EN

فناوری پاکسازی زیستی خاک‌های آلوده به مواد نفتی بومی شده است

فناوری پاکسازی زیستی خاک‌های آلوده به مواد نفتی بومی شده است

پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه در گذشته فعالیت هایی مانند پایش و سنجش آلاینده های هوا، ارزیابی های اولیه زیستی ناشی از مواد صنعتی، ارزیابی مواد بازدارنده خوردگی را انجام می‌داد و هم اکنون این پردیس به درجه ای از تکامل رسیده که فعالیت هایی نظیر مدل سازی انتشار و شبیه سازی مهاجرت آلاینده ها در آب، خاک و هوا، طراحی و ساخت سامانه های تصفیه آب و پساب و مدیریت پسماندها، طراحی و اجرای فرآیند تبدیل زباله های آلی به کمپوست را عملیاتی کرده است.

محمود ترکی، رییس پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت در نشستی به مناسبت 56‌امین سال تاسیس پژوهشگاه و همچنین گرامی‌داشت هفته دولت با بیان اینکه مطالعات صورت گرفته نشان‌گر آن است که هزینه های خوردگی به طور میانگین 3 درصد تولید ناخالص ملی را شامل می شود، گفت: با مدیریت صحیح خوردگی می‌توان این هزینه ها را تا 30 درصد کاهش داد.

رییس پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت تدوین نقشه خوردگی اتمسفری برای واحدهای صنعتی را از دیگر دستاوردهای این پردیس دانست و گفت: از آنجا که خوردگی در نقاط مختلف مناطق صنعتی به شیوه های متفاوتی پدیدار می شود باید برای هر قسمت نوع خاصی از خوردگی شناسایی شود.

وی از دستیابی محققان پردیس بالادستی به پوشش های پایه آبی خبر داد و گفت: تاکنون پوشش های مختلفی در این پردیس فرموله شده است که پایه نفتی نبوده و دوستدار محیط زیست است.

ترکی در خصوص موفقیت های این پردیس در کاهش مصرف انرژی به توسعه نرم افزار مدیریت و بهینه سازی مصرف انرژی با قابلیت های منحصر به فرد اشاره کرد و گفت: با این نرم افزار می توان مصرف بیش از 14 تجهیز انرژی بر را در حال کار اندازه گیری کرد که این نرم افزار رضایت متقاضیان را در چند واحد صنعتی به دنبال داشته است.

وی گروه آنالیز این پردیس را از قدیمی ترین گروه های آنالیز کشور دانست که صاحب گواهی نامه های معتبر بین المللی و معتمد سازمان محیط زیست بوده و نمونه برداری از نمونه های گازی آن در کشور منحصر به فرد است.

این مقام مسئول درباره اندازه گیری گوگرد عنصری در این پردیس توضیح داد: اندازه گیری گوگرد عنصری از فعالیت های جدید این پردیس است که به کارفرمایی پتروپارس انجام می شود و تا قبل از این در انحصار کانادا و چین بوده است.

ترکی از اندازه گیری بنزن، تولوئن، اتیلن بنزن و زایلن‌ها درخروجی اگزوز خودرو‌ها خبر داد و گفت: با همکاری سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت و شرکت ملی پخش و پالایش و فرآورده‌های نفتی ایران، پروژه‌ای برای بررسی وضعیت سوخت‌های توزیعی در بخش حمل و نقل و مقایسه آن با استانداردها در دست داریم.

خاطر نشان می شود نشست خبری 56 امین سال تاسیس پژوهشگاه و گرامی داشت هفته دولت روز دوشنبه سوم شهریور ماه در سالن همایش های بین المللی پژوهشگاه صنعت نفت با حضور جمعی کثیر از اصحاب رسانه و مدیران این مرکز برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support