EN

گامي موثر در سياست‌گذاري براي كاهش توليد كربن و آلاينده‌ها

با تشكيل شوراي عالي كربن در پژوهشگاه صنعت نفت محقق مي‌شود:

گامي موثر در سياست‌گذاري براي كاهش توليد كربن و آلاينده‌ها

با توجه به انتشار حجم وسیع گاز دی اکسید کربن در کشور که جایگاه هشتم را به ثبت رسانده است پژوهشگاه درصدد است در جهت كاهش توليد گازهاي گل‌خانه اي به ويژه دي اكسيد كربن ايفاي نقش كند.

به گزارش واحد خبر ارتباطات پژوهشگاه صنعت نفت، حمید رضا کاتوزیان، رییس پژوهشگاه صنعت نفت در سمینار ضرورت‌ها و راهکار‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری برای کاهش انتشار گاز دی اکسید‌کربن و افزايش مصرف در ازدياد برداشت که صبح امروز ( 7 آبان ماه) در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد گفت: از قرن 19 میلادی و همزمان با صنعتی شدن جهان، افزایش نیاز به انرژی به عنوان یک شاخص اساسی برای رشد و توسعه کشورها به حساب می‌آمد.

وی در ادامه افزود: به دنبال رشد صنعت و افزایش نیاز به انرژی، بهره‌برداری از منابع فسیلی توسعه پیدا کرد که این امر خود باعث معضلات زیست محیطی شد.

رییس پژوهشگاه صنعت نفت با تاکید بر این‌که افزایش استفاده از منابع سوخت‌های فسیلی آلودگی‌های زیست محیطی را افزایش می دهد گفت: تولید گازهای گل خانه‌ای که ناشی از افزایش مصرف سوخت‌هاي فسیلی است مشکلات بسیاری را به وجود آورده است؛ که در این میان رشد روز افزون ت co2 به عنوان یکی از گازهای گلخانه‌ای سبب گرم شدن کره زمین شده است.

وی افزود: با ادامه روند موجود به تدریج برخی نقاط کره زمین غیر قابل سکونت خواهد شد و کنوانسیون‌های بین‌المللی همچون پیمان کیوتو در تلاش‌اند میزان co2 تولیدی کشور ها را در چارچوب‌های مجاز کاهش دهند.

این مقام مسئول با اشاره به جایگاه ایران به لحاظ تولید کربن گفت: کشور ما از نظر حجم تولید گاز دی اکسید کربن در جایگاه هشتم قرار دارد و احتمالا در سالیان آتی با اجرای مصوبات بین‌المللی ملزم به کاهش co2 خواهد شد.

وی افزود: بنابر این ما باید به گونه‌ای برای کاهش co2 تلاش کنیم تا در سال‌های آتی ضرورت‌ها و الزامات منجر به چالش براي كشور نشود؛ چه آنکه co2 تولیدی در کشور به کشورهای همسایه انتقال پیدا کرده و آنان را دچار مشکل می‌کند.

اين مقام مسئول در اين زمينه بر ضرورت تلاش مراكز علمي و تحقيقاتي تاكيد كرد و گفت: به اين منظور پژوهشگاه صنعت نفت با ايجاد شوراي عالي كربن فعاليت مي‌كند و اميدوار است بتواند در اين مسير گام هاي موثري بردارد.

وي با اشاره به اقدامات كشورهاي مختلف براي كنترل انتشار دي اكسيد كربن گفت: هم اكنون استانداردهايي در اين زمينه تدوين شده است كه از جمله آن‌ها مي توان به استاندارد توليد كربن بر اساس هر واحد كالا اشاره كرد.

به گفته رييس پژوهشگاه بر اساس اين استاندارد، به كالاهايي كه توليد آن‌ها با توليد دي اكسيد كربن بيش از حد استاندارد همراه باشد، ماليات تعلق مي‌گيرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support