معرفی نرم افزار ریتس (REETS)

منبع خبر:واحد خبر پژوهشگاه
کد خبر:401

در حاشیه نوزدهمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش از نرم افزار نرم­افزار ریتس (REETS) رو نمایی شد.

به گزارش واحد خبر مدیریت ارتباطات پژوهشگاه صنعت نفت ،علیرغم توسعه گازرسانی در کشور،‌ شرکت ملی گاز ایران وارد مرحله جدیدی از گازرسانی، یعنی تأمین انرژی مناطق دورافتاده،‌ کم جمعیت و بعضاً صعب­العبور شده است که مشکلات ارسال گاز از طریق خط لوله به این مناطق، ضرورت توجه به روش­های نوین انرژی­رسانی را ایجاب می­کند.

بر اساس این گزارش برخی از روش­های نوین انرژی­رسانی عبارتند از: CNG، LNG، LPG، برق و انواع انرژی­های نو.

گفتنی است انتخاب و اولویت­بندی این روش­ها برای هر منطقه متفاوت بوده و به عواملی مانند مقدار مصرف انرژی، فاصله از خطوط انتقال گاز و برق، پتانسیل استفاده از انرژی­های نو و سایر موارد بستگی دارد.

خاطر نشان می شود علاوه­بر این، هزینه تمام شده تولید، انتقال و توزیع حامل­های انرژی در کشور، در کنار فرصت صادراتی آن­ها و همچنین دغدغه­های مصرف­کننده باید در انتخاب گزینه نهایی مدنظر قرار گیرد.

مهندس مهران سرمد مسئول این طرح گفت : در این راستا نرم­افزار مدیریتی “مقایسه اقتصادی روش­های مختلف انرژی­رسانی به نقاط دوردست” با نام ریتس (REETS[1]) در شرکت ملی گاز ایران طراحی شده و با ارائه یک مدل اقتصادی جامع، امکان برآورد و مقایسه اولیه روش­های مختلف انرژی­رسانی را برای تصمیم­سازی مدیران فراهم می­کند.

وی افزود: بدیهی است نتایج حاصل از این نرم­افزار بدلیل در نظر گرفتن منافع ملی و نیازهای مصرف­کننده، هم از دیدگاه حاکمیت و هم از دیدگاه مردم قابل پذیرش خواهد بود.

خاطر نشان می شود خروجی ارائه شده در این نرم­افزار با عنوان حق­العمل­کاری شناخته می­شود که در محاسبه آن شاخص­های ذیل مدنظر قرار گرفته است:

  • هزینه سرمایه­گذاری اولیه و هزینه­های جاری روش­های انرژی رسانی
  • فرصت صادراتی حامل­های انرژی
  • هزینه تمام شده تولید، انتقال و توزیع حامل­های انرژی در کشور
  • هزینه تحمیلی انرژی پیشنهادی به مصرف­کننده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support