EN

امکان کنترل رسوبات آسفالتین در میادین نفتی با تزریق غشاهای پلیمری

امکان کنترل رسوبات آسفالتین در میادین نفتی با تزریق غشاهای پلیمری

به همت محققان پژوهشگاه صنعت نفت محقق شد

امکان کنترل رسوبات آسفالتین در میادین نفتی با تزریق غشاهای پلیمری

رئیس گروه پژوهشی سنتز پلیمرها در صنایع نفت از تولید غشاهای پلیمری توسط محققان پژوهشگاه صنعت نفت با هدف ارتقا کیفیت نفت خام، پایدارسازی آن و کنترل رسوبات آسفالتین خبر داد.

فاطمه رکابدار در گفت‌وگو بـا خبرنگار شانا دربـاره طرح ارتقا کیفیـت نفت خام با سیستم‌های پلیمری، پایدارسازی و کنترل رسوبات آسفالتین گفت: این طرح با توجه به ضرورت ارتقا کیفیت نفت خام برای انتقال به واحدهای پالایشگاهی و حذف برخی مواد مانند فلزات سنگین در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: علاوه بر ارتقا کیفیت و حذف برخی مواد از نفت خام یکی دیگر از مشکلات میادین ایران تولید رسوبات آسفالتین است که به عنوان مانعی بزرگ برای نقل و انتقال نفت خام در خطوط لوله شناخته می‌شود.

رکابدار با بیان این که در گذشته برای برخورد با این مشکل از موادی برای معلق کردن آسفالتین و واکس در نفت خام استفاده می‌شده است، تصریح کرد: این مواد که عمدتاً از حلال‌های آلی تشکیل شده بودند باید به مقدار زیادی مورد استفاده قرار می‌گرفتند تا شست‌وشوی نفت خام با موفقیت انجام شود.

وی ادامه داد: حال آن که با تزریق غشاهای پلیمری به نفت خام می‌توانیم در کنار جلوگیری از توده‌ای شدن ذرات آسفالتین در نفت مطمئن باشیم که تزریق این مواد به کیفیت نفت خام نیز آسیبی نمی‌رساند چرا که این غشاها پایه هیدروکربوری دارند.

رئیس گروه پژوهش سنتز پلیمرها در صنایع نفت با اشاره به عمر بالای برخی از میادین نفتی کشور تأکید کرد: هم اکنون در بسیاری از میادین تولید نفت‌های سنگین با توجه به عمر بالای چاه‌های افزایش یافته است بنابراین استفاده از غشاهای پلیمری می‌تواند کمک بزرگی در این میان داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support