارافینهای خطی موجود در نفتای سبک به پارافینهای شاخهدار، این شاخص مهم بنزین به حدود 90 افزایش مییابد.

خالقی نسب تصریح کرد: صنعت نفت همواره واردکننده دانش فنی واحدهای پالایشی تحت لیسانس بوده، اما طراحی، احداث و راهاندازی واحد ایزومریزاسیون نفتا در پالایشگاه امام خمینی شازند، نخستین گام در شکستن سنت صد ساله خرید فناوری از خارج در صنعت پالایش است.

وی یکی از نقاط قوت ثبت این دانش فنی را همکاری مشترک پژوهشگاه صنعت نفت با یک واحد صنعتی برشمرد و گفت: دانش فنی ایزومریزاسیون نفتا به طور مشترک به وسیله پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران در سال 81 به ثبت رسیده است.

خالقی نسبت یادآور شد: این واحد که برای نخستین بار دانش فنی ایرانی در پالایشگاه امام خمینی نصب شده و تاکنون مشابهی در داخل کشور نداشته و با راهاندازی آن گام بزرگی در خودکفایی کشور برداشته شد.

وی در تشریح دلایل مرغوبیت بنزین تولیدی واحد ایزومریزاسیون نفتا گفت: عدد اکتان بنزین این واحد حدود 20 واحد از خوراک ورودی آن بیشتر است، همچنین با توجه به اینکه بنزین تولیدی از واحد ایزومریزاسیون عاری از هر گونه ترکیبات حلقوی است، با اضافه شدن این بنزین به سبد بنزین پالایشگاه شازند، عدد اکتان بنزین تولید شده حتی با حذف سرب هم کاهش نمییابد و درصد ترکیبات حلقوی نیز به طور قابل توجه کاهش خواهد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support