همایش ملی تفکر بسیجی، پژوهش و اقتصاد مقاومتی برگزار شد

به همت پایگاه بسیج پژوهشگاه صنعت نفت

همایش ملی تفکر بسیجی، پژوهش و اقتصاد مقاومتی برگزار شد

همایش ملی تفکر بسیجی، پژوهش و اقتصاد مقاومتی با محور نقش پژوهش در خودباوری، تولید ملی و خلق حماسه اقتصادی برگزار شد .

 

به گزارش واحد خبر مدیریت ارتباطات، همایش تفکر بسیجی، پژوهش و اقتصاد مقاومتی از صبح امروز (2 بهمن ماه) در محل پژوهشگاه صنعت نفت، با حضورجمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و برخی مدیران ارشد و میانی صنعت نفت برگزار شد.

از محورهای برگزاری این همایش می توان به تفکر بسیجی و نقش آن در توسعه و بهبود فرهنگ پژوهش، اقتصاد مقاومتی در برابر اقتصاد وابسته، بکارگیری فناوری های نوین در اقتصاد مقاومتی، پژوهش، اقتصاد مقاومتی و سند چشم انداز 1404، نقش بنگاه های دانش بنیان در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، فرصت ها و چالش های مدیریت نظام پژوهش در اقتصاد مقاومتی، ایده، پژوهش و تولید محصول با رویکرد تکمیل زنجیره ارزش در صنعت نفت، اشاره کرد.

هدف از برگزاری این همایش که به همت پایگاه بسیج شهید دکتر چمران پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد، بهره گیری نهادهای مختلف از نیروی تفکر و تعقل بسیج در نیل به اهداف والای نظام است که این امر می تواند راه را برای حضور هر چه بیشتر اندیشمندان اقتصادی در میدان های علم و عمل بازکند و موجب رشد جامعه در تمام زمینه ها شود.

 

رفع چالش های اقتصادی کشور نیازمند نوآوری و ایده پردازی صاحبنظران است

 

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت بر ضرورت نوآوری و ایده پردازی از سوی صاحبنظران برای برطرف کردن چالش های موجود در اقتصاد کشور تاکید کرد.

به گزارش واحد خبر مدیریت ارتباطات ، حمیدرضا کاتوزیان در همایش تفکر بسیجی، پژوهش و اقتصاد مقاومتی بر ضرورت نوآوری و ایده پردازی از سوی صاحبنظران برای برطرف کردن چالش های موجود در اقتصاد کشور تاکید کرد و گفت: تصمیم گیری صحیح در این زمینه، مستلزم شناخت ابعاد و چارچوب چالش ها، فرصت ها و تهدید هاست.

وی با اشاره به پتانسیل های بالقوه موجود در اقتصاد کشور، گفت: هم اکنون به برنامه ریزی بلند مدت و همه جانبه در بهره گیری از این ظرفیت ها، موهبت های الهی و نیروی انسانی کارآمد نیازمندیم تا با تخصیص بهینه منابع، آینده اقتصادی مطمئن و پررونقی را پیش رو داشته باشیم.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی یک شعار نیست بلکه واقعیتی ناظر بر ملاحظات داخلی و خارجی حاکم بر مناسبات بین المللی است.

کاتوزیان افزود: بدون شک تحقق اقتصاد مقاومتی، نیازمند بستر سازی در عرصه های خودباوری، ارتقا توان فکری و عملی، تولید ملی، تامین منابع انسانی و مالی، سیاستگذاری صحیح و کارآفرینی است که به یقین، تبیین این مولفه ها با کمک دانشگاهیان، پژوهشگران و اصحاب علم و دانش محقق می شود.

وی با بیان اینکه تلاش های پژوهشگاه صنعت نفت تاکنون منجر به ارائه خدمات و محصولات تاثیرگذار در روند رشد هر چه بیشتر صنعت نفت ایران شده است، افزود: این مرکز پژوهشی امروزه با داشتن بیش از 700 نفر نیروی متخصص و سرآمد در علم و دانش، توانسته گام های ارزشمندی در مسیر توسعه و پیشرفت فناوری،علم و معرفت بردارد.

کاتوزیان اظهار امیدواری کرد که همایش تفکر بسیجی، پژوهش و اقتصاد مقاومتی، بتواند سرآغاز تحولی تازه در اقتصاد کشور باشد و نتایج آن مورد استفاده برنامه ریزان و سیاستگذاران قرار گیرد

 

 

معاون پژوهش و فناوری وزیر نفت:

پژوهش و فناوری به دنبال اصلاح چرخه معیوب اقتصاد متکی به نفت است

 

معاون پژوهش و فناوری وزیر نفت با تاکید بر ضرورت حرکت در مسیر تولید محصولات با ارزش افزوده بالا، گفت: پژوهش و فناوری به دنبال اصلاح و تبدیل چرخه معیوب اقتصاد متکی به نفت به چرخه پویا و مولد است.

به گزارش واحد خبر مدیریت ارتباطات ، محمدرضا مقدم در همایش ملی تفکر بسیجی، پژوهش و اقتصاد مقاومتی برگزار شد، گفت: هم اکنون در اقتصاد کشور به نفت به عنوان یک محصول تولیدی که از فروش آن درآمد حاصل می شود، نگاه می شود در حالی که نفت، یک منبع تجدید ناپذیر هیدروکربوری است و دارایی محسوب می شود.

وی درآمد حاصل از تولید و فروش نفت، گاز و میعانات گازی را از ابتدا تاکنون با فرض قیمت بشکه ای 100 دلار، هشت هزار میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: هم اکنون ارزش منابع هیدروکربوری موجود بیش از 30 هزار میلیارد دلار است که با استفاده از دانش و تکنولوژی روز می توان درآمد حاصل از فروش فرآورده های آنها را به بیش از 100 هزار میلیارد دلار افزایش داد.

مقدم با بیان اینکه باید به دنبال تولید محصولاتی با ارزش افزوده بالا باشیم، افزود: با استفاده از علم و دانش، فناوری های نوین و کارآمد و استفاده از روش های بهینه تولید، می توان محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر تولید کرد که نتیجه آن به ارمغان آوردن رفاه و عدالت برای نسل های بعدی است.

معاون پژوهش و فناوری وزیر نفت ضمن تاکید بر استفاده از انرژی های پایدار، نو و تجدید پذیر، گفت: استفاده از انرژی های خورشیدی، باد و ژئوترمال باید جایگزین مصارف انرژی در داخل شود و از نفت و سایر منابع هیدروکربوری تنها باید به عنوان خوارک در زنجیره تولید ارزش استفاده کرد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی:

اتکای اقتصاد به درآمدهای نفتی راه را بر تولید و تفکر نوگرایانه می بندد

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، اقتصاد نفتی را یکی از مصائب روز بسیاری از کشورهای در حال توسعه خواند و گفت: اتکای اقتصاد بر پایه درآمدهای نفتی راه را بر تولید و تفکر نوگرایانه می بندد.

 

به گزارش واحد خبر مدیریت ارتباطات ، حجت الاسلام و المسلمین سید محمد حسن ابوترابی فرد در همایش ملی تفکر بسیجی، پژوهش و اقتصاد مقاومتی ، اقتصاد نفتی را یکی از مصائب روز بسیاری از کشورهای در حال توسعه خواند و گفت: اتکای اقتصاد بر پایه درآمدهای نفتی راه را بر تولید و تفکر نوگرایانه می بندد، این در حالی است که اقتصاد مقاومتی به همراه ارتقا تولید داخلی موجبات پیشرفت را فراهم می کند.

ابوترابی فرد، در تشریح عنوان این همایش (تفکر بسیجی، پژوهش و اقتصاد مقاومتی)، گفت: بسیج در نظام جمهوری اسلامی ایران، نماد تمامی ارزش های دینی، بسیجی، متعهد و عالم به مسائل هستی است.

وی افزود: علم و شکوفایی معرفت جامعه بشری نیازمند امر پژوهش است و همان طور که از عنوان این همایش (تفکر بسیجی، پژوهش و اقتصاد مقاومتی) بر می آید، شرایط جامعه اقتضاء می کند که ظرفیت گره گشای بسیج معطوف به حوزه پژوهش شود تا جامعه ایرانی بتواند در عرصه تولید علم، گوی سبقت را از دیگران برباید.

ابوترابی فرد، رشد و شکوفایی پژوهش در کشور را یک ضرورت خواند و گفت: رشد اقتصادی در گرو حرکت به سمت تولید و قطع وابستگی به فروش نفت و فرآورده های نفتی است، ضمن اینکه باید امور تصدی گری به بخش خصوصی واگذار شود.

وی با اشاره به آغاز بحران های اقتصادی در گستره جهانی و ناکارآمدی اقتصاد سرمایه داری در حل ریشه ای این مشکلات طی چند سال اخیر، گفت: این امر که همزمان با تشدید فشار تحریم های بین المللی علیه ایران بوده است، موجب شد تا رهبر معظم انقلاب، مدل اقتصاد مقاومتی را به عنوان الگویی جدید و جایگزین مطرح کند.

اقتصاد مقاومتی یک رویکرد استراتژیک برای رسیدن به رشد اقتصادی است

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: اقتصاد مقاومتی یک رویکرد استراتژیک برای نیل به رشد و تعالی اقتصادی و کاهش وابستگی به عناصر بیگانه و در نهایت تضمین استقلال کشور در تمامی زمینه هاست.

ابوترابی فرد با بیان اینکه برای استفاده درست از نفت در اقتصاد ملی راهی جز تزریق درآمد های نفتی به سرمایه گذاری مولد و کمک به بخش خصوصی برای سرمایه گذاری نداریم، افزود: نفت برای بسیاری از کشورها به ویژه کشورهای جنوب غربی آسیا تبدیل به یک مصیبت شده به طوری که نه تنها اقتصاد آنها را تبدیل به یک اقتصاد ضعیف کرده بلکه زمینه استثمار و غارت این کشور ها را نیز فراهم کرده است.

وی با طرح این سوال که از رانت استثنایی و بی بدیل نفت و گاز چگونه باید استفاده کرد، گفت: آیا این رانت بزرگ باید ابزار قدرتمندی در دست دولت برای اعمال هزینه بیشتر، کاهش کارایی و بزرگ شدن آن و خلق شرکت های دولتی ناکارآمد و پرهزینه باشد یا ابزاری باشد در خدمت اقتصاد ملی و رشد و توسعه سرمایه گذاری بخش غیر دولتی.

ابوترابی فرد افزود: باید از فرصت تحریم ها، همانند دوران دفاع مقدس که مصائب زیادی بر ما تحمیل کرد اما دروازه استقلال و عزت ملی را به روی ما گشود، استفاده کنیم، زیرا تحریم ها همانند دفاع مقدس می تواند در رشد بالندگی و افزایش قدرت نظام نقش مهمی را ایفا کند و مصیبت نفت را به موهبت نفت تبدیل کند.

وی با تاکید بر ضرورت قطع رابطه دولت با درآمدهای حاصل از نفت، گفت: اگر این اتفاق می افتاد، به طور قطع اکنون ما بودیم که با تهدید بستن شیرهای نفت می توانستیم آمریکا و کشورهای غربی را تهدید کنیم نه اینکه آنها ما را به محدودیت عرضه نفت تهدید کنند.

ضرورت تبدیل اقتصاد کشور به اقتصادی درون زا

ابوترابی فرد افزود: باید برای تبدیل اقتصاد کشور به اقتصادی درون زا تمام تلاش خود را به کار بندیم. منظور از اقتصاد درون زا یعنی آنچه در عرصه دفاعی کشور رخ داده و کشور را به کشوری کارآمد در عرصه جهانی تبدیل کرده است. امروز قدرت دفاعی ایران در جایگاهی قراردارد که قدرت نظامی آمریکا در منطقه را مهار کرده است.

وی ادامه داد: آنچه در قدرت دفاعی کشور رخ داده است می تواند در اقتصاد ملی و در سطح بالاتری رخ دهد. این ایده و تفکر باید در قوای سه گانه شکل بگیرد در ضمن مردم نباید در فکر هزینه های بیشتر باشند، بلکه باید در اندیشه تقویت اقتصاد ملی، افزایش ظرفیت سرمایه گذاری، رشد تولید اشتغال و افزایش سود ناخالص داخلی باشند که این امر قابل دستیابی است.

ابوترابی فرد با اشاره به تاسیس صندوق توسعه ملی بنا به تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی و با همکاری مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: بر اساس قانون، دولت باید ٢٠ درصد درآمد های نفتی خود را به صندوق توسعه ملی واریز کند تا از محل این صندوق سرمایه گذاری مولد از سوی بخش غیر دولتی انجام شود.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: امیدوارم با کاهش هزینه های دولت (هزینه اداره کشور)، قطع رانت نفت و هدایت آن به اقتصاد ملی، شاهد یک انقلاب بزرگ در سطح کشور، باشیم.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support