EN

تولید ژل‌های پلیمری

عضو هیأت علمی پژوهشگاه صنعت نفت از تولید ژل‌های پلیمری با هدف کنترل آب در مخازن نفتی خبر داد.

جمال اعلایی به تولید آب در فرایند استخراج نفت از برخی میدان‌های کشور اشاره کرد و گفت: امروزه روش‌های بسیاری برای مقابله با مخازن آبده مورد استفاده قرار می‌گیرد که یکی از آنها ژل‌های پلیمری است.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه صنعت نفت با بیان این که از دهه 80 میلادی این روش در بسیاری از کشورهای دنیـا مورد استفاده قرار می‌گرفته اسـت، گفت: دلیل استقبال نکردن از این روش‌ برای کنتـرل آب مخازن در ایران، به دما و شوری بالای میدان‌ها باز می‌گردد.

اعلایی ویژگی ژل‌های پلیمری تولید شده در پژوهشگاه صنعت نفت را مطابق با شرایط مخازن نفتی کشور اعلام کرد و افزود: «این ژل‌ها مقاومت لازم برای دما و شوری مخازن کشور را دارند.

وی با بیان این که تولید این ژل‌ها در قالب یک پروژه دو ساله در پژوهشگاه انجام شده است، تأکید کرد: نتیجه اجرای این پروژه، بومی‌سازی تولید ژل‌های پلیمری مطابق با شرایط مخازن نفتی کشور است.

این عضو هیأت علمی پژوهشگاه صنعت نفت همچنین با اشاره به انجام پایلوت برای کسب اطمینان از کاربرد مؤثر ژل‌های پلیمری نوین گفت: این دست از ژل‌ها آماده آزمایش در مخازن نفتی کشور است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support