فرصت یک ماهه وزیر نفت برای امضای قرارداد زنده کردن چاههای مرده نفت

شانا ـ گروه نفت: رئیس پژوهشگاه صنعت نفت گفت: بر اساس دستور وزیر نفت، تا پایان دی امسال فرصت داریم زنده کردن 20 چاه را با شرکت مناطق نفتخیز جنوب منعقد کنیم.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت در گفتوگو با خبرنگار شانا، زنده کردن چاههای مرده را یکی از فعالیتهای مهم پژوهشگاه صنعت نفت اعلام و تصریح کرد: به دستور مهندس رستم قاسمی، قرار شد چاههای نفتی و گازی مرده، برای مطالعه بیشتر و زنده کردن به پژوهشگاه واگذار شود.

وحید حدادی اصل گفت: با توجه به اعلام مناطق نفتخیز جنوب 1500 چاه مرده در این منطقه، از جمله در مناطق آغاجاری و گچساران وجود دارد و قرار شد پژوهشگاه به صورت آزمایشی روی 20 چاه فعالیت کند و ما معتقدیم از این تعداد حداقل 10 چاه پتانسیل زنده شدن را داشته باشند.

وی گفت: زنده کردن چاههای مرده نیازمند فناوری پیچیدهای است که پژوهشگاه با انجام مطالعه چاه محور، آمادگی خود را برای احیای برداشت مجدد از این چاهها با استفاده از جدیدترین فناوری روزآمد دنیا اعلام میکند.

حدادی اصل تصریح کرد: هر چاه، ویژگی و شرایط خاص دارد و در صورتی که بتوانیم با زنده کردن تنها یک چاه مرده، روزانه 1000 بشکه نفت برداشت کنیم، اقدام مهمی انجام دادهایم.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت با اعلام آمادگی این مرکز برای زنده کردن چاههای مرده در دیگر مناطق کشور گفت: تاکنون تنها مناطق نفتخیز جنوب برای اجرای این پروژه اعلام آمادگی کرده است.

به گفته وی، مخازن مرده دیگر تولیدی ندارند، ولی ظرفیت لازم را برای احیای مجدد دارند.

حدادی اصل گفت: بر اساس سیاستهای ابلاغی مهندس قاسمی، وزیر نفت و تاکید وی بر ازدیاد برداشت و تولید از میدانهای هیدروکربوری در نشستهای متعدد در پژوهشگاه صنعت نفت، هم اکنون این مرکز همه توان خود را برای تحقق برنامههای ازدیاد برداشت با بهرهگیری از توانمندی پژوهشگران داخلی به کار میگیرد.

وی تصریح کرد: مطالعه اولیه توسعه میدانهای نفت و گاز (MDP) از سوی پژوهشگاه انجام و طرح ازدیاد برداشت از میدانهای نفتی با استفاده از فناوری نوین مخازن هوشمند برای نخستین بار از سوی پژوهشگاه صنعت نفت اجرایی شد، همچنین استفاده از پلیمر و ژل، از دیگر روشهای ازدیاد برداشت است که در پژوهشگاه روی آن کار میشود.

به گزارش شانا، بر اساس ماده 130 و 229 قانون برنامه پنجم توسعه، وزارت نفت مکلف شد برنامه جامع صیانت و ازدیاد برداشت از مخازن هیدروکربوری را اجرا کند.

آذرماه امسال با حکم مهندس رستم قاسمی، وزیر نفت، کمیتهای با عنوان «کمیته صیانت و افزایش ضریب بازیافت از میدانهای نفت و گاز کشور» تشکیل شد.

بررسی وضعیت تولید صیانت و یکپارچهسازی اطلاعات مخازن نفت و گاز کشور، تهیه و تنظیم برنامه جامع ارتقای ضریب بازیافت از مخازن کشور طبق تکلیف قانون برنامه پنجم، بررسی و تصمیمگیری درباره طرحهای ازدیاد برداشت و تولید صیانت از ذخایر هیدروکربوری در برنامه پنجم، ساماندهی و هماهنگسازی طرحهای پژوهشی و ارتقای فناوری برای برداشت صیانتی، برنامهریزی و سازماندهی برای استفاده مناسب از مراکز پژوهش و فناوری و صاحب نظران در زمینه تولید صیانتی، از مهمترین وظایف این کمیته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support