آغاز سومين دوره دكتراي پژوهشي در پژوهشگاه صنعت نفت

آغاز سومين دوره دكتراي پژوهشي در پژوهشگاه صنعت نفت

سومين دوره دكتري پژوهشي در پژوهشگاه صنعت نفت با اخذ مجوز از سوي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و با اعلام قبولي شركت‌كنندگان در آزمون سراسري سازمان سنجش آغاز به كار كرد.

دكتر محمد رضا جعفري نصر، رييس كميته راهبري دانشجويان دكتري پژوهشگاه با بيان اين مطلب افزود: در دوره سوم، 5 دانشجو در سه گرايش زمين‌شناسي نفت، محيط زيست و مهندسي مواد و متالوژي جذب شده اند. اين دانشجويان پس از موفقيت در آزمون كتبي سراسري و مصاحبه شفاهي و با گذراندن تنها يك ترم تحصيلي آموزشي‌كار پژوهشي خود را شروع مي نمايند.

وي با تاكيد بر اينكه دانشجويان موظفند در انتهاي درس سمينار به دفاع از پيشنهاد پروژه (proposal) دكتراي خود پرداخته و پس از مصوب شدن پروژه‌هايشان به مدت 6 ترم تحصيلي كار پژوهش را بر روي پروژه برنامه‌ريزي نمايند، گفت: تفاوت عمده دوره دكتراي پژوهشي نسبت به دوره‌هاي آموزشي تعداد واحد هاي اين دوره است به طوري‌كه در دوره دكتراي پژوهشي هر دانشجو 8 واحد درسي را مي گذراند.

جعفري نصر از ديگر مزيت هاي دكتراي پژوهشي را ورود مستقيم دانشجويان به كار پژوهشي و عدم نياز به گذراندن امتحان جامع عنوان كرد و گفت: دانشجويان دكتري زير نظر اساتيد راهنما و مشاوران برجسته كه از اعضاي هيئت علمي مجرب پژوهشگاه هستند، هدايت شده و نتيجه كار پژوهشي اين افراد به صورت ارائه گزارش‌هاي پيشرفت دوره‌اي (6 ماهه) توسط كميته راهبري مستقر در واحد آموزش و تحصيلات تكميلي پژوهشگاه ارزيابي و سنجش مي‌شود.

رئيس كميته راهبري دانشجويان دكتري پژوهشگاه، با بيان اينكه نظارت علمي بر روند كار دانشجويان بر عهده اين كميته است، گفت: پژوهشگاه در نظارت بر روند كار دانشجويان مطابق شيوه‌نامه مصوب و ارسالي از سوي وزارت علوم عمل مي‌نمايد ولي كليه امور مرتبط به آموزش و برنامه‌ريزي‌هاي دروس برعهده واحد آموزش و تحصيلات تكميلي پژوهشگاه است.

اين عضو هيئت علمي پژوهشگاه تصريح كرد: رسالت اصلي اين دانشجويان انجام كار تمام وقت زير نظر اساتيد راهنما و مشاورين بوده كه در نهايت با چاپ مقالات و ثبت اختراعات منجر به گسترش مرزهاي دانش (علمي و فني) و ايجاد نوآوري در زمينه‌هاي علمي و فني صنعت نفت كشور مي‌شود.

 وي با بيان اينكه دوره دكتري پژوهشي فرصت مناسبي براي آشنايي دانشجويان با مشكلات و ضرورت‌هاي صنعت نفت فراهم مي كند، گفت: اين دوره به واسطه دارا بودن مزيت هاي منحصر به فرد به نوعي كارورزي نيز محسوب مي شود.

جعفري نصر در خاتمه افزود: خوشبختانه به دليل حضور اساتيد آشنا با صنعت نفت كشور و امكانات فوق‌العاده دستگاهي و آزمايشگاهي، استقبال از اين دوره‌ها زياد است و دانشجويان نيز كار پژوهشي خود را با دسترسي آسان‌تر به دستگاه‌ها ، مواد شيميايي و بانك‌هاي اطلاعاتي فراوان ، با موفقيت بيشتري به پيش

خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین پست ها:

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support