EN

نفت مرکزی 39 میلیارد ریال پروژه پژوهشی به پژوهشگاه صنعت نفت سپرد

91/05/11

طی سال جاری، تعداد 10 پروژه پژوهشی به ارزش 77 میلیارد و 780 میلیون ریال توسط شرکت نفت مناطق مرکزی ایران واگذار شد که از این میان، 38 میلیارد و 910 میلیون ریال از این پروژه‌ها به پژوهشگاه صنعت نفت واگذار شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت ملی نفت ایران، مهدی فکور؛ مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی با بیان این مطلب افزود: پروژه‌هایی که به پژوهشگاه صنعت نفت واگذار شده، در زمینه بهره‌برداری و مخازن، فناوری، فناوری نانو در صنعت حفاری و خوردگی، زمین‌شناسی و رفع آلودگی‌های زیست‌محیطی است.

وی در توضیح مختصر پروژه‌های واگذار شده به پژوهشگاه صنعت نفت خاطرنشان کرد: پروژه محیط رسوبی، چینه‌نگاری سکانسی ناحیه‌ای و ارزیابی مخزنی سازندهای جهرم/ اسماری، رازک و میشان در ناحیه بندرعباس و شرق فارس ساحلی طی مدت 24 ماه و با اعتبار اولیه شش میلیارد و 510 میلیون ریال و به منظور استفاده در مطالعات مخازن اکتشافی میادین شمال بندرعباس کاربرد خواهد داشت.

فکور تصریح کرد: همچنین پروژه بررسی عملکرد فناوری نانو در سیالات حفاری در شرایط یکی از چاه‌های میدان دی‌سفیدزاخور نیز با اعتبار 17 میلیارد ریال و به مدت دو سال و با هدف استفاده به صورت آزمایش میدانی در حفاری یکی از چاه‌های این دو میدان به منظور رفع مشکلات در سر چاه کاربرد خواهد داشت.

عضو هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران در ادامه از تولید مواد افزودنی بازدارنده خوردگی در صنعت گاز و امکان‌سنجی بهینه‌سازی خواص آنها با استفاده از نانو فناوری خبر داد و تصریح کرد: این پروژه طی مدت 18 ماه و با اعتبار اولیه پنج میلیارد ریال جهت تهیه مواد افزودنی ضدخوردگی محلول در روغن و محول در آب برای چاه‌های گاز، استفاده کاربردی خواهد داشت.

فکور، دیگر پروژه‌های پژوهشی این شرکت را جهت تحقق رفع آلودگی و معضل زیست‌محیطی سایت آلوده و ارائه فرمولاسیون میکروبی بومی و برنامه پاکسازی با استفاده از پروژه پاکسازی زیستی خاک آلوده به‌جا مانده در استخرهای هرزاب حفاری برشمرد و خاطرنشان کرد: این پروژه با اعتبار سه میلیارد و 400 میلیون ریال و به مدت 20 ماه اجرایی خواهد شد.

به گفته وی، مطالعه آزمایشگاهی و مدل‌سازی تشکیل رسوب واکس و آسفالتین در محیط متخلخل، ستون چاه و خط لوله جریانی و ارائه حلال/ مواد بازدارنده مناسب استفاده در میادین دانان و دهلران از دیگر پروژه‌هایی است که در کاهش و یا برطرف کردن میزان رسوب در چاه مؤثر بوده و به افزایش تولید منجر خواهد شد که این پروژه نیز دو ساله و با اعتبار هفت میلیارد ریال اجرایی می‌شود.

براساس این گزارش، انجام پروژه‌های پژوهشی مرتبط با بومی‌سازی و ساخت تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت از اولویت‌های امور پژوهش و توسعه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران محسوب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support