EN

8 محصول نانوساختار کربنی پژوهشگاه صنعت نفت رونمایی شد

هشت محصول نانوساختار کربنی پژوهشگاه صنعت نفت در جریان بازدید امروز رئیس جمهور از پژوهشگاه صنعت نفت رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار شانا دکتر وحید حدادی اصل طرح‌های رونمایی شده توسط رئیس جمهوری را گرافن، اکسید گـرافن، گرافن نانو متخلخل، نانولوله تک دیواره، نانولوله چند دیـواره، نانو کربن، کربن نـانو بال و نـانو فیبـر کربنی اعلام کرد و گفت: هم اکنـون این 8 محصـول از مراحل آزمایشگـاهی خارج شده و به مرحله تولید صنعتی رسیده‌اند.

وی با بیان این که محصولات علاوه بر کاربرد در صنعت نفت در دیگر صنایع کشور نیز کاربرد دارند، گفت: در حال حاضر توانایی تولید برخی از این محصولات تا 100 کیلو در روز را داریم.

رئیس جمهوری همچنین صبح امروز از مجموعه جدید پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان یکی از پروژه‌های مهر ماندگار صنعت نفت بهره‌برداری کرد. این مجموعه دارای سه پردیس «بالادست»، «پایین‌دست» و «انرژی و محیط زیست» است.

در پردیس بالادست مطالعات مربوط به علوم زمین، مخازن نفت و گاز، مهندسی نفت در توسعه میادین و در پردیس پایین‌دست پژوهش‌های مربوط به حوزه کاتالیست، نانو فناوری، پالایش و فراورش نفت، فراروش و انتقال گاز و دانش فنی تولید فرآورده‌های شیمیایی و پلیمری انجام می‌شود.

این پژوهشگاه که در خاورمیانه رتبه برتر مراکز پژوهشی را دارد و در میان مراکز جهانی نیز به عنوان پنجمین مرکز پژوهشی معتبر شناخته می‌شود 120 عنوان اختراع ثبت کرده که 74 عنوان در این میان برای توسعه و درآمدزایی به توسعه‌دهندگان واگذار شده است.

پژوهشگاه صنعت نفت دارای 300 آزمایشگاه تخصصی و مرجع است و 16 پژوهشکده و مرکز پژوهشی دارد همچنین در این پژوهشگاه 5 واحد نیمه‌صنعتی بزرگ شامل واحدهای غیرصنعتی، مراکز انرژی حفاظت صنعتی و محیط زیست، پالایش نفت و فرآورده‌های پلیمری، تبدیل نفت خام سنگین به سبک، نانو کاتالیست‌ها، گاز و کارگاه‌ها و انبارهای مواد شیمیایی وجود دارد.

از مهم‌ترین طرح‌های در دست اجرا و دانش‌ بنیان پژوهشگاه صنعت نفت می‌توان به توسعه استفاده از نانو سیمان‌های سبک، احیای چاه‌های مرده نفت، پژوهش‌های میدانی درباره خوردگی و رسوب‌زدایی از خطوط لوله و تأسیسات فراورشی، شیرین‌سازی گاز، تولید بنزین با اکتان بالا، تولید نانولوله‌های کربنی و روش‌های کنترل و رفع آلودگی‌های هوا، خاک و آب اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support