مهار تورم و رشد تولید

واگذاری دانش ساخت واحد GTL از سوی پژوهشگاه صنعت نفت

  با اعلام آمادگی بخش خصوصی به زودی محقق می‌شود

واگذاری دانش ساخت واحد GTL از سوی پژوهشگاه صنعت نفت

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت از آمادگی این پژوهشگاه برای واگذاری دانش ساخت واحد جی تی ال (تبدیل گاز به فرآورده) با فنآوری بستر ثابت خبر داد و گفت: برخی از بانکها و شرکتهای خصوصی برای خرید این دانش اعلام آمادگی کردهاند.

دکتر وحید حدادی اصل در گفت‌وگو با خبرنگار مشعل با اشاره به اظهارنظرهایی در زمینه به صرفه‌ نبودن راه‌اندازی واحدهای جی تی ال در کشور، افزود: برای احداث واحدهای جی تی ال، میزان سرمایه‌گذاری مدنظر نیست، بلکه نرخ بازگشت سرمایه اهمیت دارد، همچنین به ازای خوراک ورودی، اقتصادی بودن طرح بررسی می‌شود. به عنوان نمونه در صورتی که دولت، خوراک ورودی را با نرخ 15 سنت در اختیار واحدهای جی تی ال قرار دهد، باید یک واحد 3 هزار بشکه‌ای احداث شود و اگر نرخ خوراک به 20 سنت افزایش یابد، این واحد باید ظرفیت 10 هزار بشکه‌ای داشته باشد که در هر دو حالت، نرخ بازگشت سرمایه‌ 25 تا 30 درصد در نظر گرفته شده و صرفه اقتصادی دارد.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به افزایش سرمایه‌گذاری قطر روی این پروژه نسبت به رقم تعیین شده، علت آن در کارهای تحقیقاتی دانست و افزود: احداث نخستین واحد همواره به سرمایه بیشتری نیاز دارد و در صورتی که احداث واحدهای جی تی ال برای قطر صرفه اقتصادی نداشت، هرگز 30 هزار بشکه را 140 هزار بشکه افزایش نمی‌داد.

به گفته حدادی، سرمایه‌گذاری اولیه قطر برای احداث واحد جی تی ال حدود 7 میلیارد دلار بود که با توجه به دلایل یاد شده، این رقم به حدود 19 میلیارد دلار رسید.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت، فن‌آوری‌های به کار گرفته شده برای ساخت واحد جی تی ال در فن‌آوری «بستر ثابت» و «دوغابی» دانست و گفت: پژوهشگاه صنعت نفت، فن‌آوری «بستر ثابت» را برای ساخت این واحد مورد استفاده قرار داده و برای کار روی فن‌آوری دوغاب نیز آمادگی کامل دارد.

به گفته حدادی اصل، شرکت شل نیز از فن‌آوری «بستر ثابت» استفاده می‌کند، در حالی که شرکت ساسول، فن‌آوری دوغابی را در دستور کار قرار داده است.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت، جایگاه و مکان‌یابی مناسب برای ساخت واحد جی تی ال را یکی از شاخص‌های مهم ساخت این واحدها اعلام و تصریح کرد: هم اکنون در هر نقطه از کشور که خط لوله گاز وجود دارد، می‌توان این واحدها را احداث کرد.

وی تولید آب را یکی دیگر از مزایای واحدهای جی تی ال برشمرد و گفت: این واحدها را در هر منطقه خشک بدون آب می‌توان احداث کرد و آب تولیدی آن‌ها، قابل استفاده برای کشاورزی است.

حدادی اصل با اشاره به تولید زیادی واکس بهداشتی با صرفه اقتصادی بالا و مقابله با آلایندگی هوا به عنوان دیگر ویژگی‌های ساخت واحدهای جی تی ال، اظهار داشت: با احداث این واحدها، اشتغال‌زایی بیشتری نیز ایجاد خواهد شد.

تلاش پژوهشگاه صنعت نفت برای تحقق برنامههای ازدیاد برداشت

حدادی اصل اظهار داشت: بر اساس سیاست‌های ابلاغی وزیر نفت و تاکید وی بر ازدیاد برداشت و تولید از میدان‌های هیدروکربوری در نشست‌های متعدد با پژوهشگاه صنعت نفت، این مرکز تمام توان خود را برای تحقق برنامه‌های ازدیاد برداشت با بهره‌گیری از توانمندی پژوهشگران داخلی به کار می‌گیرد.

وی زنده کردن چاه‌های مرده را یکی از فعالیت‌های مهم پژوهشگاه صنعت نفت اعلام و تصریح کرد: به دستور مهندس رستم قاسمی، قرار شد چاه‌های نفتی و گازی مرده، برای مطالعه بیشتر و زنده کردن به پژوهشگاه واگذار شود، بر این اساس قرارداد زنده کردن 20 چاه مرده را با شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب در دستور کار قرار دارد.

به گفته حدادی اصل، قرار است پژوهشگاه به صورت آزمایشی روی 20 چاه فعالیت کند و امیدواریم از این تعداد، حداقل 10 چاه پتانسیل زنده شدن را داشته باشد.

وی اظهار داشت: احیای چاه‌های مرده نیازمند به کارگیری فن‌آوری پیچیده‌ای است که پژوهشگاه با انجام مطالعات چاه محور، آمادگی خود را برای احیای برداشت مجدد از این چاه‌ها با استفاده از جدیدترین فن‌آوری‌های دنیا اعلام می‌کند.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت با اعلام آمادگی این مرکز برای زنده کردن چاه‌های مرده در دیگر مناطق کشور گفت: تاکنون تنها مناطق نفت‌خیز جنوب برای اجرای این پروژه اعلام آمادگی کرده است.

وی با بیان این که مخازن مرده از مسیر تولید خارج شده‌اند، اما ظرفیت لازم را برای احیای مجدد دارند، افزود: هر چاه ویژگی خاص خود را دارد، از این رو نمی‌توان درصد خاصی برای برداشت از این چاه‌ها تعیین کرد. حدادی اصل تصریح کرد: در صورتی که بتوانیم با زنده کردن تنها یک چاه مرده، روزانه یک هزار بشکه نفت برداشت کنیم، اقدام مهمی صورت گرفته است.

وی با بیان این که مطالعه اولیه توسعه میدان‌های نفت و گاز (MDP) از سوی پژوهشگاه انجام و طرح ازدیاد برداشت از میدان‌های نفتی با استفاده از فن‌آوری نوین مخازن هوشمند برای نخستین بار از سوی پژوهشگاه صنعت نفت اجرایی شد، خاطرنشان کرد: استفاده از پلیمر و ژل، از دیگر روش‌های ازدیاد برداشت است که در پژوهشگاه روی آن کار می‌شود.

اعلام نتایج فاز نخست طرح مروارید خلیج فارس تا چند ماه آینده

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت در ادامه با اشاره به آخرین وضعیت اجرای طرح مدل سازی مخازن نفت و گاز خلیج فارس و دریای عمان گفت: نتایج انجام مرحله نخست طرح مدل سازی سیستم‌‌های نفتی خلیج فارس و دریای عمان تا چند ماه آینده اعلام می‌شود.

حدادی اصل با بیان این که طرح مدل سازی سیستم‌های نفتی خلیج فارس و دریای عمان (طرح مروارید خلیج فارس) اقدامی مهم در صنعت نفت به ویژه در بخش دریایی است، گفت: این پروژه در نوع خود بی نظیر است، زیرا تاکنون مطالعه‌ای با این سطح و گسترده انجام نشده و برای نخستین بار است که در کشور چنین پروژه‌ای به مرکز پژوهشی محول می شود، این در حالی است که در گذشته، این گونه مطالعه‌ها از سوی شرکت‌ها انجام می‌شد.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت اظهار داشت: چنانچه این پروژه به پژوهشگاه صنعت نفت واگذار نمی‌شد، برای اجرای آن باید از شرکت‌های بین‌المللی کمک گرفته می شد که این مساله زمینه دسترسی کشور‌های دیگر به اطلاعات مخازن هیدروکربوری ایران را فراهم می‌آورد.

وی ابراز داشت: پس از بررسی مخازن و ارائه وضعیت آن‌ها و جداسازی بلوک‌های مورد نظر، روی هر بلوک تمرکز می‌شود و با در اختیار داشتن چنین اطلاعات ارزشمندی، می توان نواحی با ریسک اکتشافی کمتر و امکان وجود منابع هیدروکربوری بیشتر را شناسایی کرد.

حدادی اصل با اعلام آمادگی برای بررسی و مدل‌سازی مخازن هیدروکربوری در آب‌های شمال و جنوب کشور تصریح کرد: چنانچه اکتشافات دریای خزر نیز کامل شود و شرکت نفت خزر اعلام کند، پژوهشگاه صنعت نفت آمادگی لازم را دارد که با استفاده از فن‌آوری‌های نوین در زمینه مخازن هیدروکربوری از جمله فن‌آوری چاههای هوشمند (اطلاعات چاههای دریایی را از روی زمین در اختیار قرار می دهد) کارهای مطالعاتی و مدل‌سازی و بررسی وضعیت مخازن موجود در خزر را انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support