EN

دومین کنگره ملی صنعت حفاری ایران در اسفند ماه برگزار می‌شود

با هدف توسعه، بومی سازی و به کارگیری فناوری‌های جدید؛

دومین کنگره ملی صنعت حفاری ایران در اسفند ماه برگزار می‌شود

 برگزاری هم‌اندیشی فعالان صنعت حفاری با هدف بررسی چالش‌های موجود این صنعت و ارائه راهکارهای علمی و بنیادی از ضرورت‌های توسعه این حوزه به حساب می‌آید. با توجه به قدمت صنعت حفاری در ایران و پیشرفت‌های فراوان در سال‌های اخیر بخش‌های مهمی از خدماتی که در گذشته توسط شرکت‌های خارجی ارائه می‌شد، اکنون توسط شرکت‌های داخلی قابل انجام است.

دکتر محمد رضا کمالی، رییس پردیس بالادستی پژوهشگاه صنعت نفت،  در اولین جلسه شورای سیاست‌گذاری کنگره حفاری که در روز دوشنبه 19 آبان ماه در محل سالن همایش‌های بین‌المللی این مرکز برگزار شد، گفت: هم اکنون کشور با  کاهش تولید، در حدود 300 تا 500 هزار بشکه در سال مواجه است و برنامه هدف شرکت نفت نیز افزایش تولید تا حدود 5 میلیون بشکه در روز است.

 رییس پردیس بالادستی پژوهشگاه صنعت نفت، با بیان این‌که  برای دسترسی به این هدف، باید از مجموعه روش‌های پیشرفته در این حوزه استفاده شود، گفت: طبق مطالعات و بررسی‌های انجام شده، اگر بخواهیم به این هدف دسترسی پیدا کنیم باید روش‌هایی مانند حفاری بین چاهی، بازنگری در تکمیل مجدد چاه‌ها در برنامه کاری قرار گیرد.

وی با اشاره به این‌که در سه دهه گذشته، با تلاش کارشناسان و مدیران صنعت حفاری پیشرفت‌های شگرفی صورت گرفته است، اظهار داشت: در گذشته دور، صنعت حفاری متکی به توان شرکت‌های خارجی بود، ولی خوشبختانه هم اکنون با دست توانمند کارشناسان ایرانی فعالیت‌های پیچیده‌ای در  این حوزه انجام می‌شود.

 محمد رضا کمالی با بیان این‌که هنوز با استانداردهای روز دنیا و همچنین فناوری‌های رایج نظیر فناوری‌های منحصر به شرکت‌های صاحب نام فاصله داریم، افزود: برای جبران این خلاء فناورانه  باید با استفاده از تجربیات گذشته، مشکلات کنونی را شناسایی کرده و چالش‌های پیش رو را مد نظر قرار دهیم تا بتوانیم از فناوری‌های روز دنیا بهره برداری و آنها را انتقال دهیم.

وی با اشاره به مزیت‌های،  فناوری‌های پیشرفته گفت: این تکنولوژی‌ها  باعث کاهش زمان فرآیند حفاری تا حدود 25 روز می‌شوند، و همچنین با استفاده از روش‌هایی نظیر چاه هوشمند ، کارایی حفاری را تا حد زیادی بالا می‌رود.

این مقام مسئول اهداف این کنگره را شامل بررسی چالش‌های پیش روی توسعه صنعت حفاری، تلاش در جهت بومی کردن تکنولوژی صنعت حفاری، استفاده از تجارب فنی مدیران متخصص حفاری، طرح مشکلات حفاری درجامعه علمی، آشنایی با آخرین دستاوردهای علمی برشمرد.

وی با تشریح برنامه های پیشنهادی کنگره حفاری اظهار داشت: سخنرانی مدیران ارشد وزارت نفت در حوزه صنعت حفاری، ارائه مقالات علمی و فنی صنعت حفاری، ارائه موضوعات مورد کاوی (Case Studies) از طرف شرکت‌های فعال در این صنعت،کارگاه‌های آموزشی و معرفی برترین پروژه‌های حفاری و تکمیل چاه‌ها از نظر کیفیت، مدت زمان انجام و هزینه از مهم‌ترین برنامه‌های این کنگره به حساب می‌آید.

خاطر نشان می‌شود اولین جلسه شورای سیاست‌گذاری کنگره حفاری روز دوشنبه 19 آبان ماه در پژوهشگاه صنعت نفت با حضور 40 نفر از صاحب‌نظران و مدیران صنعت حفاری برگزار و مقرر شد این کنگره در روزهای 12 و 13 اسفند ماه سال جاری در مرکز همایش‌های بین‌المللی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support