EN

با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت و مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی طرح مدیریت کربن در شرکت ملی نفت کلید خورد

با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت و مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی طرح مدیریت کربن در شرکت ملی نفت کلید خورد

 

طرح نظام‌مند مدیریت کربن از سوی پژوهشکده گاز پژوهشگاه صنعت نفت، با همکاری مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی برای نخستین بار در کشور اجرایی خواهد شد.

 

 مجری طرح نظام‌مند مدیریت کربن در گفت‌وگو با خبرنگار مشعل گفت: هم اکنون پژوهشکده گاز با بهره‌گیری از تمام توان پژوهشگاه صنعت نفت و مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی، در تلاش است تا نخستین پروژه نظام‌مند مدیریت کربن را در کشور اجرایی کند.

مهندس علی طاهری «تهیه اطلس انتشار» و «شناسایی فناوری‌های کاهش» را از جمله اهداف طرح مدیریت کربن برشمرد و اظهار داشت: «در این طرح قرار است میزان انتشار دی‌اکسید کربن در شرکت‌های بهره‌بردار شرکت ملی نفت مورد بررسی قرار گیرد تا بتوان اطلسی جامع از میزان انتشار در این شرکت تهیه کرد.

مجری طرح نطام‌مند مدیریت کربن تصریح کرد: براساس این طرح که با همکاری پردیس انرژی و محیط زیست در شرکت‌های بهره برداری شرکت ملی نفت انجام می‌شود، همچنین میزان انتشار دی‌اکسید کربن در این مناطق بررسی و مستندسازی می‌شود.

به گفته طاهری، با در اختیار داشتن مستندات انتشار دی‌اکسید کرین و استفاده از آنها، برای نخستین بار اطلسی جامع از میزان انتشار در مناطق نفت‌خیز جنوب، نفت مرکزی و فلات قاره در دسترس قرار می‌گیرد.

وی با بیان این که «شناسایی و ارزیابی روش‌ها و فناوری‌های کاهش انتشار» از دیگر اهداف پژوهشکده گاز در این طرح است که پس از بررسی وضعیت و مشخص کردن نقاط انتشار به دنبال تحقق آن خواهیم بود، عنوان کرد: بر این اساس وضعیت فناوری‌ها از منظر صاحبان فنـاوری، ارزیابی فنـاوری و نحوه اکتساب فناوری‌ها بررسی خواهـد شد تا بتوان زمینه استقرار سامانه پـایش و اندازه‌گیری دی‌اکسید کربن را طی سال‌های آتی فـراهم کـرد.

طاهری خاطرنشان کرد: تلاش خواهیم کرد تا در پایان پروژه، با شناسایی فناوری‌های کاهش و تدوین استراتژی مناسـب برای استقرار فناوری‌های کاهش انتشار و متناسب با رویکرد آتی شرکت ملی نفت ایران، برنامه‌هایی از جمله جمع‌آوری، جداسازی، انتقال و تزریق به مخازن نفتی را به اجرا درآوریم.

وی ادامه داد: در سال ١٣٨٧ اولین پروژه «تدوین استراتژی مدیریت کربن در صنعت نفت» از سوی پژوهشگاه صنعت نفت به معاونت برنامه‌ریزی وزارت نفت ارائه شد.، گفت: بروز مسائل گوناگون در راه تأیید پروژه و طولانی‌شدن روند تصویب پروژه، پیشنهاددهندگان را متوجه این واقعیت کرد که با توجه به وسعت و گستردگی ساختار وزارت نفت، باید رویکردی دیگر ایجاد کرد.

طاهری رویکرد مدیریت کربن در هر کدام از شرکت‌های اصلی وزارت نفت را متفاوت دانست و اظهار داشت: بر این اساس، در شرکت ملی نفت ایران ازدیاد برداشت، در شرکت ملی گاز ایران جداسازی و استحصال گاز و در پتروشیمی مصرف دی‌اکسید کربن در اولویت قرار دارند.

وی افزود: با توجه به متفاوت بودن علاقه‌‌مندی شرکت‌های تابع و اولویت و جذابیت موضوع ازدیاد برداشت، نقطه هدف شرکت ملی نفت تعیین شد، از این رو با همراهی محققان پژوهشکده گاز، بالادستی، انرژی و محیط زیست و همچنین مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی، طرح «بررسی و ارزیابی نحوه انتشار کربن بر مدیریت تولید نفت و گاز» به مدیریت نظارت بر تولید شرکت ملی نفت ارائه و در قالب نظامنامه جدید پژوهشی تصویب و ابلاغ شد.

طاهری تصریح کرد: آنچه این طـرح را از سایر طرح‌های اجرا شده در زمینـه مدیریت کربن متمایز می‌سـازد، جامعیت و تدوین راهبرد مشخص است، زیرا طرح‌هایی که تاکنون اجرا شده‌، منحصر به مطالعه در یک زمینـه خاص مانند ازدیاد برداشت بوده‌اند.

 

ضرورت تدوین برنامه بلندمدت برای مدیریت کربن

 کارشناس ارتباط با صنعت پژوهشگاه صنعت نفت نیز تصویب این پروژه پژوهشی را نخستین گام در جهت اجرایی شدن مدیریت کربن در صنعت نفت دانست و گفت: با توجه به میزان بالای انتشار دی‌اکسید کربن و سایر گازهای گلخانه‌ای و رشد روزافزون آن در کشور و نیز الزامات و فرصت‌های بین‌المللی، نیاز به ایجاد ظرفیت و توانمندی برای بهینه‌سازی مصرف حامل‌های انرژی و کاهش میزان انتشار ضروری است.

حسین یادگاری اظهـار داشت: با توجه بـه سهم صنعت نفت در انتشار از یک سو و محوریت آن در توسعه کشور از سـوی دیگر، این مهم بدون تدوین یک بـرنامه بلندمدت برای مدیریت کربن در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی میسر نیست.

 وی اظهار داشت: با توجه به ضرورت کسب و ارزیابی اطلاعات وضعیتی شرکت ملی نفت در انتشار کربن و فرصت‌ها و محدودیت‌های آتی این امر در صنعت نفت در تولید نفت و گاز و همچنین توجه به ابعاد مختلف و متنوع موضوع، ایجاد هماهنگی و هم‌افزایی به منظور دستیابی به اهداف سند یادشده، دیدگاه کلان و یکپارچه و انجام اقداماتی از جمله فرهنگ‌سازی، تعریف جامع از مدیریت کربن، بحث و تعمیق، تدوین استراتژی و نقشه راه مدیریت کربن و تأکید بر همکاری میان‌بخشی شرکت ملی نفت، ضروری است.

به گفته یادگاری، با توجه به سمینارها و نشست‌های تخصصی که طی چند سال گذشته با محوریت پژوهشگاه صنعت نفت و به منظور تبیین این شرایط برگزار شده، هم اکنون اهمیت اجرایی شدن بحث مدیریت انتشار کربن مورد توجه مسوولان قرار گرفته است.

وی با بیان این که با تصویب پروژه پژوهشی مدیریت انتشار کربن در سطح شرکت ملی نفت نخستین گام به منظور جهت‌دهی و تمرکز حرکت‌های موازی در صنعت نفت کشور اجرایی شده است، تصریح کرد: در این پروژه و براساس برنامه‌ریزی قبلی، همکاری دو مجموعه هاب وزارت نفت (پژوهشگاه صنعت نفت و مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی) را در اجرای پروژه و در قالب نظام جامع پژوهش شاهد خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support