EN

احتمال ذخیره شیل های گازی و نفتی در مناطقی از ایران وجود دارد

رییس پژوهشگاه صنعت نفت:

احتمال ذخیره شیل های گازی و نفتی در مناطقی از ایران وجود دارد

 

تهران- ایرنا- رییس پژوهشگاه صنعت نفت گفت: در مناطقی از ایران، پتانسیل وجود منابع شیل های گازی و نفتی(ماسه نفتی و گازی) وجود دارد اما احتمال وجود منابع شیل های گازی در استان لرستان جدی است.

حمیدرضا کاتوزیان روز سه شنبه در نشستی خبری در خصوص رویکرد نوین پژوهشگاه صنعت نفت با برشماری فعالیت ها و دستاوردهای این پژوهشگاه گفت: پژوهشگاه صنعت نفت برای تبدیل علم به فناوری، محور فعالیت ها را بر تقاضامحوری در حوزه نفت قرار داده است. کاتوزیان با بیان این که پژوهشگاه صنعت نفت یکی از بازوهای اصلی وزارت نفت به شمار می رود و تاکنون خدمات گسترده پژوهشی ارایه کرده است، ادامه داد: برای تبدیل یافته های پژوهشگاه به فناوری و صنعت، تشکیل شرکت های اقماری و دانش بنیان را در برنامه کاری خود قرار داده و در روزهای گذشته مجوزهای آن را نیز اخذ کرده ایم. کاتوزیان با اشاره به تغییر ساختار این پژوهشگاه در آینده گفت: مطالعاتی درباره ساختار پژوهشگاه انجام شده و برای پیاده سازی نظامات نوین و تسریع در انجام کارها، اصلاح ساختار پژوهشگاه در برنامه کاری پژوهشگاه قرار دارد. وی همچنین با اشاره به امضای قرارداد با شرکت ملی نفت برای بررسی امکان تولید نفت و گاز از منابع غیرمتعارف، اظهار داشت: شیل های نفتی و گازی منابع جدید هیدروکربنی هستند که در 20 سال اخیر مورد توجه قرار گرفته اند. رییس پژوهشگاه صنعت نفت افزود: کشور امریکا که اکنون از واردکنندگان نفت است با شناخت این منابع، در ده سال آینده نه تنها نیاز خود را تأمین می کند بلکه به صادرکننده نفت و گاز در جهان تبدیل خواهد شد. کاتوزیان با بیان این که در برداشت از شیل های گازی و شیل های نفتی دو موضوع قیمت و محیط زیست مطرح است، گفت: بحث قیمت با افزایش قیمت نفت خام حل شده است، اما مشکلات زیست محیطی این منابع باید بررسی شود. وی ادامه داد: دو هفته پیش قراردادی امضا شد تا وجود شیل های گازی و شیل های نفتی در منطقه لرستان بررسی شده و موقعیت دقیق وجود این منابع و راههای مناسب برداشت از آنها شناسایی شود. رییس پژوهشگاه صنعت نفت ادامه داد: البته طبق بررسی های صورت گرفته مناطق دیگری هم با پتانسیل وجود منابع شیل های گازی و نفتی وجود دارد، اما احتمال وجود منابع شیل های گازی در لرستان جدی است. کاتوزیان همچنین با اشاره به همکاری های بین المللی این پژوهشگاه گفت: با توجه به حرکت های خوبی که دولت یازدهم در عرصه سیاست خارجی انجام داده است، پژوهشگاه صنعت نفت نیز تلاش می کند فعالیت های خود را درخارج از کشور گسترش دهد. وی درخصوص برنامه های این پژوهشگاه در حوزه مقابله با آلاینده ها نیز اظهار داشت: برای بهبود سوخت و اصلاح عملکرد موتورهای وسایل نقلیه نیز اقداماتی انجام شده است. کاتوزیان از جمله طرح های پژوهشگاه برای مقابله با آلودگی هوا را طرح استفاده از نانو امیلاسیون ها عنوان کرد که براساس آن ضمن افزایش قدرت سوخت، آلودگی کمتری نیز تولید می شود. رییس پژوهشگاه صنعت نفت در بخش دیگری از این نشست خبری با هشدار نسبت به روند مصرف انرژی در کشور گفت: میزان مصرف گاز در ایران معادل مصرف گاز مصرفی در صنایع اتحادیه اروپا است که با ادامه روند فعلی ، ایران به یکی از بزرگترین مصرف کنندگان و واردکنندگان گاز دنیا تبدیل خواهد شد. به گفته وی بزرگترین طرح بالادستی پژوهشگاه صنعت نفت، طرح مروارید خلیج فارس است که بر اساس آن، بخش گسترده ای از حاشیه خلیج فارس مورد مطالعه زمین شناختی قرار می گیرد. این طرح تاکنون بیش از 70 درصد پیشرفت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support