EN

نخستین پالایشگاه ملی گاز با دانش و تجهیزات ایرانی ساخته می‌شود

مسوول هماهنگی طرح پالایشگاه ملی گاز در پژوهشگاه صنعت نفت از امضای تفاهم‌نامه با انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت برای بومی‌سازی قطعات و تجهیزات مورد نیاز این پالایشگاه خبر داد.

به گزارش خبرنگار شانا، محمود خاکپور در یک نشست خبـری به مناسبت هفتـه پژوهش تأکید کرد: با اثربخشی این تفاهم‌نامه و ساخت قطعات مورد نیاز پالایشگاه، می‌توانیم ادعا کنیم پالایشگاه گاز با دانش و تجهیزاتی ایرانی ساخته می‌شود.

وی با بیان این که در این طرح، پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان تأمین‌کننده دانش فنی شناخته می‌شود، گفت: مجری طرح قرارگاه خاتم‌الانبیا، دانشگاه امیرکبیر قطب پژوهشی، شرکت نفت مناطق مرکزی کارفرما و شرکت ملی گاز ایران بهره‌برداری خواهند بود.

خاکپور ظرفیت طراحی شده برای پالایشگاه ملی گاز را 20 میلیون متر مکعب گاز در روز دانست و افزود: از دیگر تولیدات این پالایشگاه، تولید روزانه 48 تن گوگرد و 14 هزار بشکه میعانات گازی خواهد بود.

به گفته او محل احداث این پالایشگاه، منطقه هالگان در جنوب استان فارس و گاز مورد نیاز نیز قرار است از دو میدان هالگان و سفیدباغون تأمین شود.

خاکپور با تأکید بر این که مراحل امکان‌سنجی طرح در دست انجام است، گفت: پس از اتمام این مرحله، طرح را برای دریافت منابع مالی مورد نیاز به صندوق توسعه ملی معرفی می‌کنیم.

مسوول هماهنگی طرح پالایشگاه ملی گاز در پژوهشگاه صنعت نفت، برآورد تقریبی برای ساخت پالایشگاه ملی گاز به همراه توسعه میادین آن را یک میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: البته برخی از مراحل مقدماتی کار شامل طراحی واحدها را که نیاز چندانی به منابع مالی ندارد، آغاز کرده‌ایم و امیدواریم با تأمین به موقع منابع مالی، عملیات اجرایی طرح نیز به سرعت آغاز شود.

وی به همکاری سه پژوهشکده گاز، پالایش و مهندسی در این طرح اشاره کرد و فرمود: موفقیت پژوهشگاه صنعت نفت در تدوین دانش فنی ساخت پالایشگاه ملی گاز مرهون تلاش‌های 10 ساله متخصصان این پژوهشکده‌هاست.

خاکپور تأکید کرد: متخصصان و پژوهشگران ایرانی امروز به حدی از بلوغ رسیده‌اند که می‌توانند یک پالایشگاه گاز را طراحی و عمده قطعات مورد نیاز آن را در داخل تولید کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *