پژوهشگاه باید مشاور عالی صنعت نفت در حوزه بالادستی باشد

وزیر نفت در بازدید از پژوهشگاه صنعت نفت خواستار شد؛

 پژوهشگاه باید مشاور عالی صنعت نفت در حوزه بالادستی باشد

باید به سمتی حرکت کرد که توسعه فناوری در صنعت نفت حیاتی تلقی شود؛ که این نقش آفرینی در حوزه بالادست به دلیل میزان بازگشت سرمایه و نقش آن در افزایش ثروت و تولید ملی به مراتب مهم است و پژوهشگاه می‌تواند در این موضوع با مطالعه و تحقیق بر روی 3 یا 4 مخزن، متمرکز شده  و نقش مشاور عالی صنعت نفت در حوزه بالادستی را ایفا کند.

بیژن زنگنه، وزیر نفت  امروز سه شنبه یازدهم شهریور ماه طی بازدید از پژوهشگاه صنعت نفت با تاکید بر اهمیت حوزه بهینه سازی انرژی خواستار توجه ویژه پژوهشگاه به این مقوله شد و گفت: اشتغال‌زایی، بهبود زندگی و رفاه مردم و بازگشت هزینه‌های صرف شده در کوتاه مدت از جمله ثمرات فعالیت‌های دانش بینان در عرصه بهینه‌سازی مصرف انرژی به حساب می آید.

وی در تشریح اهمیت حفظ محیط زیست تاکید کرد: وزارت نفت با درک اهمیت وجود هوای پاک به عنوان یکی از الزامات اصلی حیات مردم، آغاز به توزیع بنزین یورو 4 در پایتخت کرد که این امر موجب به وجود آمدن تغییراتی کاملا محسوس در هوای شهر تهران شد.

پژوهش توسعه ای باید تقاضا محور باشد

وزیر نفت با بیان اینکه پژوهش توسعه‌ای باید تقاضا محور باشد گفت: برای تحقق این امر شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه باید رقابتی شده به تبع آن کیفیت محصولات فناورانه افزایش یابد.

بیژن زنگنه، وزیر نفت امروز سه شنبه یازدهم شهریور ماه طی بازدید از پژوهشگاه صنعت نفت با بیان اینکه تفاوت بین توسعه یافتگی و توسعه نیافتگی استفاده از فناوری است گفت: ما  در بخش‌‌هایی صاحب فناوری نیستیم و مشکلات موجود در حوزه نفت بیش از آنکه متوجه هزینه و کمبود بودجه باشد از مشکلات مدیریتی نشئت می گیرد.

وی با اشاره به اینکه رفع مشکل توسعه نیافتن فناوری‌ها صرفا با افزایش پول قابل تحقق نیست، اظهار داشت: پژوهش توسعه‌ای باید تقاضا محور باشد که لازمه این امر رقابتی شدن شرایط اقتصادی کشور است.

زنگنه در تبیین ارزش فناوری در دنیای کنونی گفت: آن چیزی که مایه حیات و بقاء یک سازمان در شرایط  رقابتی عصر حاضر می باشد فناوری است که سود و فروش بنگاه‌ها وابسته به آن است.

زنگنه تصریح کرد: در سال‌های اخیر برخی از شرکت‌های صاحب نام در عرصه بین‌المللی به دلیل عدم اتخاذ یک راهبرد مناسب در رقابت عقب افتادند و از چرخه بازار خارج شدند که این امر در دنیای امروزی بسیار مرسوم بوده و نشان از افزایش رقابت است.

به آینده کاری پژوهشگاه امیدوارم

 

وزیر نفت با یادآوری لزوم دستیابی به فناوری روز دنیا خاطر نشان کرد: حوزه‌های فناورانه کشور از جمله نفت در تبدیل پایلوت‌ها به موارد صنعتی پیاده‌سازی شده، دچار ضعف است به طوری که بسیاری از این پروژه‌ها در مقیاس‌های پایلوت و سوپر پایلوت متوقف می شوند.

زنگنه با بیان اینکه یکی از راه‌های ورود به عرصه فناوری در سطح بین‌المللی خرید شرکت‌هایی به تناسب توانمان است، بیان داشت: استفاده از این روش باعث تکمیل زنجیره ارزش می‌شود و همچنین تعامل با شرکت‌های معتبر و دانشگاه‌های درجه اول دنیا باعث انتقال تجارب و دانش آنها به کشور خواهد شد.

وزیر نفت با اشاره به خریداری شرکت‌های کوچک در دنیا توسط چینی ها گفت: چینی‌ها تمام نیروگاه‌های بادی سراسر دنیا را خریداری می‌کنند تا از این طریق با آشنایی با روش‌های مدیریت پروژه تکنولوژی‌ها و فناوری‌های مورد نیاز خود را انتقال دهند.

زنگنه نیاز امروز صنایع پایین دست را ارایه لیسانس‌های مورد نیاز دانست و گفت: فعالان و متخصصان حوزه پایین دستی باید با دیگر حوزه ها همکاری تنگاتنگ داشته باشند و تمرکز خود را بر ارایه لایسنس‌های مورد نیاز صنعت قرار دهند.

وی در خاتمه با  اشاره به اینکه به آینده کاری پژوهشگاه صنعت نفت امیدوارم گفت: امیدوارم این مرکز بتواند چ در سطح منطقه فعالیت های خود را توسعه داده و از این طریق سهمی در ایجاد اشتغال و رفاه اجتماعی در کشور داشته باشد.

برای دیدن گالری تصاویر مراسم اینجا را کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support