EN

آثار منتخب نخستین جشن کتاب نفت معرفی شدند

آثار منتخب  نخستین جشن کتاب نفت معرفی شدند

مراسم جشن کتاب نفت به میزبانی پژوهشگاه صنعت نفت، امروز دوشنبه 14 مهرماه به منظور تجلیل از پدیدآورندگان آثار منتخب در صنعت نفت و ثبت رکورد انتشار 100 عنوان کتاب در پژوهشگاه با حضور قائم مقام وزیر نفت و جمعی از مدیران این مرکز برگزار شد.

به گزارش واحد خبر ارتباطات پژوهشگاه صنعت نفت، در پایان این مراسم از  کتاب‏های برگزیده پژوهشگاه صنعت نفت، شرکت ملی نفت ایران، موسسه مطالعات بین‏ المللی انرژی، مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‏های نفتی ایران، انجمن صنفی مهندسین پلیمر و شیمی ایران،  پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران، دانشگاه صنعت نفت،  شرکت ملی صنایع پتروشیمی و ناشران بخش خصوصی تقدیر شد.

براساس این گزارش کتاب‏های حایزعنوان از پژوهشگاه صنعت نفت از 3 بخش صنایع بالادستی نفت، صنایع پایین‏دستی نفت، انرژی و محیط زیست و علوم انسانی و رشته‏های مدیریت انتخاب شدند که در بخش بالادستی در قسمت تالیف، کتاب «تشکیل رسوب و آسیب‏دیدگی سازند»(تالیف آقایان سعید عباسی و حسن فراهانی) به عنوان کتاب برگزیده و کتاب «مبانی مطالعات، توسعه و مدیریت یکپارچه مخازن هیدروکربنی»(تالیف آقای محمد کرامتی) به عنوان کتاب شایسته تقدیر شناخته شد. در قسمت ترجمه نیز کتاب «تحلیل نوین چاه‏آزمایی»(ترجمه آقایان امیر جهانبخش، مجتبی کریمی و احسان نیک‏جو) به عنوان کتاب شایسته تقدیر انتخاب شد.

علاوه بر این در بخش صنایع پایین‏دستی نفت این مجموعه پژوهشی در قسمت تالیف دو کتاب کتاب «رسوب‏گذاری در مبدل‏های حرارتی»(تالیف آقای محمدرضا جعفری نصر) به عنوان کتاب برگزیده و کتاب «میکروسکوپی تونل‏زنی روبشی»(تالیف خانم صدیقه صادق حسنی) به عنوان کتاب شایسته تقدیر برگزیده شدند. کتاب «تکنولوژی پلیمرهای فلئورینه»(ترجمه خانم طلعت خلخالی زاویه) نیز  دیگر کتاب شایسته تقدیر این بخش بود.

این گزارش حاکی است، در بخش انرژی و محیط زیست پژوهشگاه در قسمت تالیف، مجموعه کتاب‏های «رنگ‏های صنعتی»(سه جلد)(تالیف آقای علی قنبرزاده) به عنوان کتاب برگزیده و کتاب «گوگرد در نفت خام و ترکیبات آن»(تالیف آقای پرویز سلیمانی دینانی و خانم‏ها طاهره پورصابری و فرزانه غنی‏زاده) به عنوان کتاب شایسته تقدیر انتخاب شدند. در قسمت ترجمه نیز از این پردیس کتاب «خوردگی میکروبی»(ترجمه آقایان قاسمعلی محبعلی و جابر نشاطی) به عنوان کتاب شایسته تقدیر شناخته شد.

در بخش علوم انسانی و رشته‏های مدیریت نیز کتاب «کارکردهای نوین مدیریت سرمایه انسانی در عصر دانش»(تالیف آقای غلامرضا اصیلی) به عنوان کتاب برگزیده پژوهشگاه شناخته شد.

براساس رای هیئت داوران، از بین کتاب‏های شرکت ملی نفت ایران، در قسمت تالیف کتاب «طراحی رشته لوله‏های درون‏چاهی نفت و گاز و اتصالات آن»(تالیف آقایان محسن رحمان و هادی نوری‏زادگان) به عنوان کتاب برگزیده و در قسمت ترجمه کتاب‏های «مهندسی مخازن هیدروکربوری: کتاب جامع»؛ جلد اول و دوم(ترجمه آقای صادق قاسمی) و «میکروپالئونتولوژی در اکتشافات نفتی»(ترجمه آقایان حسن امیری بختیار، هرمز قلاوند و احمد صمدی) به عنوان کتاب شایسته تقدیر انتخاب شدند.

همچنین از بین آثار داوری‏شده موسسه مطالعات بین‏المللی انرژی، در قسمت تالیف کتاب‏های «راهنمای مدیریت پروژه‏های نفت، گاز و پتروشیمی»(تالیف گروه نویسندگان، زیر نظر آقای علی وکیلی) و «بررسی سیاست‏های راهبردی انرژی و نقش قوانین مرتبط در آینده انرژی کشور»(تالیف آقای محمد آقایی تبریزی) به عنوان کتاب برگزیده و کتاب‏های «نگاهی به تکنولوژی کوچک‏مقیاس LNG و کاربردهای آن»(تالیف آقای غلامعلی رحیمی و خانم منصوره رام) و «مبانی راهبردی تولید از منابع نفت و گاز»(تالیف آقای تورج دهقانی) به عنوان کتاب شایسته تقدیر انتخاب شدند. در قسمت ترجمه نیز از این موسسه کتاب «مدل‏سازی ریسک انرژی»(ترجمه آقای حمیدرضا مصطفایی و خانم شقایق کردنوری) به عنوان کتاب شایسته تقدیر انتخاب شد.

از مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران نیز کتاب «تخمین نفت و گاز درجا»(دو جلد)(تالیف آقایان محمدعلی عمادی و عباس قبادی) کتاب برگزیده انتخاب شد.

خاطر نشان می‏شود کتاب «ارزیابی تاثیرات و پیامدهای حوادث بزرگ در کارخانجات صنعتی»(ترجمه آقایان داود رشتچیان، اسلام کاشفی، محمد فرمد و حمید کارشکی و خانم ساغر ناصح‏پور) به عنوان کتاب شایسته تقدیر از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‏های نفتی ایران انتخاب شد.

در این میان کتاب‏های «ترمودینامیک مخازن هیدروکربنی»(ترجمه آقای روح‏الله فرج‏زاده) و «افزایش مقیاس در فرآیندهای مهندسی شیمی»(ترجمه آقای حمیدرضا مرتهب) به عنوان کتاب شایسته تقدیر از انجمن صنفی مهندسین پلیمر و شیمی ایران انتخاب شدند.

براساس آرای هیئت داوران، از بین آثار داوری‏شده پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران کتاب «کاربرد رزونانس مغناطیسی هسته در پلیمرها»(تالیف فرشید ضیایی) به عنوان کتاب برگزیده و کتاب «گرفتگی غشا و روش‏های احیای آن»(تالیف جلال برزین و مجید اسماعیلی) به عنوان کتاب شایسته تقدیر انتخاب شدند.

 کتاب سه جلدی «راهبردهای جهانی بهینه‏سازی مصرف انرژی»(تالیف آقای محمود افشار) از دانشگاه صنعت نفت دیگر کتاب برگزیده این جشن بود و کتاب «آسفالتین و واکس در میادین نفتی و راهکارهای اصلاحی»(تالیف آقای ریاض خراط) از این دانشگاه به عنوان کتاب شایسته تقدیر انتخاب شد.

از شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز کتاب «شیمی C1 و تبدیل‏های گاز طبیعی»(تالیف آقای سعید صاحبدل‏فر و خانم فرناز تحریری زنگنه) به عنوان کتاب برگزیده این مراسم انتخاب شد.

در قسمت ناشران بخش خصوصی این مراسم نیز کتاب‏های «طراحی و نصب خطوط لوله دریایی»(ترجمه آقایان احمد اکبرزاده و نیما رفاهتی از نشر فدک‏ایساتیس)، «طراحی تقطیر»(ترجمه آقای حمیدرضا مهدی‏پور و خانم سهیلا شکیبا از انتشارات اندیشه‏سرا) و «نفت در قرن 21؛ چالش‏ها و فرصت‏ها»(ترجمه آقای احمد جزایری از نشر یزدا) به عنوان کتاب شایسته تقدیر برگزیده شدند.

در پایان این مراسم از سه کتاب پژوهشگاه صنعت نفت با عناوین «عملیات تقطیر»(ترجمه انوش لطفی)، «پوشش‏های دمابالا»(ترجمه محمد شایگانی و آرام اسعدی) و «زمین‏شناسی مخازن کربناته»(ترجمه محمدرضا کمالی و سمیه پرهام) که در سطح کشور حایز عنوان شده بودند تقدیر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support