EN

رصد آلودگی 4 حوزه نفتی

رئیس پژوهشکده محیط زیست و بیوتکنولوژی پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به برنامه جامع این پژوهشگاه در زمینه ارزیابی لکه‌های نفتی در حوزه‌های آبی، گفت: در این زمینه با تدوین برنامه جامع اقدام به ایجاد آزمایشگاه‌های مرجع برای پایش آلودگی نفتی کردیم.

دکتر ابراهیم علایی در گفت‌وگو با مهر، یکی از مشکلات صنعت نفت را ریخت و پاش نفت در حوزه‌های عملیاتی نفت دانست و یادآور شد: حوزه‌های دریایی کشور دارای اکوسیستم پیچیده‌ای است و حاوی انواع و اقسام مـوجودات دریایی، کف‌زی، مرجان‌ها، شقایق‌ها و انواع ماهی‌ها است از این رو برای پاکسازی لکـه‌های نفتی نیاز به روش‌هایی داریم که کمترین آسیب را به اکوسیستم‌ دریا وارد کند. رئیس پژوهشکده محیط زیست و بیوتکنولوژی پژوهشگاه صنعت نفت، از اجرای برنامه‌هایی در این زمینه خبر داد و اظهار داشت: در این راستا با شرکت نفت فلات قـاره برنامه بلندمدتی را در زمینه پاکسازی لکه‌هـای نفتی در حوزه خلیج فارس تدوین کـردیم. وی با اشاره بـه جزئیات این طرح، یادآور شد: براسـاس این برنامه کلیه منابعی که در این حوزه ایجاد آلودگی می‌کنند در حال شناسایی است و به منظور ارزیابی این آلودگی‌ها آزمایشگاه‌های مرجعی برای پایش بر خط (Online monitoring) حوزه‌های عملیاتی فراهم شده است. علایی تأکید کرد: با استفاده از این آزمایشگاه هر فرایند صنعتی و ریخت و پاش نفتی به صورت خودکار به طور مرتب ارزیابی می‌شود و اطلاعات آن در بانک داده‌هایی که برای این منظور طراحی شده، ذخیره می‌شود. به گفته رئیس پژوهشکده محیط زیست و بیوتکنولوژی پژوهشگاه صنعت نفت به این ترتیب هر لحظه مدیر آن صنعت می‌داند که آلودگی در چه میزان است و در صورت نیاز اقدامات اصلاحی را انجام دهد. علایی از اجـرایی شدن این طرح در برخی از حوزه‌های عملیاتی نفت خبـر داد و یادآور شد: حوزه نفت فلات قـاره در منطقه لاوان، منطقه بهره‌برداری نفت وگاز امیدیه- آقاجاری، هرمـزگان، قشم و سرخون در برنامه رصدی ما قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support