EN

از خیابان آزمایش تا بزرگراه پژوهش

رئیس جمهور با تشکر از متخصصان، پژوهشگران و کارکنان صنعت نفت از آنها خواست با حرکتی سریع در جهت رفع نیازهای صنعت عمل کنند

در سال‌های اخیر توجه به موضوع پژوهش باعث رونمایی از چندین دستاورد پژوهشی پژوهشگاه صنعت نفت شده است اگر تا دیروز طرح‌های تحقیقاتی در آزمایشگاه‌ها انجام می‌شد امروزه پروژه‌های پژوهشی در سطح گسترده‌ای از فعالیت‌ها صورت می‌گیرد به‌ گونه‌ای که خیابان آزمایش دیروز به بزرگراه پژوهش امروز تبدیل شده است. رونمایی از 8 محصول نانوساختار کربنی پژوهشگاه صنعت نفت که صبح روز چهارشنبه 11 بهمن با حضور رئیس جمهوری در پژوهشگاه صنعت نفت به صورت رسمی انجام شد، بخشی از این واقعیت است.

به گزارش مشعل، دکتر محمود احمدی‌نژاد طی سخنانی در این مراسم با بیان این که پژوهشگاه صنعت نفت باید به یک مرکز هدایت برای پاسخگویی به نیازهای صنعت نفت تبدیل شود و با بررسی تأثیرات و روابط صنعت نفت با سایر بخش‌های کشور یک تحول عظیم ایجاد کند، اظهار داشت: باید با استفاده از توان ایرانی، پژوهشگاه صنعت نفت را به پایگاهی برتر برای کسب دستاوردهای کلیدی و مورد نیاز این صنعت تبدیل کنیم.

وی با تأکید بر این که باید یک نگاه راهبردی به اقتصاد کشور با محوریت صنعت نفت ایجاد شود، گفت: در صنعت نفت با وجود تمام دستاوردهای خوبی که حاصل شده هنوز اول راه هستیم و نمی‌توانیم ادعا کنیم که این صنعت را کاملاً بومی کرده‌ایم.

وی ادامه داد: پژوهشگاه صنعت نفت باید در کنار این صنعت، گام‌های بزرگی برای خودکفایی کامل بردارد و به پایگاهی تبدیل شود که امکان تأمین دانش‌های فنی مورد نیاز صنعت نفت را دارد.

وی با اشاره به وجود 700 میلیارد بشکه ذخایـر درجای نفت در کشور تصـریح کرد: هم اکنون به‌طور متوسط 25 درصد از این ذخایر برداشت می‌شود که اگر تلاش کنیم ضریب برداشت را یک درصد افزایش دهیم، موفق خواهیم شد 7 میلیارد بشکه به ظرفیت نفت قابل تولید کشور بیفزاییم.

احمدی‌نژاد متوسط ضریب برداشت از میدان‌های نفت و گاز در کشورهای همسایه را 35 درصد اعلام کرد و افزود: پژوهشگاه صنعت نفت باید به عنوان مرکزی علمی و تحقیقاتی وابسته به صنعت در جهـت افزایش ضریب بـرداشت از میدان‌ها، کارهای مؤثـری انجام دهد. به گفته وی، باتلاش‌های مجدانـه کارکنان صنعت نفت در زمینه ازدیاد برداشت از ذخایر نفت و گـاز، طی 5، 4 سال آینده در بهره‌برداری از ذخـایر نفت درجای کشور، انقلابی بزرگ اتفاق خواهد افتاد.

رئیس جمهوری حجم مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری هر دو فاز پارس جنوبی را 5 تا 6 میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: بنابر گزارش‌های ارائه شده نزدیک به 35 تا 40 درصد از حجم سرمایه‌گذاری‌ها به منظور تأمین تجهیزات و قطعات مورد نیاز صنعت از کشور خارج می‌شود، حال آن که باید تلاش کنیم تا بومی‌سازی و دستیابی به دانش فنی ساخت قطعات و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت از خروج همین رقم ناچیز نیز جلوگیری کنیم.

احمدی‌نژاد با اشاره به سرمایه‌گذاری 25 میلیارد دلاری در صنعت نفت و بیان این که پژوهشگاه صنعت نفت باید به عنوان بازوی تحقیقاتی صنعت در این عرصه پیشگام باشد، بر لزوم استانداردسازی برای کالا و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت تأکید کرد و افزود: در صنعت نفت باید استانداردهای خاص صنایع و تجهیزات به‌کار رفته در آن تعریف شود تا سازندگان داخلی نیازهای صنعت را براساس همین استانداردها تأمین کند.

وی همچنین از آمادگی دولت برای حمایت از سازندگان داخلی خبر داد و خاطرنشان کرد: باید با حمایت از سازندگان قدرت خطرپذیری را به آنها بدهیم چرا که امروز نیازمند کالا و تجهیزات بومی هستیم.

رئیس جمهور افزود: قیمت‌های کنونی نفت نشان می‌دهد که مشتریان جهانی نفت را به قیمت‌های ارزان می‌خرند و گران می‌فروشند. رئیس جمهور با تشکر از متخصصان، پژوهشگران و کنارکنان صنعت نفت از آنها درخواست کرد با حرکتی سریع در جهت رفع نیازهای صنعت عمل کنند.

تعیین تکلف بیشتر میادین نفت و گاز کشور

وزیر نفت نیز طی سخنانی در این مراسم، با اشاره به انجام فعالیت‌های توسعه‌ای در 19 فاز پارس جنوبی به صورت همزمان به ساخت قطعات و تجهیزات از سوی سازندگان داخلی تأکید کرد و افزود: امروز صنعت نفت قادر به تأمین بسیاری از کالاها و تجهیزات مورد نیاز خود از داخل کشور است. قاسمی از برنامه گسترده وزارت نفت برای حمایت از سازندگان داخلی در جهت بومی‌سازی کامل کالا و تجهیزات مورد نیاز این صنعت خبر داد و گفت: امیدواریم در آینده‌ای نزدیک آن تعداد کالا و تجهیزات خاص نیز که هم اکنون وارد می‌شود با همت سازندگان داخلی در کشور تولید شود. وزیر نفت با بیان این که امروز از سوی اعضای دولت حمایت‌های خوبی از صنعت نفت شده است، گفت: نتیجه این حمایت‌ها انجام سرمایه‌گذاری‌های کلان در صنعت نفت است و نتیجه این سرمایه‌گذاری‌ها افتتاح و بهره‌برداری از پروژه‌هایی است که این روزها شاهد به‌ بار نشستن آنها هستیم.

دکتر وحید حدادی اصل، رئیس پژوهشگاه صنعت نفت نیز طی سخنانی در این مراسم، از شکستن مرزهای دانش در این پژوهشگاه و دستیابی متخصصان آن به فناوری‌های پیشرفته در صنعت نفت خبـر داد و با تأکید بر لزوم سعی پـژوهشگران صنعت نفت در جهت رفع وابستگی‌ها به خارج از کشور افـزود: پژوهشگاه صنعت نفت باید با توسعـه دانش فنی، اشتغال‌زایی و تکمیل زنجیـره ارزش صنعت نفت به یک بـازوی توانمند تحقیقاتی برای این صنعت تبدیل شود.

وی پژوهشگاه صنعت نفت را بزرگ‌ترین پژوهشگاه و مرکز تحقیقاتی صنعتی در خاورمیانه اعلام کرد. لازم به یادآوری است در این مراسم مجموعه جدید پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان یکی از طرح‌های مهر ماندگار صنعت نفت از سوی رئیس جمهوری به بهره‌برداری رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *