EN

معرفی نرم افزار ریتس (REETS)

منبع خبر:واحد خبر پژوهشگاه
کد خبر:401

در حاشیه نوزدهمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش از نرم افزار نرم­افزار ریتس (REETS) رو نمایی شد.

به گزارش واحد خبر مدیریت ارتباطات پژوهشگاه صنعت نفت ،عليرغم توسعه گازرساني در كشور،‌ شركت ملي گاز ايران وارد مرحله جديدي از گازرساني، يعني تأمین انرژی مناطق دورافتاده،‌ كم جمعيت و بعضاً صعب­العبور شده است كه مشکلات ارسال گاز از طریق خط لوله به این مناطق، ضرورت توجه به روش­هاي نوين انرژي­رساني را ايجاب مي­كند.

بر اساس این گزارش برخی از روش­های نوین انرژی­رسانی عبارتند از: CNG، LNG، LPG، برق و انواع انرژی­های نو.

گفتنی است انتخاب و اولويت­بندي اين روش­ها براي هر منطقه متفاوت بوده و به عواملي مانند مقدار مصرف انرژی، فاصله از خطوط انتقال گاز و برق، پتانسیل استفاده از انرژی­های نو و سایر موارد بستگي دارد.

خاطر نشان می شود علاوه­بر این، هزینه تمام شده تولید، انتقال و توزیع حامل­های انرژی در کشور، در کنار فرصت صادراتی آن­ها و همچنین دغدغه­های مصرف­کننده باید در انتخاب گزینه نهایی مدنظر قرار گیرد.

مهندس مهران سرمد مسئول این طرح گفت : در اين راستا نرم­افزار مديريتي “مقايسه اقتصادي روش­هاي مختلف انرژي­رساني به نقاط دوردست” با نام ريتس (REETS[1]) در شركت ملي گاز ايران طراحي شده و با ارائه یک مدل اقتصادی جامع، امكان برآورد و مقايسه اوليه روش­هاي مختلف انرژي­رساني را براي تصميم­سازي مديران فراهم مي­کند.

وی افزود: بدیهی است نتایج حاصل از این نرم­افزار بدلیل در نظر گرفتن منافع ملی و نیازهای مصرف­کننده، هم از دیدگاه حاکمیت و هم از دیدگاه مردم قابل پذیرش خواهد بود.

خاطر نشان می شود خروجی ارائه شده در این نرم­افزار با عنوان حق­العمل­کاری شناخته می­شود که در محاسبه آن شاخص­های ذیل مدنظر قرار گرفته است:

  • هزینه سرمایه­گذاری اولیه و هزینه­های جاری روش­های انرژی رسانی
  • فرصت صادراتی حامل­های انرژی
  • هزینه تمام شده تولید، انتقال و توزیع حامل­های انرژی در کشور
  • هزینه تحمیلی انرژی پیشنهادی به مصرف­کننده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *