EN

کار گروه فناوری با محوریت پژوهشگاه صنعت و نمایندگان پیمانکاران عمومی

با هدف نقش آفرینی کلیدی در حوزه نفت و گاز تشکیل می شود؛

کار گروه فناوری با محوریت پژوهشگاه صنعت و نمایندگان پیمانکاران بزرگ

محمد رضا مقدم، معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فناوری، در نشست مدل اجرایی انتقال و توسعه فناوری صنعت نفت با محوریت شرکت های پیمانکاری بزرگ (GC) همسو با سیاست های اقتصاد مقاومتی از تشکیل کارگروهی به منظور تدوین ، مدیریت و سازماندهی بسته حوزه فناوری خبر داد و گفت :در این بسته باید نقش پژوهشگاه با توجه به دارایی های منحصر به فرد آن به شکل مشخصی تبیین شود به نحوی که خروجی این بسته راه حلی عملیاتی برای مباحث فناورانه صنعت نفت باشد.

معاون وزیر با اشاره به اینکه تحریم ها نقاط ضعف اقتصاد کشور را نمایان کرد گفت: تنها راه برون رفت از آسیب های اقتصادی و استحکام آن اقتصاد مقاومتی است که محور آن اقتصاد دانش بنیان متکی به فناوری و توانمندی های درون زا و برون نگر است.

وی تصریح کرد: در حوزه توسعه فناوری نقش پژوهشگاه نه یک نهاد انحصاری و دولتی بلکه به عنوان یک متولی یکپارچه سازی محسوب می شود.

مقدم افزود: پژوهشگاه صنعت نفت از جمله دارایی ها و سرمایه های منحصر به فرد ملی محسوب می شود به گونه ای که هزار میلیارد تومان برای ایجاد و توسعه آن سرمایه گذاری شده است و بدیهی است با توجه به شرایط فعلی کشور ایجاد چنین مرکزی با این زیر ساخت و تجهیزات بی نظیر و غیر ممکن است.

معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فناوری با اشاره به اینکه منابع فیزیکی و انسانی جایگاه ویژه ای در توسعه ارتباطات و افزایش فناوری دارد گفت: صنعت نفت به طور دائم سالیانه اهداف مشخصی را  دنبال می کند که در این زمینه فضای بین المللی با توجه به استراتژی های خاصی که در این صنعت است می تواند توان رقابتی را افزایش دهد.

محمد رضا مقدم، معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فناوری، با اشاره به اینکه پژوهشگاه صنعت نفت یک سابقه تاریخی دیرینه در توسعه فناوری و پروژه های تحقیقاتی دارد گفت: فرآیندی که برای همکاری عمیق در حوزه توسعه فناوری و کارهای پیمانکاری در طرح های بزرگ صنعتی ایجاد شده می تواند مزیت نسبی را در توسعه صنعت کشور ایجاد کند.

وی تصریح کرد: مزیت نسبی که در حوزه نفت و گاز کشور است دلیل آن این است که میزان تقاضا به نوعی می تواند منابع را به خود جذب کند.

معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فناوری با اشاره به اینکه منابع فیزیکی و انسانی جایگاه ویژه ای در توسعه ارتباطات و افزایش فناوری دارد اظهار داشت: در این مقوله  کسب و کار در صنعت نفت به طور دائم سالیانه اهداف مشخصی را دنبال می کند که در این زمینه فضای بین المللی با توجه به استراتژی های خاصی که در این صنعت است می تواند توان رقابتی را افزایش دهد.

مقدم تاکید کرد: مزیت رقابتی زمانی ایجاد می شود که صنعت نفت پژوهش محور باشد و در غیر این صورت نمی تواند فضای رقابتی را متحمل کند.

وی افزود: فاصله ای که بین هزینه و تولید ایجاد می شود عرصه را برای رانت هموار تر می کند ، نگاه دولت نگاه مرکز هزینه ای است که این موضوع تابع یکسری قوانین نظارتی بوده که فعالیت ها بر اساس نقش و وظایف آن اعمال می شود.

معاون وزیر نفت ادامه داد: برای اینکه کنترل لازم در پروژه ها صورت گیرد باید پیمانکاران به دلیل طبیعت منابع مالی که در اختیار آنها قرار گرفته قوانین نظارتی را در دستور کار خود قرار دهند.

مقدم سیاست های توسعه فناوری و دستیابی به دانش فنی به رویکرد بخش فناورانه و با راهبرد ایجاد شرکت های پیمانکاری عمومی دارای بینه مالی قوی هم راستا با سیاست های اقتصاد مقاومتی را در تحقق اهداف چشم انداز موثر دانست و گفت: اقتصاد مقاومتی فرصتی برای مسئولان فراهم کرده که بتوانند نقش موثر خود را در توسعه طرح های زیر بنایی ایفا کنند.

وی رقابت های ناموزون را از چالش های اصلی این حوزه برشمرد و گفت: نمی توان از فضای کشور در جهت رقابت های ناسالم استفاده کرد؛ بایستی به سمتی حرکت کنیم که همسو با مزیت های رقابتی باشد و در این زمینه باید هم فکری و تبادل نظر بین مسئولان ایجاد شود.

معاون وزیر خاطر نشان کرد: آسیب شناسی در جهت رفع موانع و رقابت های ناسالم صورت گرفته و در این زمینه پیش نویسی تهیه و آماده شده است که پیمانکاران برای مدیریت پروژه ها استفاده کنند که این پیش نویس شامل 50 طرح بوده و همچنین آیین نامه اجرایی در خصوص انتقال فناوری تدوین شده است و اگر بتوانیم این موضوع را در شورای معاونین مطرح کنیم به نتایج مثبتی دست خواهیم یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support