EN

سومين سمپوزيوم بين‌‌المللی ايران 1404سال برگزار می‌شود

سومين سمپوزيوم بين‌‌المللی ايران 1404سال برگزار می‌شود

 

رییس پژوهشگاه صنعت نفت گفت: تأکید بر دانایی محوری بر و کالبد شکافی هویت فرهنگی، اقتصادی و نیز پایش مداوم روند تحقق اهداف سند چشم انداز از مهم‌ترین هدف اصلی سمپوزیوم بین‌المللی 1404 بر محوریت طرح ملی سند راهبردی جامع انرژی کشور است.

به گزارش واحد خبر ارتباطات، حمید رضا کاتوزیان در نشست خبری با بیان این مطلب گفت:‌ نخستین سمپوزیوم بین‌المللی 1404 بر اساس صحه گذاشتن و اهمیت سند چشم انداز ایران در افق 1404 در سال 86 برگزار شد.

 

همچنین دومین سمپوزیوم بین‌المللی و با  محوریت دو موضوع آینده پژوهی و نیز نقش مناطق آزاد در توسعه کشور برگزار شده بود و این سمپوزیوم بالاخره با تأخیر 4 ساله با محوریت طرح ملی سند راهبردی مدیریت جامع انرژی کشور روز پنج شنبه در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار می‌شود.

وی تصریح کرد: کشور ما با بیش از یک قرن سابقه با صنعت نفت و به عنوان دومین صادر کننده نفت در خاورمیانه همچنین دارنده عنوان در منابع گاز طبیعی جهان با توجه به موقعیت ممتاز و خواست جغرافیای سیاسی در بخش  انرژی جهانی جایگاه خاصی دارد.

کاتوزیان تأکید کرد در راستای بررسی نقش بی‌‌بدیل انرژی مخصوصاً صنعت نفت بر تحقق اهداف سند چشم انداز افق 1404 همچنین بررسی راهکارهای اجرایی شدن برنامه پنجم توسعه برای انرژی کشور و با توجه به تصویب و ابلاغ قانون برنامه پنجم توسعه به عنوان دومین برش 5 ساله از سند چشم انداز 20 ساله سومین سمپوزیوم بین‌المللی ایران 1404 به بررسی فرصت‌ها و چالش‌های پیش روی کشور خواهد پرداخت.

وی بررسی غفلت ها و تدبیرها در اجرای به هنگام ماده 125 و ماده 111 قانون برنامه پنجم توسعه و آثار آن بر سند ملی راهبرد انرژی کشور، ضرورت آینده نگری در نقش مدیریت راهبردی انرژی، بررسی کمیت و کیفیت سند ملی راهبرد انرژی و الزامات تدوین نقشه راه کشور در سیانت از منابع انرژی به عنوان ثروت ملی بین نفتی و بررسی راهکاری تسریع در شناسایی و اصلاح قوانین و مقررات بر حصد ضرورت و تعیین و اعمال مشوق‌ها را از محورهای اصلی سمپوزیوم بر شمرد.

رییس پژوهشگاه صنعت نفت گفت: تأکید بر دانایی محوری و کالبد شکافی هویت فرهنگی، اقتصادی و نیز پایش مداوم روند تحقق اهداف سند چشم انداز از مهم‌ترین هدف اصلی سمپوزیوم بین‌المللی 1404 بر محوریت طرح ملی سند راهبردی جامع انرژی کشور است.

 

توليد برق از حرارت کمپرسورهای انتقال گاز محقق مي شود

محققان پژوهشگاه صنعت نفت با ایجاد نیروگاه های کوچک در اطراف کمپرسورهای انتقال گاز در تلاش براي  تولید برق از حرارت تولید شده از کمپرسورها مي باشند.

دکتر حمیدرضا کاتوزیان در نشست خبری امروز دوشنبه با بیان این که در حال حاضر ایران اتلاف کننده انرژی است نه مصرف کننده افزود: برای انجام امور مربوط به حوزه نفت و گاز از کمپرسورها استفاده می شود.

وی با بیان اینکه کمپرسورها برای تقویت فشار گاز و برای انتقال آن استفاده می شود، اظهار داشت: استفاده از این کمپرسورها موجب تولید مقادیر زیادی گرما می شود که با ارایه پروژه ای اقدام به جمع آوری انرژی حرارتی تولید شد از این کمپرسورها کردیم.

کاتوزیان در این باره توضیح داد: به منظور جمع آوری گرمای تولید شده از کمپرسورها درصدد هستیم تا با ایجاد نیروگاه های کوچک اقدام به جمع آوری گرمای تولید شده از طریق کمپرسورها کردیم.

وی ادامه داد: این نیروگاه های کوچک حرارت تلف شده از کمپرسورها را دریافت و تبدیل به انرژی الکتریکی می کند.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت با تاکید بر اینکه راندمان این نیروگاه ها پایین است ادامه داد: این نیروگاه ها راندمان در حد 13 تا 14 درصد دارند ولی کاربردی کردن این نیروگاه ها موجب کاهش اتلاف انرژی از طریق سیستم های انتقال گاز می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *