EN

ایران منابع بزرگ هیدرات گازی در دریای عمان کشف کرد/ گنجی به بزرگی تمام دارایی نفت و گاز ایران

مجری طرح اکتشاف منابع هیدرات گازی در دریای عمان در پژوهشگاه صنعت نفت از شناسایی و اکتشاف منابع هیدرات‌های گازی در دریای عمان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت ملی نفت ایران، ناصر کشاورز در نشست خبری که صبح امروز (دوشنبه؛ 27 آذر ماه) در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد، با اعلام این خبر افزود: کاهش منابع هیدروکربوری در جهان، از ضرورت‌هایی است که اهمیت کشف منابع هیدرات شرکت‌های داخلی و خارجی کلید زد.

مجری طرح اکتشاف منابع هیدرات گازی دریای عمان تصریح کرد: از این رو، طرح شناسایی هیدرات‌های گازی دریای عمان در اسفند ماه سال 89 از سوی مدیریت اکتشاف به پژوهشگاه صنعت نفت واگذار شد و پژوهشگاه نیز از اردیبهشت ماه سال گذشته، اجرای این طرح را با همکاری شرکت‌های داخلی و خارجی کلید زد.

کشاورز، شناسایی گستردگی وحجم این مایعات را از جمله اهداف این طرح در فاز اول عنوان و اذعـان کرد: طی 18 ماهی که از فعالیت‌های پژوهشگاه صنعت نفت در این زمینه می‌گذرد، مطالعه زمین‌شناسی نواحی ساحل مجاور دریای عمان، حفر یک حلقه گمانه 200 متری در خشکی مجاور دریای عمان، بررسی و صحت‌سنجی ارتباط واحدهای زمین‌شناسی، بررسی ترمودینامیکی امکان تشکیل منابع هیدرات گازی در دریای عمان و پیش‌بینی نوع گاز موجود در شبکه هیدرات‌های گازی، مدل‌سازی مفهومی لرزه‌ای و در نهایت پردازش مجدد داده‌های لرزه‌ای صورت گرفته است.

وی با بیان این که میزان منابع هیدرات‌های گازی کشف شده با مجموع هیدرات‌های کربوری موجود در ایران قابل رقابت است، افزود: جامعیت و نوآوری این طرح از مزیت‌های آن به‌شمار می‌رود چه آنکه تاکنون هیچ طرحی با این وسعت و جامعیت در کشور انجام نشده بود.

کشاورز، محتوای هیدرات‌های کربوری ذخیره شده در منـابع هیدرات گازی را معادل 300 برابر همه منابع متعارف جهانی عنوان کرد و گفت: ایران در بهره‌مندی از تکنولوژی‌های شناسایی هیدرات‌های گازی، با تکنولوژی‌های روز دنیا فاصله چندانی ندارد.

وی، کشورهای کانادا، آمریکا و روسیه را از جمله کشورهای صنعتی دانست که علاوه‌ بر داشتن منابع متداول هیـدرات‌های کربوری، بررسی منابع هیدرات‌هـای گازی را نیز در دستور کار دارنـد و در عین حال ادامه داد: چین، هند، ژاپن و نیوزلند از کشورهایی هستند که فاقد منابع هیدروکربوری هستند و مطالعـات هیدرات‌های گازی را دنبال می‌کنند.

مجری طرح اکتشاف منابع هیدرات گازی دریای عمان در پژوهشگاه صنعت نفت با بیان این که هزینه مورد نیاز برای شناسایی ایـن طرح قابل مقایسـه با پیشنهاد شرکت‌های خارجی نبـود، یادآور شد: امکـان صادرات دانش فنی کشف هیدرات‌های گازی نیز در آینده وجود دارد و شاید بتوانیم در استخراج این منابع نیز بـه کشورهای دیگر کمک کنیم.

کشاورز با اشاره به این که دانشگاه صنعتی امیرکبیر و پارک فناوری دانشگاه تهران برای انجام لرزه‌نگاری به پژوهشگاه صنعت نفت یاری رساندند، خاطرنشان کرد: از آنجا که منابع هیدرات‌های گازی در آب‌های عمیق دریا قرار دارند، فعلاً استخراج آنها مقرون به صرفه نیست ولی می‌توان در آینده با توجه به کاهش ذخایر نفت و گاز متداول، استخراج آنها را در دستور کار قرار داد.

گفتنی است هیدرات‌های گازی، گازهایی هستند که در بلورهای یخ تجمع می‌کنند و در مناطقی که عمق آب زیاد اسـت وجود دارند؛ هر متر مکعب از منابع گازی که داخل بلورهای یخ هستند معادل 164 متر مکعب گاز تولید می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support