جی تی ال فرصتی برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی

پژوهشگاه صنعت نفت برای واگذاری دانش ساخت واحد جی‌تی‌ال (تبدیل گاز به فرآورده) با فناوری بستر ثابت آمادگی دارد و برخی از بانک‌ها برای خرید این دانش اعلام آمادگی کرده‌اند. بانک‌ها و بخش خصوصی، خریدار دانش فنی ساخت واحدهای جی تی ال با فناوری بستر ثابت هستند و لازم است قیمت خوراک تحویلی به این واحدها اعلام شود.

اظهارنظرهای متفاوتی در زمینه صرفه اقتصادی راه‌اندازی واحدهای جی تی ال در کشور مطرح است. برای احداث واحدهای اقتصادی، مقدار سرمایه‌گذاری مدنظر نیست، بلکه نرخ بازگشت سرمایه بسیار مورد توجه است و به ازای خوراک ورودی، اقتصادی بودن طرح بررسی می‌شود. هم اکنون اداره اقتصادی سودده بودن این واحدها را بررسی می‌کند. برای مثال در صورتی که دولت، خوراک ورودی را با نرخ 15 سنت در اختیار واحدهای جی تی ال قرار دهد، باید یک واحد سه هزار بشکه‌ای احداث شود و اگر نرخ خوراک به 20 سنت افزایش یابد، این واحد باید در ظرفیت 10 هزار بشکه‌ای ساخته شود که در هر دو حالت، نرخ بازگشت سرمایه 25 تا 30 درصد در نظر گرفته شده و اقتصادی است. سرمایه‌گذاری اولیه قطر برای احداث واحد جی تی ال حدود هفت میلیارد دلار؛ بود اما به دلیل کارهای تحقیقاتی، این رقم به حدود 19 میلیارد دلار رسید، ضمن آن که احداث نخستین واحد همواره به سرمایه بیشتری نیاز دارد و در صورتی که احداث واحدهای جی تی ال برای قطر صرفه اقتصادی نداشت، هرگز 30 هزار بشکه خود را به 140 هزار بشکه افزایش نمی‌داد. درباره فناوری به کار گرفته شده برای ساخت واحد جی تی ال در کشور بایستی گفت: فناوری که امروز برای ساخت این واحد در کشور استفاده می‌شود بستر ثابت است که شرکت شل از آن استفاده می‌کند، ضمن آن که شرکت ساسول از فناوری دوغابی استفاده می‌کند. پژوهشگاه صنعت نفت روی فناوری دوغاب برای ساخت واحد جی تی ال کار می‌کند و در صورت نتیجه‌گیری مثبت، آماده فروش این دانش نیز هستیم. جایگاه و مکان‌یابی مناسب برای ساخت واحد جی تی ال یکی از شاخص‌های مهم ساخت این واحد است. هم اکنون در هر نقطه از کشور که خط لوله گاز وجود دارد، می‌توان این واحدها را احداث کرد. در مقایسه ساخت واحدهای جی تی ال یا مجتمع‌های پتروشیمی بایستی گفت: واحدهای جی تی ال، تولید آب و واحدهای پتروشیمی، مصرف‌کننده عمده آب هستند؛ به گونه‌ای که به ازای هر یک بشکه جی تی ال، یک بشکه آب تولید می‌شود ولی برای مثال، پتروشیمی زاگرس سه برابر کل تهران آب مصرف می‌کند. واحدهای جی تی ال را در هر منطقه خشک بدون آب می‌توان احداث کرد و آب تولیدی این واحدها قابل استفاده برای کشاورزی است و اشتغال‌زایی بیشتری نیز ایجاد می‌کنند تولید مقدار زیادی واکس بهداشتی با صرفه اقتصادی بالا و مقابله با آلایندگی هوا از دیگر ویژگی‌های ساخت واحدهای جی تی ال است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support