پژوهشگاه صنعت نفت به دانش تولید پیوسته بیودیزل دست یافت

رئیس پژوهشکده شیمی و پتروشیمی پژوهشگاه صنعت نفت از دستیابی به دانش تولید سوخت گیاهی (بیودیزل) به صورت پیوسته در این پژوهشگاه خبر داد.

امیر ناصر احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار شانا با بیان این که پیش از این تولید این سوخت به صورت ناپیوسته در پژوهشگاه صنعت نفت انجام شده است، تصریح کرد: یکی از مزایای تولید این سوخت به صورت پیوسته، کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری است.

وی محدود و رو به اتمام بودن ذخایر سوخت‌های فسیلی در بسیاری از کشورهای جهان را از جمله ضرورت‌های توسعه سوخت‌های گیاهی اعلام کرد و افزود: حتی کشورهای دارای ذخایر فسیلی را در جهت استفاده از سوخت‌هایی با منشا گیاهی گام‌های بلند برداشته‌اند.

احمدی ادامه داد: کشورهایی مانند برزیل، هند و چین نیز به دلیل امکان کشت گیاهان مختلف با دانه‌های روغنی، بر توسعه بیودیزل تمرکز کرده‌اند.

وی بزرگ‌ترین مزیت این دسته از سوخت‌ها در مقایسه با سوخت‌های فسیلی را مربوط به مباحث زیست‌محیطی دانست و اضافه کرد: سوخت‌هایی با منشا گیاهی به مراتب آلودگی‌های زیست‌محیطی کمتری ایجاد می‌کنند و به نحوی که گفته‌ می‌شود استفاده از بیودیزل‌ها موجب کاهش 18 تا 20 درصدی انتشار گازهای گلخانه‌ای در محیط زیست می‌شود.

رئیس پژوهشکده شیمی و بیوشیمی پژوهشگاه صنعت نفت درباره امکان کشت دانه‌های گیاهی مختلف و تولید این سوخت در کشور اظهار داشت: در ایران امکان استفاده از دانه‌های خوراکی مانند سویا و آفتابگردان برای تولید این سوخت وجود ندارد؛ بنابراین تمرکز روی دانه‌های غیرخوراکی مانند جاتروفا مقرون به صرفه‌تر است.

احمدی با بیان این که جاتروفا برای تولید سوخت‌های گیاهی به صورت پایلوت در بندرعباس کشت می‌شود، تأکید کرد: پژوهشگاه صنعت نفت نیز به عنوان مجری سطح اول پژوهشی در حوزه زیست توده، برای استفاده از دانه‌های روغنی خوراکی و غیرخوراکی در تولید این نوع سوخت، فعالیت‌هایی را در دست اجرا دارد.

وی با تأکید بر این که دانش فنی بسیار از دستاوردهای پژوهشگاه در این حوزه در حال تکمیل است، بر ضرورت همگرایی تمامی سازمان‌های ذی‌ربط مانند شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران (برای ایجاد زیرساخت‌های سوخت‌رسانی)، وزارت صنایع (خودروسازان)، وزارت نیرو، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت جهاد کشاورزی (برای تولید دانه‌های گیاهی) و سازمان محیط زیست در جهت تحقق این طرح بزرگ ملی تأکید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support