EN

واحدهای GTL جایگزین پتروشیمی‌ها می‌شود/ اعلام آمادگی برخی بانكها

خبرگزاری فارس: مدیر پژوهشگاه صنعت نفت گفت: احداث واحدهای GTL (تبدیل گاز به فرآورده) بسیار به صرفهتر از واحدهای پتروشیمی است و اكنون تكنولوژی بستر ثابتی كه راهاندازی كردیم در حال واگذاری به برخی بانكها است.

وحید حدادی اصل در گفتوگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به اینكه برخی از مدیران معتقد هستند برای احداث واحد GTL سرمایهگذاری بالایی نیازمند است گفت: معمولا برای احداث واحدهای اقتصادی میزان سرمایهگذاری را نگاه نمیكنند بلكه در اینجا نرخ بازگشت سرمایه بسیار مورد توجه است.

وی گفت: در حال حاضر اداره اقتصادی وجود دارد كه سود ده بودن این واحدها را مورد بررسی قرار میدهد به طوری كه اعلام شده اگر دولت خوراك را 15 سنت در اختیار این واحدها قرار دهد باید یك واحد 3000 بشكهای احداث و اگر قیمت خوراك 20 سنت باشد باید یك واحد 10 هزار بشكهای احداث كرد.

مدیر پژوهشگاه صنعت نفت خاطرنشان كرد: در حال حاضر آنچه كه قطر سرمایهگذاری كرده است حدود 7 میلیارد دلار بود اما اگر میبینید نزدیك به 19 میلیارد دلار سرمایه به كار برده است به آن دلیل است كه كارهای تحقیقاتی را نیز انجام میداد.

حدادی اصل ادامه داد: اگر برای قطر احداث واحدهای GTL صرف اقتصادی نداشت هرگز 30 هزار بشكه خود را تبدیل به 140 هزار بشكه نمیكرد.

وی با اشاره به اینكه تكنولوژی كه امروز به آن دست پیدا كردیم تكنولوژی بستر ثابت است كه شركت شل از آن استفاده میكند تصریح كرد: در حال حاضر در هر نقطه از كشور كه خط لوله گاز وجود دارد میتوان این واحدها را احداث كرد.

حدادی اصل گفت: واحدهای GTL را در هر منطقهای از كشور كه خشك باشد و مشكل آب در آن وجود دارد میتوان احداث كرد زیرا این واحدها به ازای تولید هر بشكه محصول یك بشكه آب قابل استفاده برای كشاورزی نیز تولید میكند بنابراین احداث پتروشیمی در مناطق مركزی و شرقی كشور كه در آنجا مشكل كمآبی وجود دارد اصلا به صرفه نیست و به جای آنها میتوان واحدهای GTL احداث كرد.

وی با اشاره به اینكه واحدهای بستر ثابتی كه راهاندازی كردیم اكنون آماده واگذاری به بخش خصوصی است اظهار كرد: اكنون برخی از بانكها اعلام آمادگی كردهاند كه این واحدها را خریداری كنند بنابراین به نظر میرسد اگر دولت از واحدهای GTL حمایت كند بسیار سوددهتر از احداث واحدهای پتروشیمی باشد حتی از نظر اشتغالزایی میتوان گفت تعداد نیروهایی كه در این واحدها مشغول به كار میشوند بسیار بیشتر از واحدهای پتروشیمی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support