مشارکت فعال در طرح‌های بهینه سازی مصرف انرژی

وزیر نفت در بازدید از پژوهشگاه صنعت نفت خواستار شد؛

مشارکت فعال در طرح‌های بهینه سازی مصرف انرژی

تفاوت قیمت فروش سوخت در کشور با قیمت فوب خلیج فارس، سالانه به بیش از 80 میلیارد دلار می رسد که این امر حاکی از ضرورت برنامه ریزی جدی برای صرفه جویی است.

بیژن زنگنه، وزیر نفت، در جریان بازدید از پژوهشگاه صنعت نفت از تعریف بیش از 70میلیارد دلار طرح با مجوز مجلس خبر داد و گفت: از میان بودجه اختصاص داده شده 20 طرح مربوط به بهینه‌سازی است که هزینه‌های آن از محل اجرای خود پروژه بازگشت خواهد داشت.

وی با بیان اینکه هزینه‌های انجام شده از طریق اصلاح الگوی مصرف قابل بازگشت است، گفت: این روند را می‌توان از طریق صرفه‌جویی در مصرف فرآورده‌های نفتی، مصارف خانگی، استفاده از  CHPو انرژی‌های تجدید پذیر و تغییر در طراحی موتور خودرو‌ها و توسعه حمل و نقل ریلی توسعه داد.

زنگنه با اشاره به فواید صرفه جویی در مصرف انرژی توضیح داد: اینگونه صرفه جویی ها باعث افزایش اشتغال و بهبود شرایط زندگی مردم خواهد شد؛ همچنین سیستم‌های بهینه سازی و محیط زیست در دنیای غرب باعث گسترش فعالیت‌های دانش بنیان شده است.

وی در تشریح اهمیت و حفظ محیط زیست به آلودگی هوای تهران اشاره کرد و گفت: پس از توزیع بنزین یورو 4 در پایتخت شاهد تغییرات بسیار ملموسی در این شهر شدیم که البته استفاده از اینگونه سوخت ها به تنهایی کافی نیست.

وزیر نفت افزود: کاهش مصرف خودرو‌ها، جلوگیری از تردد خودروهای معیوب،  از بین بردن آلاینده‌ها در تهران و ساماندهی سامانه حمل ونقل در کشور از دیگر موارد برای رسیدن به محیط زیست پاک به شمار می‌رود.

وی در پایان بهینه سازی و کاهش شدت مصرف را از مقوله هایی دانست که پژوهشگاه باید بر روی آن متمرکز شده و با تعریف پروژه های متقاضی دار  و همکاری با شرکت بهینه سازی مصرف سوخت فعالیت ها را به پیش ببرد.

خاطر نشان می شود وزیر نفت روز سه شنبه 11 شهریور ماه در جمع مدیران پژوهشگاه صنعت نفت حاضر شد. افزایش تمرکز این مرکز پژوهشی بر حوزه بالادستی، ارایه لیسانس در پایین دستی و مشارکت فعال در طرح‌های بهینه سازی مصرف انرژی سه خواسته اصلی وزیر نفت از این مرکز علمی بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support