EN

ازدیاد برداشت به روش میکروبی در 100 مخزن نفتی ایران کلید می‌خورد

رئیس پژوهشکده محیط زیست و بیوتکنولوژی پژوهشگاه صنعت نفت از آمادگی این پژوهشکده برای آغاز شناسایی فلور میکروبی (جمعیت میکروبی ساکن در مخزن) در یک صد مخزن نفتی کشور با هدف اجرای پروژه‌های ازدیاد برداشت به روش میکروبی خبر داد.

ابراهیم علایی؛ رئیس پژوهشکده محیط زیست و بیوتکنولوژی پژوهشگاه صنعت نفت در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت ملی نفت ایران با اعلام این خبر گفت: ازدیاد برداشت به روش میکروبی یکی از روش‌های نوین و مورد توجه برای افزایش ضریب برداشت از مخازن نفتی است که با وجود استفاده صنعتی از آن در مخازن کم عمق آمریکای شمالی، در کشور ما به علت شرایط خاص مخازن اکنون در مرز دانش قرار دارد و هنوز به بلوغ کامل برای تجاری شدن نرسیده است. وی گام نخست اجرای پروژه‌های ازدیاد برداشت به روش‌های میکروبی را شناسایی شرایط مخازن نفتی کشور عنوان کرد و توضیح داد: در کشور ما در شرایط مخازن نفتی به علت دما و شوری بالا بسیار متفاوت از کشورهای ابداع‌کننده روش‌های ازدیاد برداشت میکروبی است به این ترتیب باید شرایط هر مخزن به تنهایی مورد بررسی قرار گیرد تا از امکان استفاده از روش میکروبی در آنها اطمینان حاصل شود. علایی ارزان قیمت بودن ازدیاد برداشت به روش‌های میکروبی را از مزیت‌های آن عنوان کرد و افزود: تأمین مواد اولیه مورد استفاده از روش میکروبی در مقایسه با سایر روش‌های ازدیاد برداشت آسان‌تر است و برای اجرای روش ازدیاد برداشت میکروبی از تأسیسات سر چاهی موجود نیز می‌توان استفاده کرد. رئیس پژوهشکده محیط زیست و بیوتکنولوژی پژوهشگاه صنعت نفت با بیان این که یکی از پیچیدگی‌ها و دشواری‌های استفاده از این روش موضوع زنده بون میکروب‌هاست، خاطرنشان کرد که این میکروب‌ها به دلیل ماهیت زنده‌ای که دارند، در مخزن نفتی رفتار پیچیده و گاهی غیرقابل پیش‌بینی بروز می‌دهند. این پژوهشگر پژوهشگاه صنعت نفت بر ضرورت به‌کارگیری روش‌های ازدیاد برداشت با توجه به عمر بالای مخازن نفتی در کشور اشاره کرد و گفت: در کنار استفاده از روش‌هایی چون تزریق آب یا گاز باید از روش‌های جدیدتر با بازدهی بیشتر نیز استفاده کنیم به همین منظور پژوهشکده محیط زیست و بیوتکنولوژی توسعه ازدیاد برداشت به روش‌های میکروبی را از اولویت‌های خود قرار داده است. به گفته علایی پژوهشگاه صنعت نفت با هدف تبادل تجربه و کسب دانش فنی تاکنون با کشورهای مختلفی در این رابطه وارد تعامل جدی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support