EN

توسعه میادین، محور همکاری پژوهشگاه و پیمانکاران بزرگ

 رییس پردیس بالادستی پژوهشگاه صنعت نفت:

توسعه میادین، محور همکاری پژوهشگاه و پیمانکاران بزرگ

رییس پردیس بالادستی پژوهشگاه صنعت نفت در نشست تخصصی “مدل اجرایی انتقال و توسعه فناوری صنعت نفت با محوریت شرکت های پیمانکاری عمومی” ، از آمادگی این مرکز برای همکاری با پیمانکاران در مباحث فناورانه مرتبط با توسعه میادین خبرداد.

سید صالح هندی، رییس پردیس بالادستی پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به اینکه سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری به موضوعات افزایش ذخایر راهبردی نفت و گاز و تولید صیانتی به حوزه بالادستی برمی گردد،، گفت: در زنجیره ارزش بالادستی دو زنجیره اکتشاف و تولید وجود دارد، در بحث اکتشاف به دلیل ریسک بالا و اعمال نظر حاکمیت امکان حضور بخش خصوصی کمتر میسر می شود ولی در تولید پیمانکاران و بخش خصوصی می توانند حضوری فعال داشته باشند.

وی با بیان اینکه فناوری های بخش تولید می توانند نقش بسزایی در ایجاد ارزش افزوده داشته باشند گفت: در پژوهشگاه مفهومی به نام توسعه دانش بنیان میدان شکل گرفت که با چند شرکت خصوصی هم در این زمینه مذاکره شد.

 هندی افزود: با آسیب شناسی نسل قبلی قراردادهای نفتی مشخص شد یکی از عوامل ناکارآمدی این قراردادها جدا سازی توسعه فناوری از توسعه میدان بوده است که ضرورت دارد در مدل های جدید این دو مقوله تلفیق شده و در کنار یکدیگر قرار گیرند.

وی با بیان اینکه غول های نفتی همچون شل و استات اویل دورنمای کاری خود را بر مبنای تولید فناورانه قرار داده اند گفت: پژوهشگاه صنعت نفت آمادگی دارد در تمامی مراحل توسعه میدان با پیمانکاران بزرگ در مباحث فناورانه مشارکت و همکاری کند.

خاطر نشان می شود  نشست “مدل اجرایی انتقال و توسعه فناوری صنعت نفت با محوریت شرکت های پیمانکاری عمومی (GC) همسو با سیاست های اقتصاد مقاومتی” روز سه شنبه 28 مرداد ماه در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support