EN

پایلوت ارزیابی مواد بازدارنده و ضدخوردگی ساخته شد

پژوهشگران صنعت نفت ظرف 5 ماه پایلوت سیستم خنک‌کننده برای ارزیابی مواد بازدارنده خوردگی و ضد رسوب ساختند.

به گزارش شانا، مسوول پروژه ساخت و راه‌اندازی سیستم پایلوت خنک‌کننده برای ارزیابی مواد بازدارنده خوردگی و ضد رسوب با بیان این که این سیستم در پتروشیمی مارون مورد استفاده قرار می‌گیرد، گفت: این سیستم‌های خنک‌کننده براساس شرایط فرایندی و مطابق با استانداردهای مهندسی، تجربیات صنعتی و تحقیقاتی موجود از سوی گروه پژوهشی خوردگی فلزات پژوهشگاه صنعت نفت به منظور ارزیابی مواد بازدارنده خوردگی و ضد رسوب طراحی و ساخته شده است.

محسن صبوری تصریح کرد: با ساخت سیستم پایلوت خنک‌کننده برای ارزیابی مواد بازدارنده خوردگی و ضد رسوب، مصرف مواد بازدارنده خوردگی و ضد رسوب در سیستم‌های خنک‌کننده قابل ارزیابی خواهد بود.

وی ارزیابی ماده بازدارنده خوردگی یا ضد رسوب را یکی از مزیت‌های سیستم خنک‌کننده اعلام کرد و افزود: براساس استاندارد، هر دوره ارزیابی حدود 30 تا 90 روز زمان می‌برد و طولانی بودن دوره ارزیابی برخلاف روش‌های تسریع شده آزمایشگاهی، سبب می‌شود سرعت خوردگی دقیق‌تری برای آلیاژهای مهندسی مسیر گردش آب اندازه‌گیری شود.

صبوری تشخیص نوع خوردگی ایجاد شده و نحوه رسوب‌گذاری روی سطوح فلزی و به‌‌ویژه سطوح حرارتی را از دیگر مزایای این سیستم برشمرد و گفت: خوردگی‌های موضعی (از جمله خوردگی حفره‌ای) برای جوانه‌زنی و رشد نیاز به گذشت زمان دارد؛ از این رو با استفاده از سیستم پایلوت خنک‌کننده، مشاهده و مطالعه خوردگی موضعی، به‌‌ویژه خوردگی حفره‌ای آلیاژهای مهندسی با دقت بیشتری امکان‌پذیر است.

وی با بیان این که ساخت سیستم پایلوت خنک‌کننده و توجه به ارزیابی‌های پایلوتی، اهداف فنی و اقتصادی برای مصرف بهینه آب و مواد شیمیایی در سیستم‌های خنک‌کننده ایجاد می‌کند، افزود: سیستم‌های خنک‌کننده یکی از مهم‌ترین بخش‌ کارخانه‌ها و مراکز صنعتی هستند که در صنعت از انواع آن برای خنک کردن تجهیزات فرایندی و کنترل دمای فرایندهای تولیدی استفاده می‌شود.

صبوری با بیان این که سیستم باز گردشی از متداول‌ترین انواع سیستم‌های خنک‌کننده است، تصریح کرد: خنک‌کننده باز گردشی به دلیل وجود اکسیژن محلول در آب و تماس آب با اتمسفر صنعتی، تبخیر و تغلیظ نمک‌های محلول در آن، همواره با مشکلات نظیر خوردگی، رسوب‌گذاری و رشد میکروارگانیسم‌ها روبه‌رو است؛ از این رو فرایند خوردگی، به تدریج، زیان‌های مالی یا جانی جبران‌ناپذیری را ایجاد می‌کند.

وی گفت: در کشورهای صنعتی دنیا با وجود توجه به مقوله‌های فنی و اقتصادی در طراحی تجهیزات فرایندی و فرایندهای تولید، هزینه‌های تحمیلی ناشی از خوردگی 3 تا 5 درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) تخمین زده می‌شود.

صبوری افزود: مجموع هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم خوردگی در آمریکا در سال‌های 1998 و 2008 به ترتیب 276 و 430 میلیارد دلار برآورد شده که حدود 3 درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) آمریکا در سال‌های یادشده بوده است و این مساله، اهمیت توجه به موضوع خوردگی در کنار مباحثی چون افزایش تولید را نشان می‌دهد.

وی رسوب‌گذاری را از دیگر مشکلات سیستم‌های خنک‌کننده عنوان کرد و افزود: رسوب‌گذاری در سیستم‌های خنک‌کننده منجر به ایجاد گرفتگی در تجهیزات فرایندی، دستیابی نداشتن به ضرایب حرارتی و کاهش تولید می‌شود.

صبوری رسوب‌گذاری و بازدهی عملیات سیستم خنک‌کننده را سبب کاهش داده و باعث افزایش هزینه‌های نگهداری، تعمیر و تعویض قطعات خواند و تأکید کرد: انجام پروژه‌های حفاظت از خوردگی در سیستم‌های صنعتی بسیار حائز اهمیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support