EN

نقش کلیدی پژوهشگاه در طراحی مفهومی موزه های صنعت نفت

نقش کلیدی پژوهشگاه در طراحی مفهومی موزه های صنعت نفت

پژوهشگاه نقشی کلیدی در طراحی مفهومی موزه‌های صنعت نفت دارد و در کنار کمک به جمع‏آوری اشیا و دستگاه‏های قابل‏نمایش، اطلاعات، اسناد و فناوری‏ها را به کارگزاران تاسیس موزه ارایه خواهد کرد.

به گزارش واحد خبر ارتباطات پژوهشگاه صنعت نفت، دومین نشست مشترک «شورای راهبردی طرح موزه‏های صنعت نفت»، با حضور   مدیرکل روابط ‏عمومی وزارت نفت؛ مدیرکل موزه‏های کشور؛  مدیر شرکت مشاور طرح موزه‏های صنعت نفت و دیگر اعضای گروه مشاور روابط عمومی وزارت نفت در تاسیس موزه و «شورای راهبردی طرح موزه علوم و فناوری نفت» متشکل از دکتر صحفی، نماینده رئیس پژوهشگاه و رئیس این شورا؛ دکتر معماریانی و دکتر علایی(نمایندگان پردیس‏های پژوهشگاه)؛ مهندس راد و دکتر شایق در روز یکشنبه، 23 شهریورماه، به میزبانی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد.

گفتنی است؛ در این نشست موضوعاتی همچون مکان احداث موزه، هدف غایی تاسیس و انتظاری که بازدیدکنندگان از موزه علوم و فناوری نفت دارند؛ مخاطب‏شناسی اقشار بازدیدکننده؛ سطح ارایه اطلاعات، اشیا و مقولات چندرسانه‏ای در موزه علوم و فناوری نفت؛ طریقه ارایه مباحث و موضوعات به شکلی جذاب برای مخاطبان مورد بررسی قرار گرفت.

همچنین در خصوص پیوند دادن مباحث و مفاهیم ارایه‏شده در موزه با فناوری روز؛ لزوم داشتن نگاهی نو به تاسیس موزه به جای تکرار تجربه‏ها و کارهای گذشته و اولویت دادن به آموزش به جای نمایش و عرضه و در کل نقشی که پژوهشگاه صنعت نفت می‏تواند در این فرآیند بر عهده گیرد بحث و تبادل نظر شد.

بر اساس این گزارش به منظور تحقق اهداف وزارت نفت در تاسیس موزه نفت ایران و با توجه به نقش مهم پژوهشگاه ، به‏عنوان مرجع فعالیت‏های فناورانه صنعت نفت، اعضای «شورای راهبردی طرح موزه علوم و فناوری نفت» با حکم دکتر کاتوزیان، رئیس پژوهشگاه، منصوب شده‏اند.

براساس دیدگاه کلان وزارت نفت، پژوهشگاه نقشی کلیدی در طراحی مفهومی موزه دارد و در کنار کمک به جمع‏آوری اشیا و دستگاه‏های قابل‏نمایش، اطلاعات، اسناد و فناوری‏ها را به کارگزاران تاسیس موزه ارایه خواهد کرد تا این علوم و فناوری‏ها به شیوه‏ای مناسب و در قالب‏هایی متنوع چون فیلم، اسلاید، انیمیشن، ماکت، کتاب و مقولات چندرسانه‏ای در موزه به نمایش گذاشته شوند.

خاطرنشان می شود این نشست‏های مشترک تا تهیه گزارش نهایی کار به‏صورت هفتگی در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support