EN

گزارشی درباره آخرین وضعیت اکتشافات گازی ایران در دریای عمان

نفت نیوز: مجری طرح اکتشاف منابع هیدرات گازی دریای عمان از شناسایی بخش اعظم منابع هیدرات گازی در آب‌های عمیق کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر ناصر کشاورز، محقق پژوهشگاه صنعت نفت که در نشست خبری دستاوردهای پژوهشی پژوهشگاه سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: براساس مطالعات لرزه‌نگاری که به منظور شناسایی گستره حضور این منابع در آب‌های عمیق صورت گرفته، وسعت منابع هیدرات گازی کشور با منابع هیدروکربوری متداول در خشکی و دریا برابری می‌کند.

به گفته وی این طرح در دو فاز شناسایی گستره‌‌ی منابع گازی در آب‌های عمیق با استفاده از مطالعات لرزه‌نگاری و توسعه‌ی تکنولوژی اکتشاف این منابع تعریف شده است.

کشاورز با اشاره به این که فاصله تکنولوژیک ایران با سایر کشورها در این حیطه زیاد نیست، خاطرنشان کرد: کشورهایی مانند کانادا، روسیه و آمریکا نیز بر روی فناوری اکتشاف و بهره‌برداری این منابع کار می‌کنند که این نشان از اهمیت منابع هیدرات گازی دارد.

مجری طرح اکتشاف منابع هیدرات گازی کشور با اشاره به این که فناوری اکتشاف این منابع به اکتشاف منابع متداول نیز کمک می‌کند، تصریح کرد: در جریان شناسایی منابع هیدرات گازی کشور موفق به کشف برخی منابع هیدروکربوری متداول نیز در بسترهای آبی کشور شدیم.

به گفته وی با وجود آن که در سال‌های اخیر انرژی‌های نو و تجدیدپذیر به عنوان جایگزین منابع نفت و گاز معرفی شده‌اند اما هیچ کدام از اینها نمی‌توانند جایگزین واقعی منابع هیدروکربوری باشند چرا که از یک سو خوراک فرایندهای پتروشیمی را فراهم نمی‌کنند و از سوی دیگر نمی‌توانند به صورت کامل جایگزین سوخت وسایل نقلیه شوند. به همین دلیل است که منابع غیرمتعارف هیدروکربوری به عنوان یکی از راه‌های تأمین انرژی در دنیا مطرح شده‌اند.

کشاورز تصـریح کرد: محتوای هیـدروکربوری ذخیره شده در منابع هیـدرات گازی معادل 300 برابر همه‌ منابع متعارف جهانی (نفت، گاز و زغال‌سنگ) است. از سوی دیگر هر متـر مکعب گاز ذخیره شده در منابع هیدرات گازی معـادل 164 متر مکعب گاز برای ما تـأمین می‌کند؛ اما به دلیل قرار گرفتـن این منـابع در مناطق یخ‌زده قطبی و در آب‌های با عمق زیاد در حال حاضر، اکتشاف و بهره‌بـرداری از ایـن منابع مقـرون به صرفه نیسـت. این در حالی است که با کاهش میزان تولید نفت و کاهش منابع متعارف از شناسایی و بهره‌بـرداری از این منابع در سال‌های آتی ناگزیز هستیم.

مجری طرح اکتشاف منابع هیدرات گازی درباره فعالیت‌های دیگر کشورها در این زمینه گفت: علاوه بر کانادا، آمریکا، روسیه و برزیل که خود دارای منابع متداول هیدروکربوری هستند کشورهای فاقد این منابع مانند چین، هند، ژاپن و نیوزلند نیز مطالعه هیدرات‌های گازی را آغاز کرده‌اند. در میان این کشورها تنها کانادا توانسته‌ است بهره‌برداری از یک سایت را با سود آغاز کند. ژاپن و روسیه نیز برداشت آزمایشی از منابع هیدرات گازی با ضرر اقتصادی آغاز کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، وی با اشاره به این که چاه عمیقی با هدف مطالعه یا بررسی منابع هیدرات گازی در آب‌های عمیق کشور حفر نشده است در مورد روش‌های شناسایی این منابع اظهار کرد: حفر چاه در آب‌های عمیق و نمونه‌برداری یا برداشت نمودارهای چاهی یک روش دقیق اما پر هزینه برای شناسایی این منابع است. روش دوم نیز ژئوفیزیکی یا به عبارت دیگر غیر مستقیم است که اطلاعات آن از داده‌های الکترومغناطیس دریایی و داده‌های لرزه‌نگاری دریایی به‌دست می‌آید.

کشاورز تصریح کرد: این روش با هزینه کمتر و گسترش جانبی بالا، دید مناسبی از تغییرات مکانی این منابع ارائه می‌کند اما از نظر دقت با اندازه‌گیری‌ها در روش حفر چاه برابری نمی‌کند.

.وی ادامه داد: یک روش دیگر نیز روش تلفیقی است که با تکیه بر مجموع داده‌های لرزه‌نگاری و چاهی می‌توان گستردگی پوشش داده‌ها لرزه‌ای دریایی را با دقت اندازه‌گیری‌های چاهی همراه کرد و به دید مناسبی از گسترش و میزان این منابع دست یافت.

به گفته مجری این طرح «مطالعه زمین‌شناسی نواحی ساحلی مجاور دریای عمان برای بررسی ارتباط رسوبات خشکی با رسوبات بستر دریا،»، «حفر یک حلقه گمانه 200 متری در خشکی مجاور دریای عمان برای بررسی خواص مخزنی رسوبات بستر دریا»، «بررسی و صحت‌سنجی ارتباط واحدهای زمین‌شناسی براساس تطابق نمودار گامای طبیعی رخ‌نمون رسـوبات با مشاهدات چاهی»، «بررسی تـرمودینامیکی امکـان تشکیل منابع هیدرات گازی در دریـای عمـان و پیش‌بینی نوع گـاز موجود در شبکه هیـدرات‌های گازی»، «بررسی شـرایط تولید از ایـن منـابع با مدل‌سازی محاسباتی مبتنی بر مشاهدات لرزه‌ای»، «مدل‌سازی مفهومی لرزه‌ای برای شناسایی اثـر منابع هیدرات گازی بر امواج لرزه‌ای بـرای بررسی کمی اشباع هیدرات گازی در رسوبات بستر دریا» و «پردازش مجـدد داده‌های لرزه‌ای مـوجود بر کسب پارامترهای لرزه‌ای بـه منظور تعیین حجم این منابع» از جملـه فعالیت‌های انجام شده در طول 18 ماه گذشته است.

طرح شناسایی هیدرات گازی دریای عمان در مقیاس مطالعه موردی در اسفند 1389 از سوی مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران برای اجرا به پژوهشگاه صنعت نفت واگذار شد که این پژوهشگاه نیز از اردیبهشت سال 1390 با همکاری برخی شرکت‌های داخلی و خارجی اجرای آن را آغاز کرد. مدت اجرای این طرح 36 ماه است که هم اکنون 18 ماه از آن سپری شده است.

کشاورز درباره فعالیت‌های آتی در زمینه اجرای این طرح خاطرنشان کرد: «اندازه‌گیری و مدل‌سازی فیزیک سنگی برای شناسایی اثر هیدرات گازی بر روی امواج لرزه‌ای»، «تخمین لرزه‌ای پارامترهای لرزه‌ای به دنبال ساخت مدل چاه مصنوعی»، «بهینه‌سازی پارامترهای مخزنی به دستاوردها آمده از طریق مدل‌سازی مستقیم و وارون لرزه‌ای»، محاسبه حجم این منابع براساس این آنالیزها»، «محاسبه اقتصادی تولید از این منابع و معرفی اهدافی با مقیاسی بزرگ‌تر برای اکتشاف و بهره‌برداری از این منابع» در ادامه این طرح انجام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *