EN

سیال پلیمری برای جلوگیری از تولید شن در مخازن نفتی تولید شد

به همت متخصصان پژوهشگاه صنعت نفت

سیال پلیمری برای جلوگیری از تولید شن در مخازن نفتی تولید شد

 

رئیس گروه پژوهشی کاربرد پلیمرها در صنایع نفت، از دستیابی به سیال پلیمری برای تزریق به مخازن نفتی با هدف جلوگیری از تولید شن و افزایش استحکام مکانیکی مخازن خبر داد.

علیرضا خوش‌نیت در گفت‌وگو با خبرنگار شانا، تولید شن یا ذرات جامد را یکی از موانع تولید نفت در برخی از مخازن دانست و یادآور شد: از جمله دلایل تولید شن در مخازن، نبود استحکام لازم بر دیواره آنها یا وجود تنش‌های مختلف در رفتار مخزن است.

وی با بیان این که شرکت نفت و گاز اروندان، مخزن فهلیان را برای آزمایش میدانی این پلیمر در اختیار پژوهشگاه قرار داده است، گفت: با انجام نمونه‌گیری‌های کلی و تست‌های اولیه از این مخزن، شواهدی به‌دست آمده است که نشان می‌دهـد استفاده از تـزریق پلیمرها در مخازن نفتی تا حد قابل توجهی مانع از تولیـد شن در این مخازن می‌شود.

خوش‌نیت همچنین از برنامه‌های پژوهشکده علوم و فناوری پلیمر برای استفاده از این روش در واحدهای بهره‌برداری و تأسیسات روزمینی خبر داد و تصریح کرد: به دنبال دستیابی به روش دیگری هستیم که بتوانیم با استفاده از سیال‌های پلیمری تا حد زیادی مانع از رسوب‌گیری این تجهیزات شویم.

وی با بیان این که پژوهشگاه صنعت نفت در کنار توسعه کاربرد سیال‌های پلیمری به دنبال تجاری‌سازی ساخت این محصولات است، افزود: پشتیبانی شرکت‌های تابعه شرکت ملی نفت ایران از این طرح می‌تواند به تجاری‌سازی و توسعه بیش از پیش آن کمک کند.

رئیس گروه پژوهشی کاربرد پلیمرها در صنایع نفت توسعه استفاده و کاربرد پلیمرها در صنایع بالادست نفت را یکی از اهداف نوین پژوهشکده علوم و فناوری پلیمر اعلام کرد و افزود: در این زمینه از 10 سال پیش برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای انجام شده است.

خوش‌نیت تولید سیال پلیمری برای حفاری چاه‌ها و ترزیق به مخازن برای جلوگیری از تولید شن را از دستاوردهای ارزشمند این برنامه‌ها برشمرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support