EN

یکی از شاخص‌های پیشرفت، به اشتراک گذاشتن علوم است

رییس مرکز نشر پژوهشگاه صنعت نفت، در مراسم جشن کتاب نفت:

یکی از شاخص‌های پیشرفت، به اشتراک گذاشتن علوم است

یکی از شاخص‌های مهم پیشرفت مراکز تحقیقاتی و پژوهشی که در حال تولید فناوری هستند مقدار تولید دانش، انتشار و به مشارکت گذاشتن علوم برای ارتقای دانش هدفمند است.

سیدمحمد صحفی، رییس مرکز نشر پژوهشگاه صنعت نفت، در مراسم «جشن کتاب نفت» که در روز دوشنبه 14 مهرماه برگزار شد با بیان این که موضوع مدیریت دانش در سازمان‏های دانش‏بنیان و پژوهش‏محور بسیار حایز اهمیت است گفت: موضوع مستندسازی دانش آشکار و به مشارکت گذاشتن آن به اجرای مدیریت دانش بسیار کمک می‏کند.

رییس مرکز نشر پژوهشگاه صنعت نفت با بیان این که آماری دقیق از رشد انتشار کتاب‏های علمی- پژوهشی در کشور وجود ندارد گفت: به رغم توسعه کمی رشته‌های علوم و مهندسی، انتشار کتاب‌های مکمل این رشته‌ها که پژوهش‏محور‌اند بسیار کم بوده است.

وی با اشاره به جایگاه کتاب در متن زندگی افراد و ارایه راه‌حل‌های مناسب برای ورود کتاب به زندگی تک‏تک افراد گفت: برای گسترش و بسط این مقوله می‏توان به سه حلقه بسیار مهم پدیدآورندگان، ناشران و خوانندگان اشاره داشت که اتصال این حلقه‏ها باعث ایجاد امیدواری بیش‏تر در نشر و انتشار کتب تخصصی خواهد شد.

رییس مرکز نشر پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به جایگاه پژوهشگاه به عنوان یکی از قدیمی‌ترین مجموعه‌های فعال در حوزه تحقیق و پژوهش در صنعت نفت گفت: طبق اساسنامه پژوهشگاه صنعت نفت، انتشار کتاب‏ها و مقالات علمی- پژوهشی در سه سطح مدیران صنعت نفت، دانشگاهیان و عامه مردم باید موردتوجه قرار گیرد.

صحفی در ادامه افزود: از مهم‏ترین شاخصه‏های نبود جایگاه مناسب برای کتاب در جامعه می‏توان به مطالعه نکردن، روی نیاوردن افراد به کتابخانه ها و تیراژ پایین کتاب اشاره کرد.

وی در ادامه تاکید کرد: مرکز نشر پژوهشگاه نفت باید بتواند تولید کتاب به زبان ساده و برای تمام افراد جامعه را در دستور کار خود قرار دهد و هم‏چنین به دانشگاهیان نیز سرویس ارایه کند تا نیاز دانشگاه و کشور را برآورده سازد.

صحفی در پایان انتشار صدمین کتاب را بهانه‏ای برای جشن کتاب نفت دانست و افزود: «برگزاری این مراسم دست‏مریزادی به آفرینندگان کتاب در پژوهشگاه و نیز دیگر موسسات و شرکت‏های تابعه وزارت نفت است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support