EN

مبحث فناوری نیازمند حمایت و عمق بخشی است

رییس پژوهشگاه صنعت نفت:

مبحث فناوری نیازمند حمایت و عمق بخشی است

دکتر کاتوزیان، رییس پژوهشگاه صنعت نفت، سه شنبه 28 مرداد ماه در نشست مدل اجرایی انتقال و توسعه فناوری صنعت نفت با محوریت شرکت های پیمانکاری عمومی (GC) همسو با سیاست های اقتصاد مقاومتی گفت: علی رغم موفقیت‌های فراوان متخصصان هوشمند و سخت‌کوش کشور، اما مبحث فناوری از نقطه نظر سیاست‌گذاری، عمق بخشی و حمایت، نیازمند تغییر است؛ چرا که برخی سیگنال‌های تهدید آمیز همواره محققان و مدیران مراکز تحقیقاتی را آزرده خاطر می‌کند.

کاتوزیان از پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان مرکزی یاد کرد که با عزم متخصصان داخلی به ویژه پس از سال‌های پیروزی انقلاب اسلامی با زحمات فراوان موفق شده‌اند دستاوردهای بسیاری به صنعت نفت عرضه کنند و این صنعت را به سمت بومی‌سازی سوق دهند.

وی با تحلیل اقتصاد کشور گفت:  ایران دارای ذخایر بزرگ نفت و گاز است ، اما  همواره اقتصادی متکی به درآمد نفت داشته و پول حاصل از آن صرف هزینه‌ها و مصارف عمومی می‌شود.

رییس پژوهشگاه با بیان اینکه بیگانگان در طراحی صنعت نفت ایران ، مباحث اساسی مانند فناوری، تولید علم و دانش، تجهیزات و خود کفایی را در آن ندیده بودند، گفت: سیاست کشور‌های سلطه گر وابسته نگه داشتن کشورها به لحاظ خرید کالا و تجهیزات است؛ که در این میان جمهوری اسلامی تنها کشوری است که زیر بار این سیاست‌ها نرفت و سعی کرد از توان متخصصان خود بهره گیرد.

وی ابراز امیدواری کرد با استحکام سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و توان مجموعه‌هایی نظیر پژوهشگاه بتوان با همکاری تولید کنندگان اهدافی را که برای جمهوری اسلامی تبیین شده محقق کنیم.

وی در پایان خواستار تشکیل کارگروهی متشکل از نمایندگان پیمانکاران بزرگ و پژوهشگاه شد تا با حمایت معاونت پژوهش و فناوری وزارت نفت مسایل مربوط به حوزه‌های فناوری را با کار فشرده، متمرکز و سریع و منطبق با سیاست های وزارتخانه حل و فصل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support