EN

بودجه پژوهشي‌ شركت‌هاي بزرگ نفتي دنيا، گواهي بر اهميت اين مقوله است

فرهادي، وزير علوم، تحقيقات و فناوري در مراسم ششمين جشنواره پژوهش و فناوري وزارت نفت كه روز چهارشنبه 17 دي ماه در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد، با بيان اين‌كه معرفي برگزيدگان حوزه پژوهش و فناوري و تجليل از آن‌ها و همچنين ايجاد فرصت تعامل بين ذي-نفعان اين حوزه به شيوه‌هاي مختلف، فضاي مناسب و ارزشمندي را در كشور ايجاد مي‌كند، گفت: ارتقاء شان و جايگاه پژوهش و فناوري و فعالان اين عرصه، بستر مستحكمي را براي ادامه راه و امنيت مردم در ابعاد اقتصادي، سياسي، اجتماعي و فرهنگي فراهم كند.

فرهادي در تشريح جايگاه نفت اظهار داشت: نفت در جهان به عنوان يك عضو موثر انرژيدر سطح بين الملل مورد بحث، چالش و تصميمات بسيار جدي و سرنوشت ساز قرار مي‌گيرد، به طوري كه مي‌توان گفت توفيق صنعت نفت، همانا توفيق اقتصاد ايران است.

اين مقام مسئول با بيان اين‌كه نظام علم و فناوري كشور نيز در نقش آفريني صنعت نفت در بخش پژوهش و فناوري حساب ويژه اي باز كرده است، اظهار داشت: شايد يكي از مشكلات ما در اين حوزه، جدي نبودن نياز به پژوهش و خلق فناوري در صنعت نفت باشد، متاسفانه هرگاه به فناوري نياز داشته‌ايم، با پول نفت آن را خريده‌ايم و گاهي پيش آمده كه دانش فني براي توليد يك محصول را چندين بار خريده‌ايم.

وي با اشاره به اين‌كه براساس اسناد بالادستي و تاكيد و توجه ويژه مسئولان عالي نظام به حوزه علم و فناوري گفت: وزارت علوم توجه ويژه به مقولاتي از قبيل كيفي‌گرايي دانشگاه كارآفرين، ماموريت‌گرا كردن دانشگاه‌ها، تقاضا محور كردن پژوهش‌ها و فراهم آوردن زير ساخت‌هاي لازم براي توسعه شركت‌هاي دانش بنيان و تجاري‌سازي دستاوردهاي پژوهشي را در دستور كار قرار داده است.

فرهادي افزود: خوشبختانه شاهد رشد قابل توجه توليدات علمي در كشور بوده‌ايم، به گونه‌اي كه به استناد پايگاه معتبر scopus، ايران از لحاظ توليد علم در منطقه رتبه اول را به خود اختصاص داده است؛ ولي آنچه كه مي‌تواند اين رشد را به توسعه پايدار كشور گره زده و موجب پويايي و اثربخشي شود، مديريت هدفمند پژوهش در عرصه‌هاي مختلف كشور است.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري با بيان اين‌كه بررسي چالش‌هاي پژوهش و فناوري كشور نشان مي‌دهد كه پروژه‌هاي پژوهشي متناسب با نيازهاي صنعت تعريف نشده‌اند، بيان داشت: جهت‌گيري اندك پروژه‌ها براي پاسخگويي به نيازهاي ملي و بين‌المللي، كمبود تجربه در تجاري‌سازي دستاوردها، مشخص نبودن نقش پژوهشگر در فرآيند كاربردي سازي و كمبود انگيزه آنان براي حضور فعال در اين عرصه از جمله مشكلات در زمينه پژوهش در كشور به شمار مي رود.

اين مقام مسئول با بيان اين‌كه دانشگاه‌ها، مراكز فناوري و صنايع شاخص‌ترين مباني توسعه هر كشور هستند، گفت: دانشگاه به عنوان مجموعه‌اي كه تخصصي كردن علوم مختلف در آن تحقق مي‌يابد و زمينه‌هاي مختلف علمي از آن طريق رشد و توسعه پيدا مي‌كند، موجبات پويايي هر چه بيشتر صنعت را فراهم مي‌آورد؛ از اين رو ضرورت ارتباط دانشگاه با صنعت نشات گرفته از نياز جامعه در سرعت بخشيدن به توسعه فناوري است.

وي با تشريح الگوهاي كشورهاي پيشرفته از گسترش هم‌گرايي بين دانشگاه‌ها و صنايع، ايجاد ساختارهاي مشترك ماموريت‌گرا را از برنامه‌هاي مهم اين وزارت‌خانه دانست و افزود: در اين راستا قراردادي ميان وزارت علوم و وزارت نفت براي انجام فعاليت‌هاي علمي و مديريت توسعه‌اي براي 40 مخزن در دست انجام است كه در آينده‌اي نه چندان دور شاهد دستاوردهاي عظيمي در اين بخش خواهيم بود.

فرهادي با اشاره به آمادگي وزارت علوم در ايجاد پارك فناوري تخصصي حوزه نفت گفت: در صورت آمادگي وزارت نفت با ايجاد چنين پارك‌هايي مي‌توانيم شاهد توسعه شركت‌هاي دانش بنيان فعال در وزارت نفت باشيم كه به ارتباط هر چه بيشتر دانشگاه و صنعت كمك خواهد كرد.

وي در خاتمه به موضوع تجاري‌سازي دستاوردهاي پژوهشي اشاره كرد و گفت: يكي از اقداماتي كه در زمينه تجاري‌سازي نتايج پژوهشي مي‌توان انجام داد حمايت از ايجاد شركت‌هاي زايشي از دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support