EN

انحصار خارجی ها در تولید کاتالیست آروماتیزاسیون شکسته شد

انحصار خارجی ها در تولید کاتالیست آروماتیزاسیون شکسته شد

نفت نیوز: سالانه مقادیر قابل توجهی (بالغ بر 90 تن در سال) ازکاتالیست‌ آروماتیزاسیون در مجتمع های پتروشیمی برای تولید آروماتیک ها مورداستفاده قرارمی گیرد و در حال حاضر خرید خارجی این کاتالیست‌ها فقط درمراکز پتروشیمی ایران میلیون‌ها دلار هزینه ارزی در بردارد که با بومی سازی این کاتالیست از خروج ارز از کشور جلوگیری شد.

 

به گزارش پایگاه nioc ؛ در نشست خبری که صبح امروز(دوشنبه؛16 دی ماه) در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد، معصومه آقابابایی؛ مسئول طرح پژوهشکده کاتالیست و نانوفناوری با اعلام این خبرگفت: با توجه به میزان مصرف بالای این کاتالیست‌ها و اهمیت ساخت کاتالیست در داخل کشور،‌ پژوهشکده کاتالیست و نانوفناوری پژوهشگاه صنعت نفت پس از انجام موفقیت آمیز ساخت آزمایشگاهی و پایلوتی این کاتالیست‌ها، بسته طراحی مفهومی ساخت کاتالیست آروماتیزاسیون در مقیاس 360 کیلوگرم در روز را تدوین کرد و در نهایت در آذر ماه 1392 برای  تولید انبوه به بخش خصوصی (شرکت اکسیر نوین فرآیند آسیا) واگذار شد.
وی در موررد فرآیند آروماتیزاسیون و کاتالیست آن توضیح داد: فرآیند آروماتیزاسیون یکی از فرآیندهای کلیدی در صنعت پتروشیمی برای تهیه آروماتیک‌ها است که کاتالیست این فرآیند را پلاتین – قلع بر روی آلومینا تشکیل می دهد و خوراک معمول این فرآیند، خوراک اصلی مجتمع شامل پلاتفرمیت و هیدروژن که اغلب از پالایشگاه ها تامین می شود، است.
آقا بابایی با بیان اینکه مجتمع های پتروشیمی ایران نظیر بوعلی، برزویه، بندر امام، اصفهان و سایر، تولید کننده محصولات آروماتیکی با هدف تولید میلیون ها تن مواد در سال شامل بنزن، تولوئن، ارتوزایلین، پارازایلین و مخلوط زایلین هستند، گفت: این مجتمع ها از واحدهای زیربنایی کشور بوده و محصولات آن به عنوان خوراک صنایع پایین دستی نظیر شوینده ها، پلاستیک ها، الیاف پلی استر، نرم کننده های پلاستیکی، رنگ سازی و صنایع دیگر بکار برده می شود.
وی با عنوان اینکه بنزن تولیدی واحد آروماتیزاسیون، یکی از پرمصرف ترین آروماتیک ها در صنایع پتروشیمی محسوب می شود، گفت: از آن در تهیه اتیل بنزن، کومن ( فنل و رزین های فنلی)، الکیل بنزن ها ( مواد پاک کننده )، نیتروبنزن (آنیلین ، مواد رنگی ) کلر و بنزن و بسیاری مواد دیگر استفاده می شود .
این پژوهشگر پژوهشگاه صنعت نفت افزود: بنزن تولیدی قسمتی از آن بعنوان خوراک شرکت L.A.B یا شرکت تولید کننده الکیل بنزن خطی فرستاده می شود و بخشی از آن در صنایع رنگسازی و مازاد آن به خارج از کشور صادر می شود.
آقا بابایی تصریح کرد: مقایسه نتایج آزمایش های فیزیکی-  شیمیایی و تست فعالیت کاتالیست‌های تولید شده در مقایسه با کاتالیست خارجی نشان می‌دهد که این کاتالیست‌ها با کاتالیست خارجی به خوبی رقابت می‌کند. با توجه به اینکه تامین این کاتالیست ها از سازندگان خارجی مقدور نمی باشد، تولید انبوه آن در داخل کشور گامی مهم در جهت خودکفایی و قطع وابستگی به  شرکت های سازنده خارجی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support