EN

آغاز همکاری و فعالیت مشترک در دریای خزر

با تفاهم نفتی ایران و آذربایجان رقم خورد؛

آغاز همکاری و فعالیت مشترک در دریای خزر

پژوهشگاه صنعت نفت ومرکز تحقیقات نفت آذربایجان ( موسسه سوکار)، با هدف توسعه میدان‌های نفتی، بهبود برداشت از ذخایر و فعالیت‌های زیست محیطی، تفاهم‌نامه همکاری امضاء کردند.

امیرعباس حسینی، معاون فناوری و روابط بین‌الملل پژوهشگاه با اعلام این خبر افزود: مرکز تحقیقات نفت آذربایجان با 80 سال تجربه در حوزه استخراج دریایی با تمرکز بر دریای خزر فعالیت می‌کند.

وی موضوع این تفاهم‌نامه را در حوزه بالادستی تمرکز بر مخازن دریاچه خزر دانست و افزود: البته به دلیل دغدغه مشترک طرفین نسبت به حفظ محیط زیست و به ویژه آلودگی‌های دریاچه خزر، انجام فعالیت‌های زیست محیطی نیز از اهم موضوعات مورد توافق است.

معاون فناوری و روابط بین‌الملل پژوهشگاه، راه نداشتن دریاچه خزر به آب‌های آزاد را از جمله عواملی دانست که ضرورت توجه به مسائل زیست محیطی را دوچندان می‌کند؛ از این رو ارایه فناوری پاکسازی زیستی خاک‌های آلوده از سوی پژوهشگاه به طرف آذربایجانی بسیار مثمر ثمر است.

وی افزود: موسسه سوکار در سال‌های اخیر با شتاب دهی فعالیت‌ها در حوزه نانو سعی در صنعتی‌سازی محصولات دارد و در این راستا بسیار علاقه‌مند است از تجربیات گروه توسعه فناوری نانو پژوهشگاه در تجاری‌سازی محصولات خود بهره گیرد.

این مقام مسئول با توضیح اینکه همسایگان ایران برای تامین انرژی در حوزه دریاچه خزر برنامه‌های زیادی دارند گفت: این تفاهم‌نامه می تواند به مثابه آغازی برای فعالیت‌های ایران در دریای خزر تلقی شود و زمینه تبادل اطلاعات و دانش‌ها را بین همسایگان فراهم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support