EN

عزم ملي براي توسعه بيوسوخت در كشور

گروه بنگاه‌ها- مهتاب رحمتعلی: به‌رغم اینکه فناوری تولید بیوسوخت در کشور تا مرحله تولید 5 درصد سوخت ترکیبی رسیده، اما هنوز مرجع سیاست‌گذار و تصمیم‌گیر واحدی در این رابطه وجود ندارد كه دليل آن تعدد مراجع متولي، از منابع و توليد تا مصرف بيوسوخت است.

این در حالی است که کشورهای پیشرفته دنیا همچون آمريكاي شمالي، اروپا و ژاپن (که به انرژي سوخت‌هاي فسيلي يعني نفت و گاز زغال‌سنگ وابستگي دارند) توانسته‌اند در زمینه انرژی‌های نو به پیشرفت‌های زیادی دست یابند تا حدی که امروزه فناوری و محصولات خود را صادر مي‌کنند.

اکنون در برخی کشورهای در حال توسعه همانند مالزی، اندونزي و تایلند و حتی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس نیز بحث بیوانرژی و تولید انرژی‌های تجدیدپذیر از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

در کشور ما نیز از حدود 15 سال پیش تحقیقات دانشگاهی و پژوهش‌ها در این زمینه شكل گرفته که اكنون نیازمند ساماندهي، پالایش، تجميع دانش و شبكه‌سازي است.

مدیر گروه فناوری‌های نوین شیمیایی پژوهشگاه صنعت نفت در گفت‌وگویی با «دنیای اقتصاد» با اشاره به توان مهندسی فناوری، بومی‌سازی، سرمایه‌گذاری و … در کشور گفت: اکنون بیش از هر چیز دیگری در این زمینه نیازمند مرجع تصمیم‌گیر و سیاست‌گذار هستیم.

وی با اعلام اینکه سند ملی بیوانرژی در دست تدوين است و لازم است هرچه زودتر ابلاغ و اجرایي شود، افزود: در این سند باید نقش وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مرتبط، مراجع تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر از طريق مصوبه‌ها و آیین‌نامه‌های ابلاغي در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه اغلب کشورها برنامه ملی در زمینه بیوسوخت‌ها و توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر دارند، اضافه کرد: براساس برنامه‌هاي توسعه پنج‌ساله، کشور ما نیز بایستي با دوری از خام‌فروشی منابع، زمینه‌های اشتغال گسترده و توسعه پایدار را از جمله در حوزه انرژی‌های نو بنا کنیم.

وی گفت: طی چند سال گذشته زیرساخت‌ها، سازمان‌ها و ستادهای مرتبط با انرژی‌های تجدیدپذیر و انرژی‌های پاک اعم از خورشیدی، بادی، زمین گرمایی و … در كشور شکل‌ گرفته و فعاليت‌ها به‌طور جدي، هدفمند و به‌صورت تخصصي دنبال مي‌شود.

نظری با تاکید بر ضرورت ‌کار و برنامه‌ریزی بیشتر به همراه سیاست‌گذاری و فرهنگ‌سازی اضافه کرد: باید بتوانیم با تدوین مقررات و مشوق‌های استفاده از این نوع انرژی‌ها، مشارکت بخش‌خصوصی را افزایش دهیم.

وی جذب مشارکت و اعتماد بخش‌خصوصی و حمایت از این بخش را از مهم‌ترین‌ عوامل در گسترش استفاده از بیوسوخت‌ها دانست.

وی در ادامه اضافه کرد: استفاده از بیوسوخت‌ها با مشارکت بخش‌خصوصی در ايجاد كسب و كار و اشتغال، تجارت و ورود به بازارهاي داخلي و خارجي و در نهايت در تامين رفاه عمومی برای کشور موثر خواهد بود.

نظری با اشاره به اینکه بیوسوخت‌ها ما را محدود به منابع طبیعی قابل دسترس می‌کنند، گفت: به‌دلیل اینکه کشور ما منابع آب كافي و جنگل‌های فراوان ندارد لازم است در مبحث منابع زیست‌توده ارزان با کشت گونه‌های زیستی که به آسانی و در شرایط اقلیمی کشور ما قابل پرورش باشند، برنامه‌ريزي كنيم.

وی اضافه کرد: همچنین مي‌توان در مبحث احيای زمین‌های بایر و تبدیل آن به زمین‌های کشاورزی و اصلاح خاک براساس شرایط آب و هوای مناطق کشور برنامه‌ریزی کنیم تا در زمینه مواد اولیه تضمین و پايداري لازم حاصل شود.

این استاد دانشگاه مرحله بعدی را فناوری و توسعه دانش بومی‌ یا بومی‌سازی فرآیندها دانست و افزود: در این بخش ظرفیت‌های بزرگی ایجاد شده و پیشرفت خوبی داشته‌ایم. به‌ویژه در تبدیل زیست‌توده به بیوسوخت شامل سوخت مایع (بیودیزل و بیودیزل) و سوخت گاز نتایج خوبی به دست آمده است.

وی تصریح کرد: ما باید در کشورمان با دید استانی به این موضوع نگاه کنیم. مثلا در بعضی استان‌ها ضایعات گندم و جو زیاد است، در برخی استان‌ها دیگر مثل خوزستان ضایعات نیشکر و در شمال کشور ضایعات جنگلی یا گونه‌های روغنی قابل کشت مثل کلزا داراي مزیت سرزميني است.

وی افزود: در مناطق جنوبی کشور كار روی گونه‌های غیرخوراکی بومی یا برخی دانه‌های روغنی غیرخوراکی وارداتي شروع شده و اکنون کشت آنها در حال توسعه است و در آينده منجر به سرمایه‌گذاری، كسب و كار و اشتغال‌زایي خواهد شد.به گفته وی در حال حاضر مشارکت بین وزارت کشاورزی، نفت، نیرو و صنایع ایجاد شده و باید مانند همه دنیا در بخش فرهنگ‌سازی و ترویج استفاده از بیوسوخت‌ها کار کنیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه برای بهبود اقتصاد حوزه بیوسوخت باید از روش‌های تجمیع فرآیند با نگرش بیوپالایشگاه و واحدهاي توليد همزمان بيوسوخت و حرارت/برق استفاده شود، افزود: در این روش محصولات متنوعی علاوه‌بر سوخت مایع تولید خواهد شد و سوخت حاصله بدون نیاز به انتقال و جابه‌جایی در مسافت زياد، در همان استان مربوطه مورد استفاده قرار می‌گیرد. وی اضافه کرد: استفاده از بیوپالایشگاه‌ها و واحدهاي گازي‌سازي با قابليت توليد همزمان حرارت/برق و مصرف محلی بيوسوخت، قيمت تمام‌شده را کاهش می‌دهد و قدرت خرید را بهبود می‌بخشد. ضمنا الزام تكثير اين واحدها در مناطق اولويت‌دار و به‌خصوص روستاها و مناطق دورافتاده دريچه‌اي نو در صرفه‌جویي و صيانت از منابع نفت فسيلي و ترويج استفاده از سوخت‌هاي تجديدپذير خواهد گشود. وی آلایندگی کمتر، عدم وجود ترکیبات سمی گوگردی و آروماتيك و کاهش گازهای گلخانه‌ای را از مزایای مصرف بیوسوخت‌ها دانست و گفت: این سوخت‌ها نه تنها در كاهش مشکلات ناشی از گرمایش زمین کمک کرده و تجدیدپذیر هم هستند، بلكه در تامین انرژی صنایع بزرگ مثل فولاد، سیمان، نیروگاه‌ها و صنایعی با مصرف انرژی بالا، سوخت جایگزین محسوب می‌شوند.نظری در ادامه با اشاره به گران‌تر بودن بیوسوخت‌ها نسبت به سوخت‌های فسیلی که اکنون در دسترس هستند، گفت: در کشورهایی که این سوخت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند برای ایجاد توازن در بازار از مصرف‌کنندگان بیوسوخت‌ها مالیات کمتری دریافت می‌شود.وی تاکید کرد: به همان ميزان كه توليد و استفاده از مواد اولیه طبیعی در صنایع بزرگ بیوانرژی در حال گسترش است، به تبع آن، قیمت‌ بيوسوخت‌ نيز کاهش بيشتري خواهد داشت.

مدیر گروه فناوری‌های نوین شیمیایی پژوهشگاه صنعت نفت در ادامه با اشاره به استفاده خطوط هوایی بزرگ جهان از بیوسوخت‌ها و مقرون به صرفه‌ بودن این سوخت‌ها گفت: برزیل به‌رغم اینکه اكنون تولیدکننده نفت است، اما از سه دهه قبل استفاده از اتانول سوختی را توسعه داده و از خودروهایی با سوخت اتانول استفاده می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به بهره‌برداری از انرژی خورشیدي به عنوان يكي ديگر از سوخت‌هاي پاك و قابل دسترس در ایران افزود: در چرخه تولید و بازپس‌گیری انرژی در افق ایران پیشرفته باید در استفاده از انرژی خورشیدی نیز مانند بیوتکنولوژی، نانوفناوری و… الزام و برنامه داشته باشیم.

وی با تاکید بر فعالیت‌های متمركز پژوهشگاه صنعت نفت در حوزه بیوسوخت، انرژی‌های تجدیدپذیر و فناوری انرژی‌های پاک گفت: اکنون دو طرح ملی و بزرگ در حوزه سوخت‌های پاک و محصولات بیوپالایشگاهی با بهره‌گیری از نیروهای متخصص و مجرب و همکاری سایر موسسه‌ها، مراکز پژوهشي و سازمان‌ها از مبحث مواد اولیه تا تولید سوخت‌ زيستي استاندارد در حال بررسی و تصويب است.

وی رشد همگام و همكاري ساير صنایع را از دیگر ضرورت‌های توسعه پايدار و همه‌جانبه در اين حوزه دانست و افزود: به‌طور مثال خودروسازی بايد در تولید خودروهایي با قابليت مصرف انواع بيوسوخت همكاري و برنامه‌ريزي كند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support