EN

ورود به فاز بعدی پروژه های SRU و گوگرد بنتونیتی با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت

مدیر پژوهش و فناوری شرکت گازخبر داد:

ورود به فاز بعدی پروژه های SRU و گوگرد بنتونیتی با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت

 

دکتر پاک سرشت با اشاره به موضوعات ارایه شده در  سمینار علمی مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران گفت: در گزارش‏های ارایه شده در این سمینار ابعاد مختلف پروژه SRU و فرمولاسیون‏های گوگرد بنتونیتی معرفی شد و با بررسی‏های انجام شده در این جلسه نتایج حاصل از این ابتکار علمی بسیار عالی ارزیابی شد به طوری که امکان ورود به فاز بعدی پروژه میسر است.

سمینار علمی مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران با حضور روسا و کارشناسان این مدیریت و پژوهشگاه صنعت نفت با ارایه گزارش نهایی پروژه‏های پژوهشی ” طراحی پایه و تهیه اسناد مناقصه EPC واحد بازیافت گوگرد (SRU) پالایشگاه بید بلند 1 ” و “طراحی، ساخت و راه اندازی پایلوت تولیدی فرمولاسیون‏های گوگرد بنتونیتی” در سالن شهید رجایی ساختمان شهدای  شرکت ملی گاز برگزار شد.

دکتر سعید پاک سرشت، مدیر پژوهش وفناوری شرکت ملی گاز درباره گزارش پروژه‏های ارایه شده در این سمینار اظهار داشت: واحد بازیافت گوگرد یکی از واحد های فرآیندی در پالایشگاه‏های گازی است که با هدف تولید گوگرد از گازهای اسیدی مورد استفاده قرار می‏گیرد.

وی با اشاره به این‏که علی‏رغم خرید لایسنس‏های مختلف برای پالایشگاه‏های کشور در چند سال گذشته تاکنون دانش طراحی پایه واحد SRU در کشور وجود نداشت گفت: برای اولین بار ، طراحی پایه واحد SRU به کارفرمایی این مدیریت و تلاش علمی همکاران پژوهشگاه صنعت نفت به خوبی انجام گرفت.

وی افزود: این پروژه طی مدت شانزده ماه با مسئولیت پژوهشکده مهندسی توسعه پژوهشگاه و با مدیریت عالی کارشناسان هوشمند این مرکز به انجام رسید.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز با ابراز امیدواری در خصوص اجرای موفق فازهای بعدی پروژه انجام پروژه  های مهندسی ، خرید و ساخت (EPC) و احد SRU در پالایشگاه بید بلند 1 را از اهداف پیش رو در این پروژه راهبردی دانست.

وی با اشاره به تغییر خوراک ورودی پالایشگاه بید بلند در آینده اظهار داشت: علت اصلی برای تعریف این پروژه تغییر خوراک پالایشگاه بید بلند از مخازن اطراف آن و جایگزینی آن با گازهای پارس جنوبی است؛ از آن جا که میزان گوگرد ورودی به این پالایشگاه افزایش خواهد یافت نیاز به یک واحد بازیابی گوگرد ضرورت می یابد.

ایجاد ارزش افزوده از  گوگرد با کاربرد آن در مصارف کشاورزی

 

پاک سرشت درباره پروژه ساخت و راه اندازی پایلوت تولیدی فرمولاسیون‏های گوگرد بنتونیتی که در این سمینار ارایه شد گفت: این پروژه در واقع یکی از پروژه‏های طرح گوگرد است که هدف آن ایجاد کاربردهای جدید برای گوگرد در صنعت گاز است؛ از آن جا که گوگرد یکی از محصولات جانبی پالایشگاه‏های گازی است و بخش عمده‏ای از آن در حال حاضر به صورت خام صادر می شود این امکان وجود دارد که با فناوری‏های جدید از گوگرد ارزش افزوده بیشتری تولید شود که یکی از مهم‏ترین آنها کاربرد آن در مصارف کشاورزی است.

وی در ادامه یکی از روش‏های ایجاد ارزش افزوده را استفاده از گوگرد بنتونیتی دانست که قابلیت اصلاح خاک‏های کشاورزی را دارد و در قالب یک طرح گسترده با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت در حال انجام است.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز با تحسین از گزارش ارایه شده درباره احداث پایلوت برای تولید گوگرد بنتونیتی گفت: پژوهشکده علوم و فناوری های شیمیایی پژوهشگاه صنعت نفت مسئولیت این پروژه را به عهده دارد و این پروژه در مراحل پایانی است و  امید است ظرف چند روز آینده پایلوت آن راه اندازی شود.

دکتر پاک‏سرشت در خاتمه هدف از احداث این پایلوت را برطرف کردن مشکلات عملیاتی مرتبط با تولید گوگرد دانست و افزود: مقادیر تولید گوگرد روز به روز در حال افزایش است بنابراین ضروری است به فکر ایجاد ارزش افزوده از این ماده و نیز کاهش مخاطرات زیست محیطی آن باشیم.

جلوگیری از تخریب زیست محیطی و رفع مشکلات پالایشگاه ها با فناوری پژوهشگاه صنعت نفت

 

در حاشیه این سمینار مهندس علی رضا خالقی نسب، مسئول پروژه واحد بازیافت گوگرد (SRU) پالایشگاه بید بلند 1 با اشاره به اینکه 47 نفر از همکاران ما در پژوهشگاه و شرکت ملی گاز در این پروژه مشارکت داشتند گفت: الگوی طراحی در این پروژه به طوری بوده است که می‏تواند مبنای طراحی واحد‏های زیادی باشد که هم اکنون نیازمند خرید لایسنس و واردات از کشورهای خارجی است.

خالقی نسب، در بیان ضرورت‏های احداث این واحد گفت: اگر این واحد وجود نداشته باشد از دودکش فلر پالایشگاه بید بلند حدود 321 تن دی اکسید گوگرد  وارد اتمسفر می شود، در حالی که با احداث این واحد این مقدار به حدود یک تن می رسد که این خود بیانگر اهمیت احداث این واحد است.

ستاری مسئول پروژه ساخت و راه اندازی پایلوت تولیدی فرمولاسیون‏های گوگرد بنتونیتی با اشاره به استقبال خوب از ارایه گزارش پروژه اظهار داشت: هم اکنون تمامی شرایط لازم برای رسیدن این طرح به نتایج نهایی مهیا است که با تحقق این مهم مشکلات موجود در سطح پالایشگاه‏های کشور در فروش محصولات گوگرد بنتونیتی حل شود.

وی ابراز امیدواری کرد که با نتایج حاصل از این پروژه بتوان دانش فنی ساخت واحد‏های تولید فرمولاسیون‏های گوگرد بنتونیتی و تولید فرمولاسیون حاوی گوگرد بنتونیتی عناصر ریز مغذی را در سطح کشور بومی سازی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support