EN

نخستین نرم‌افزار شبیه‌ساز مخازن نفتی در ایران تولید شد

یکی از مهم‌ترین ابزارهای مورد نیاز برای مطالعه و مدیریت مخازن با همت متخصصان پژوهشگاه صنعت نفت تولید شد.

سیدعلی موسوی دهقانی؛ رئیس گروه مدلینگ پژوهشگاه صنعت نفت در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت ملی نفت ایران با اعلام این خبر گفت: با استفاده از نخستین نرم‌افزار شبیه‌ساز مخزن، پیش‌بینی رفتار و عملکرد مخازن در شرایط مختلف عملیاتی، براساس سناریوهای مختلف امکان‌پذیر خواهد بود.

وی با بیان این که شبیه‌ساز مخزن، نقش کلیدی در بسته نرم‌افزاری مورد استفاده در صنایع بالادستی دارد، افزود: هم اکنون مراحل تحلیل، طراحی و پیاده‌سازی این نرم‌افزار با موفقیت انجام شده و تست صنعتی آن نیز با داده‌های واقعی مخازن شرکت نفت و گاز پارس به اتمام رسیده است.

موسوی دهقانی تصریح کرد: پس از ویرایش نهایی این نرم‌افزار شبیه‌ساز مخزن، 8 نسخه از آن به شرکت نفت و گاز پارس به عنوان کارفرمای پروژه واگذار شده است.

به گفته وی، از نظر دقت نتایج و اصول و مبانی تئوری به‌کار گرفته شده در این نرم‌افزار، نسخه تولید داخل این نرم‌افزار، قابلیت جایگزینی و رقابت با سایر نرم‌افزارهای خارجی مشابه را دارد.

رئیس گروه مدلینگ پژوهشگاه صنعت نفت خاطرنشان کرد: هم اکنون سند نهایی نخستین نرم‌افزار شبیه‌ساز در حال تکمیل واصلاح است و تا 5 ماه آینده نسخه نهایی آن در اختیار شرکت ملی نفت ایران قرار خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support