استقبال از دستاوردهای پژوهشگاه صنعت نفت در کنگره جهانی نفت

شانا ـ گروه نفت: دستاوردهای صنعتی پژوهشگاه به ویژه پروژه تاپینگ، کاربردهای مختلف گوگرد مازاد، ارتقای کیفیت نفت خام و تبدیل نفت سنگین به سبک، با استقبال گسترده بازدیدکنندگان بیستمین کنگره جهانی نفت رو به رو شد.

به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران، رئیس پژوهشکده شیمی و پتروشیمی پژوهشگاه صنعت نفت با بیان این مطلب افزود: غرفه پژوهشگاه صنعت نفت در بیستمین کنگره جهانی نفت با استقبال خوب بازدیدکنندگان کشورهای خارجی روبهرو و ارتباط خوبی نیز در زمینه دانش فنی بعضی از فرآیندها و فناوریهای این مجموعه با شرکت های خارجی مانند، ایتالیا، آلمان، هند و برزیل برقرار شد.

امیر ناصر احمدی گفت: در بیستمین کنگره جهانی نفت با شرکت ORYX قطر درباره فرآیند جی تی ال (GTL) و فناوری ایران و تجربههای قطر در این زمینه، تبادل نظر شد.

احمدی تصریح کرد: پژوهشگاه صنعت نفت همچنین در این کنگره، در زمینه مواد شیمیایی مصرفی در فرآیندهای مختلف بالادستی و پایین دستی صنعت نفت و سوختهایی با منشا گیاهی نیز، با دیگر کشورها گفتوگوهایی داشت.

وی با بیان اینکه بیش از پنج هزار نفر از کشورهای مختلف در این کنگره حضور داشتند، گفت: کنگره جهانی نفت برای نخستین بار در منطقه خاورمیانه در کشور قطر برگزار شد و شاید دلیل برگزاری آن در این منطقه، جدیتر شدن نقش کشورهای منطقه در بازار و رشد علمی و تحقیقاتی این کشورها در حوزه نفت و گاز بوده است.

رئیس پژوهشکده شیمی و پتروشیمی پژوهشگاه صنعت نفت یادآور شد: بیستمین کنگره جهانی نفت در دو بخش کنفرانس و نمایشگاه طراحی برگزار شد که در بخش کنفرانس، مجموعه دستاوردهای جدید در 6 قالب، شامل جلسههای وزارتی، تجربههای کلیدی، جامع و کلی، موضوعهای خاص و به روز، میزگردها و نشستهای علمی تعریف و اجرا شد.

وی ادامه داد: در حوزههای مدیریتی این کنگره، مسائلی مانند مدیریت نفت و گاز، برآوردهای اقتصادی کلان در نفت و گاز، احداث پالایشگاهها و مجتمعهای جدید نفت و گاز و مسائل اخلاقی و اجتماعی در صنعت نفت مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

این پژوهشگر گفت: در حوزههای تخصصی نیز، مواردی همچون کشف منابع جدید گازی، توسعه اکتشاف و مخازن هیدروکربوری، چالشها و فناوریهای جدید در ازدیاد برداشت، حفاری و فناوریهای جدید، فناوریهای جدید پالایشگاهی با تکیه بر خوراکهای مختلف، تجمع فرآیندهای پالایشگاهی و پتروشیمی و استفاده از سوخت با منشا گیاهی (Biofuel) بررسی شد.

رئیس پژوهشکده شیمی و پتروشیمی پژوهشگاه با اعلام اینکه پنج نوبت از نشستهای هیئت رییسه با حضور اعضای ایرانی برگزار شد، درباره نشست چهاردهم کنگره گفت: در این نشست به عنوان نایب رئیس پنل، وظیفه گردآوری نکات برجسته مقالههای ارائه شده و ارائه جمعبندی از مقالهها را به عهده داشتم و مدیر عامل شرکت TVL مجارستان، عهدهدار ارائه رزومه سخنرانان بود و مدیر عامل پتروشیمی قطر نیز، وظیفه معرفی پوسترها را به عهده داشت.

احمدی با تاکید براینکه نمایشگاه، فرصتی مناسب برای ارتباط میان نهادهای فعال در حوزه فناوری است، اظهار کرد: برای استفاده حداکثری از موقعیت نمایشگاه، فضای مناسبی برای مذاکره و تفاهم با مخاطبان در نظر گرفته شده بود.

بر پایه این گزارش، کنگره جهانی نفت هر سه سال یک بار برگزار میشود و بیشتر به دلیل حضور جمع زیادی از نمایندگان کشورهای مصرفکننده و تولیدکننده نفت، برای آن عنوان «المپیک جهانی صنعت نفت و گاز» پیشنهاد شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support