پارس جنوبي پايلوت مدل‌سازي انتشار آلاينده‌هاي هوا و گازهاي گل‌خانه اي

پارس جنوبي پايلوت مدل‌سازي انتشار آلاينده‌هاي هوا و گازهاي گل‌خانه اي

مدير پژوهش و فناوري شركت ملي گاز ايران:

پارس جنوبي پايلوت مدل‌سازي انتشار آلاينده‌هاي هوا و گازهاي گل‌خانه اي

شرکت ملی گاز ایران، طرح بررسی کیفی و کمی منابع انتشار آلاینده های هوا و گازهای گلخانه ای را در مجتمع گازی پارس جنوبی در دست اقدام دارد و بر آن است مدلی برای انتشار گازهای گلخانه ای در عسلویه تدوین کند.

دكتر سعيد پاك سرشت، مدير پژوهش و فناوري شركت ملي گاز ايران در سمينار بررسي فرصت‌هاي سرمايه گذاري براي كاهش انتشار گاز دي اكسيد كربن و افزايش مصرف در ازدياد برداشت كه صبح روز چهارشنبه 7 آبان ماه در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد، با بيان اين‌كه کنوانسيون تغيير آب و هوا در سال 1992 در اجلاس ريو با هدف تثبيت غلظت گازهای گلخانه‌ای ناشی از فعاليت‌های صنعتی در سطحی که از آسيب‌های ناشی از تغييرات اقليمی بر زندگی انسان و حيات روی زمين بکاهد تدوين شد، اظهار داشت: اين كنوانسيون با حضور 154 كشور برگزا و از سال 1994 اجرايی شد همچنين كنوانسيون تغيير آب و هوا در سال 1375 توسط مجلس شوراي اسلامي ايران تصويب شد.

وي در ادامه در خصوص پروتکل کيوتو اظهار داشت: كنفرانس سوم اعضاء در دسامبر1997 در كيوتو (ژاپن) تشكيل شد. در اين كنفرانس متعهدين كنوانسيون تغيير اقليم سازمان ملل متحد پروتكلي را به منظور كاهش انتشار گازهاي گلخانه‌اي به تصويب رساندند كه به “پروتكل كيوتو“ شهرت يافت كه قانون الحاق ايران به پروتكل كيوتو در سال 1384 به تائيد شوراي نگهبان رسيد.

اهداف اساسي پروتكل كيوتو

پاك سرشت افزود: از اهداف اساسی پروتکل، ايجاد ساختار اجرايی مناسب برای حصول به اهداف کنوانسيون و نيز تقويت تعهدات کشورهای ضميمه يک کنوانسيون در کاهش انتشار و انتقال کمک‌های فنی و مالی به کشورهای در حال توسعه و کشورهايی که به‌شدت متاثر از آثار تغيير اقليم هستند، می‌باشد.

وي با بيان اين‌كه كشور ما به‌دليل قرار گرفتن در بين كشورهاي در حال توسعه، در دوره اول تعهد (2012-2008) اجباري براي كاهش انتشارات خود نداشت، گفت: طبق دستورالعمل رژیم حقوقی جدید تمامی کشور‌های دنیا متعهد به کاهش انتشار متناسب با ساختارهای اقتصادی‌شان (مسئولیت مشترک، تعهدات متفاوت) هستند و کشورهای نفتی از جمله ایران در بهترین شرایط باید روند انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را کاهش دهند.

پاك سرشت فرصت‌هاي فرارو را در مديريت كاهش انتشار كربن شامل اجرای پروژه های مکانیسم توسعه پاک(CDM) ، اخذ کمک‌های مالی بلاعوض ار صندوق تسهیلات محیط زیست جهانی(GEF)، توسعه پروژه های کاهش انتشار ملی تحت NAMAs و اخذ کمکهای فنی از شبکه تکنولوژیهای تغییر آب و هوایی(CTCN) دانست.

تهدیدات عدم توجه به معاهدات بین المللی

مدير پژوهش و فناوري شركت ملي گاز ايران با اشاره به تهدیدات عدم توجه به معاهدات بین‌المللیگفت: پس از ايجاد يك رژيم حقوقي جديد در سال 2015 كه از سال 2020 براي تمام كشورها لازم الاجرا خواهد شد؛ در صورت عدم اقدام جدی در این خصوص( تعهدات کاهش انتشار)، رشد اقتصادی کشور را با توجه به ساختار اقتصاد پرکربن و متکی بر نفت تحت الشعاع قرار خواهد داد.

وي درخصوص تعهدات دستگاه‌هاي تحت آیین نامه اجرایی کنوانسیون تغییر آب و هوا و پروتکل کیوتو اظهار داشت: ارایه گزارش موجودی انتشار به‌صورت سالیانه، ارایه روند انتشار در برنامه‌های توسعه در میان مدت، ارایه برنامه‌های کاهش انتشار و گزارش عملکرد اجرای آنها و تشكيل صندوقسازگاريبا تغيير آب و هوا از مهم‌ترين تعهدات دستگاه‌هاي اجرايي در اين خصوص به‌شمار مي‌روند.

طرح‌های شرکت ملی گاز ایران در حوزه مديريت كربن

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران در ادامه به تشریح طرح‌های شرکت ملی گاز ایران در این حوزه پرداخت و گفت: طرح بررسی کیفی و کمی منابع انتشار آلاینده‌های هوا و گازهای گلخانه ای در مجتمع گازی پارس جنوبی از جمله این طرح‌هاست که با بهره‌گیری از نتایج این طرح، مدلی برای انتشار گازهای گلخانه ای در عسلویه تدوین می‌شود.

سعید پاک‌سرشت همچنین ایجاد سیستم گزارش‌دهی میزان انتشار آلاینده‌ها در پالایشگاه‌ها و خطوط انتقال را از دیگر طرح‌های این شرکت دانست و افزود: همچنین شرکت ملی گاز ایران، شناسایی نقاط و برآورد میزان نشر دی اکسیدکربن و شناسایی فناوری‌ها را برای کاهش نشر آن در خطوط و تجهیزات روی زمینی انتقال گاز در دستور کار دارد.

وی از طرح دیگری تحت عنوان تدوین استراتژی و برنامه عمل کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در شرکت ملی گاز نام برد و گفت: هم اکنون جمع آوری اطلاعات برای توسعه سیستم انرژی در این زمینه در دست پیگیری است.

او با اشاره به تدوین طرح مدیریت کربن در شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: تصویب و اخذ مجوزهای لازم برای اجرای این طرح، حدود ٢ سال به طول انجامید.

به گفته پاك سرشت شرکت ملی گاز ایران ٢ پروژه را نیز برای ثبت در مکانیزم توسعه پاک (CDM) دنبال می کند که این پروژه ها در پالایشگاه گاز خانگیران اجرایی می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین پست ها:

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support