EN

نقش كليدي پژوهشگاه در طراحي مفهومي موزه هاي صنعت نفت

نقش كليدي پژوهشگاه در طراحي مفهومي موزه هاي صنعت نفت

پژوهشگاه نقشي كليدي در طراحي مفهومي موزه‌هاي صنعت نفت دارد و در کنار کمک به جمع‏آوری اشیا و دستگاه‏های قابل‏نمایش، اطلاعات، اسناد و فناوری‏ها را به كارگزاران تاسيس موزه ارايه خواهد كرد.

به گزارش واحد خبر ارتباطات پژوهشگاه صنعت نفت، دومین نشست مشترك «شورای راهبردی طرح موزه‏هاي صنعت نفت»، با حضور   مدیرکل روابط ‏عمومی وزارت نفت؛ مدیرکل موزه‏های کشور؛  مدير شركت مشاور طرح موزه‏هاي صنعت نفت و ديگر اعضاي گروه مشاور روابط عمومي وزارت نفت در تاسيس موزه و «شوراي راهبردي طرح موزه علوم و فناوري نفت» متشكل از دكتر صحفي، نماينده رئيس پژوهشگاه و رئيس اين شورا؛ دكتر معمارياني و دكتر علايي(نمایندگان پرديس‏هاي پژوهشگاه)؛ مهندس راد و دكتر شايق در روز یکشنبه، 23 شهریورماه، به ميزباني پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد.

گفتني است؛ در این نشست موضوعاتی همچون مکان احداث موزه، هدف غایی تاسیس و انتظاری که بازدیدکنندگان از موزه علوم و فناوري نفت دارند؛ مخاطب‏شناسي اقشار بازديدكننده؛ سطح ارایه اطلاعات، اشيا و مقولات چندرسانه‏اي در موزه علوم و فناوری نفت؛ طریقه ارایه مباحث و موضوعات به شکلی جذاب براي مخاطبان مورد بررسي قرار گرفت.

همچنين در خصوص پیوند دادن مباحث و مفاهیم ارایه‏شده در موزه با فناوري روز؛ لزوم داشتن نگاهی نو به تاسیس موزه به جای تکرار تجربه‏ها و کارهای گذشته و اولویت دادن به آموزش به جای نمایش و عرضه و در کل نقشی که پژوهشگاه صنعت نفت می‏تواند در این فرآیند بر عهده گیرد بحث و تبادل نظر شد.

بر اساس اين گزارش به منظور تحقق اهداف وزارت نفت در تاسيس موزه نفت ايران و با توجه به نقش مهم پژوهشگاه ، به‏عنوان مرجع فعاليت‏هاي فناورانه صنعت نفت، اعضاي «شوراي راهبردي طرح موزه علوم و فناوري نفت» با حكم دكتر كاتوزيان، رئيس پژوهشگاه، منصوب شده‏اند.

براساس ديدگاه كلان وزارت نفت، پژوهشگاه نقشي كليدي در طراحي مفهومي موزه دارد و در کنار کمک به جمع‏آوری اشیا و دستگاه‏های قابل‏نمایش، اطلاعات، اسناد و فناوری‏ها را به كارگزاران تاسيس موزه ارايه خواهد كرد تا این علوم و فناوری‏ها به شیوه‏ای مناسب و در قالب‏هایی متنوع چون فیلم، اسلاید، انیمیشن، ماکت، کتاب و مقولات چندرسانه‏اي در موزه به نمایش گذاشته شوند.

خاطرنشان مي شود اين نشست‏هاي مشترك تا تهيه گزارش نهايي كار به‏صورت هفتگي در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *