EN

رئیس جمهوری صبح امروز چهارشنبه 11 بهمن‌ به صورت رسمی مجموعه جدید پژوهشگاه صنعت نفت را به عنوان یکی از طرح‌های مهر ماندگار افتتاح و از 8 محصول نانوساختار کربنی این پژوهشگاه رونمایی کرد.

به گزارش خبرنگار شانا مجموعه جدید پژوهشگاه صنعت نفت دارای سه پردیس «بالادست»، «پایین‌دست» و «انرژی و محیط زیست» است.

در پردیس بالادست مطالعات مربوط به علوم زمین، مخازن نفت و گاز، مهندسی نفت در توسعه میادین و در پردیس پایین‌دست پژوهش‌های مربوط به حوزه کاتالیست، نانو فناوری، پالایش و فراورش نفت، فراروش و انتقال گاز و دانش فنی تولید فرآورده‌های شیمیایی و پلیمری انجام می‌شود.

این پژوهشگاه که در خاورمیانه رتبه برتر مراکز پژوهشی را دارد و در میان مراکز جهانی نیز به عنوان پنجمین مرکز پژوهشی معتبر شناخته می‌شود 120 عنوان اختراع ثبت کرده که 74 عنوان در این میان برای توسعه و درآمدزایی به توسعه‌دهندگان واگذار شده است.

پژوهشگاه صنعت نفت دارای 300 آزمایشگاه تخصصی و مرجع است و 16 پژوهشکده و مرکز پژوهشی دارد همچنین در این پژوهشگاه 5 واحد نیمه‌صنعتی بزرگ شامل واحدهای غیرصنعتی، مراکز انرژی حفاظت صنعتی و محیط زیست، پالایش نفت و فرآورده‌های پلیمری، تبدیل نفت خام سنگین به سبک، نانو کاتالیست‌ها، گاز و کارگاه‌ها و انبارهای مواد شیمیایی وجود دارد.

از مهم‌ترین طرح‌های در دست اجرا و دانش‌ بنیان پژوهشگاه صنعت نفت می‌توان به توسعه استفاده از نانو سیمان‌های سبک، احیای چاه‌های مرده نفت، پژوهش‌های میدانی درباره خوردگی و رسوب‌زدایی از خطوط لوله و تأسیسات فراورشی، شیرین‌سازی گاز، تولید بنزین با اکتان بالا، تولید نانولوله‌های کربنی و روش‌های کنترل و رفع آلودگی‌های هوا، خاک و آب اشاره کرد.

بسیاری از این طرح‌ها در مراحل پایانی پژوهش و دستیابی به دانش فنی قرار دارند و از سوی بسیاری از کشورهای خارجی برای کسب دانش‌های فنی این طرح‌ها مورد توجه قرار گرفته است.

ساخت مجموعه جدید پژوهشگاه صنعت نفت در زمینی به مساحت 30 هکتار از سال 83 آغاز شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support