مهار تورم و رشد تولید

فناوری نانو مواد و میکروحباب‌ها در سیال حفاری به‌کار گرفته می‌شود

رئیس پژوهشکده مهندسی نفت پژوهشگاه صنعت نفت از به‌کارگیری فناوری نانو مواد و میکروحباب‌ها در سیال حفاری برای بهبود خواص سیال حفاری با ملاحظات زیست‌محیطی خبر داد.

عـزت‌الله کاظم‌زاده در گفت‌وگو بـا خبرنگار شـانا تأکید کرد: در ایـن طرح نیز بـا ساخت انواع نـانو افزایـه‌هـا و همچنین میکروحباب‌های پایدار می‌توان سیال حفـاری نسل جدید را در عملیـات حفاری مناطقی با شـرایط ویژه به‌کار برد.

وی ادامـه داد: در بخش حفاری و برای کـاهش آسیب سازند، طرح‌هـای دیگری چـون تحقیقات در زمینـه تقابل سنگ و سیال، استفـاده از نمک‌هـای دانه‌بندی، طـراحی سیالات نوین حفـاری، انتخاب مناسب‌ترین روش اسیدکاری و استفـاده از سیستم‌های اسیدکاری با قدرت نفـوذ بیشتر در خمیره سنگ و منـاطقی با نفوذپذیـری کمتر در دست اجراست.

کاظم‌زاده به انجـام تحقیقات آزمایشگاهی، مدل‌سازی داده‌هـای آزمایشگاه، شبیه‌سازی مخزنی و به‌کارگیری نتایج آنها در مطالعه میادین اشاره کرد و افزود: به عنوان مثال در مطالعات رسوبات واکس و آسفالتین، چگونگی تشکیل رسوبـات در مخزن و تأثیر آنها بـر خواص مخزنی، تعیین مشخصـه‌های آزمایشگاهی لازم در شبیـه‌سازی، شرایط تشکیل رسوبات در ستون چاه، ارائه مواد بازدارنده برای کاهش تشکیل رسوب و تهیه نرم‌افزار پیش‌بینی رسوب انجام می‌شود.

وی طراحی و ساخت سیمان فوق سبک را از دستاوردهای بزرگ این پژوهشکده دانست و گفت: مراحل تجاری‌سازی این نوع سیمان با استفاده در ده حلقه چاه انجام شده و دانش فنی آن آماده واگذاری است.

رئیس پژوهشکده مهندسی نفت ادامه داد: به تازگی برای تولید انواع دیگری از سیمان در پژوهشگاه صنعت نفت برنامه‌ریزی شده است مانند سیمان الاستیک و سیمان دانه‌بندی.

به گفته او هم اکنون سیمان الاستیک در مرحله آزمایش میدانی و سیمان دانه‌بندی در مراحل آزمایشگاهی و تولید نیمه‌صنعتی قرار دارد.

کاظم‌زاده از انجـام همزمان بیش از ده طـرح پژوهشی در این پژوهشکـده خبـر داد و گفـت: متقاضیان این طـرح‌ها شامل شرکت‌های منـاطق نفت‌خیز جنـوب، نفت مناطق مرکزی، مهنـدسی و تـوسعه نفت و شرکت نفـت و گاز اروندان می‌شود.

وی با تأکید بر این که رویکرد پژوهشکده به سمت طرح‌های پژوهشی جامع و اثربخش تغییر کرده است، افزود: تعداد و اعتبار این طرح‌های پژوهشی نیز نسبت به سال‌های گذشته رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support