مهار تورم و رشد تولید

اولویت‌های پژوهشگاه بر پاسخگویی به نیازهای صنعت نفت و گاز متمرکز شده‌اند

در راستای اقدامات و سیاست‌های دولت تدبیر و امید و در جهت توسعه فناوری‌های مورد نیاز برای صنایع نفت و گاز برخی اصلاحات بر روی ساختار، اصلاح فرآیندها و رویه‌های پژوهشگاه صنعت نفت با هدف چابک‌سازی در انجام پژوهش و فناوری صورت گرفته است و پس از بازدید وزیر نفت و تاکیدات ایشان نیز سلسله ماموریت‌هایی در اولویت‌های کار این مرکز قرار گرفت.

دکتر حمیدرضا کاتوزیان، رییس پژوهشگاه صنعت نفت، در آستانه دهه مبارک فجر و پیروزی انقلاب اسلامی و در حاشیه بازدید اصحاب رسانه از سه پژوهشکده پردیس پایین دستی این مرکز، با اشاره به اهمیت شرکت های دانش بنیان گفت: با توجه به پتانسیل ها و ظرفیت های قانونی در تاسیس شرکت‌های دانش بنیان، این مجموعه تاسیس چنین شرکت‌هایی را در دستور کار خود قرار داده که با فعال شدن آن‌ها زمینه حضور بخش خصوصی در فعالیت‌های فناورانه و تبدیل یافته‌های پژوهشی به خدمات و محصولات صنعتی فراهم می‌شود.

وی در ادامه افزود: تاکنون یک شرکت در حوزه کاتالیست تاسیس شده و در آینده ای نزدیک در حوزه نانو نیز دومین شرکت دانش بنیان این مرکز متولد خواهد شد؛ همچنین با توجه به استقبال بخش خصوصی شرکت‌هایی در زمینه روغن و روانکار‌ها ،ساخت و تولید مواد مورد نیاز بخش بالادستی و فعالیت‌های مهندسی در زمینه طراحی و ساخت پالایشگاه‌ها نیز در حال مطالعه برای تاسیس است.

رییس پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به فعالیت‌های این مرکز در حوزه بالادستی گفت: مطالعات علمی و مهندسی در توسعه میادین و مطالعات مخزن بر عهده پژوهشگاه است و این مرکز با تمرکز بر روی 5 مخزن واگذار شده، درصدد است با تمام توان به حل و فصل مشکلات کارفرمایان بپردازد و در انجام این طرح ملی، ایفای نقش نماید.

رییس پژوهشگاه تصریح کرد: در صورتی که بتوانیم با انجام پژوهش ‌های علمی و مشاوره و همراهی با شرکت‌های بهره بردار یک درصد ازدیاد برداشت در میادین نفتی داشته باشیم، موجب میلیارد‌ها دلار سودآوری نقش آفرین برای کشور خواهیم بود.

وی در ادامه افزود: موضوع ازدیاد برداشت یکی از مهم‌ترین اولویت‌های کشور است که در مطالعات مخازن هدف‌گذاری شده است و همچنین شناسایی منابع غیر متعارف و موادی که در حوزه حفاری کاربرد دارند از دیگر فعالیت های مهم پردیس بالادستی این مجموعه است.

کاتوزیان درخصوص موفقیت‌های این مرکز در حیطه پایین دستی گفت: همسو با سیاست‌های دولت و وزارت نفت، پژوهشگاه نیز بر بومی سازی واحدهای مهندسی و فرآیندهای پالایشی تمرکز کرده است که امروز در بازدید خبرنگاران از پردیس پایین دستی شاهد به ثمر رسیدن برخی از آنها هستیم.

این مقام مسئول با اشاره به فعالیت‌های این مرکز در حوزه انرژی و محیط زیست اظهار داشت: پاکسازی زیستی خاک‌های آلوده که ناشی از فعالیت های مرتبط با استخراج نفت و همچنین مدیریت خوردگی که باعث جلوگیری از تخریب تجهیزات نفت و گاز از جمله لوله‌های خطوط انتقال می شوند از فعالیت های پردیس انرژی و محیط زیست محسوب می شوند.

وی در ادامه تصریح کرد : پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه با توسعه نرم افزارها و سخت افزارهایی که باعث جلوگیری از اتلاف انرژی می‌شوند توانسته است اقدامات موثری را در این راستا انجام دهد.

خاطر نشان می‌شود بازید اصحاب رسانه امروز یکشنبه 5 بهمن ماه از پردیس پایین دستی پژوهشگاه صنعت نفت و پژوهشکده‌های گاز، پالایش و کاتالیست با حضور 33 خبرنگار و تصویر بردار از 20 رسانه انجام شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support